Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bakan Günay, Urfa'ya uğurlu geldi

03.04.2011 23:46
Uzun süren kuraklık sonrası Bakan Günay'ın gelişiyle yağmur yağdı.

Kültür Truzim Bakanı Ertuğrul Günay Gaziantep'teki temaslarının ardından kara yoluyla Şanlıurfa'ya geldi. 'Amazon Kraliçeleri'nin resmedildiği mozaiklerin bulunduğu Halepli Bahçe'deki alanda Vali Nuri Okutan ve Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba tarafından karşılanan Günay, burada yürütülen çalışmalarla ilgili bilgi aldıktan sonra beraberindekilerle Balıklıgöl'e geçti.

Şanlıurfa Kalesi ve çevresinde yapılan çalışmaları yerinde görmek için Balıklıgöl Yerleşkesi'nde gezen Günay, bu sırada bastıran sağanak yağış nedeniyle zor anlar yaşadı. Balıklıgöl yakınındaki bir otele yönelen ancak şemsiyelere rağmen ıslanmaktan kurtulamayan Günay ve beraberindekiler bir lokantaya girdi. Burada bir süre yağmurun dinmesini bekleyen Günay, çay içip müşteriler ve lokanta çalışanlarıyla sohbet etti.

Yağmurun dinmesinin ardından otele geçen Bakan Ertuğrul Günay, burada gazetecilerin, 'Sayın Bakanım ayağınız uğurlu geldi. Şanlıurfa'da cuma günü yağmur duası yapılmıştı' şeklindeki ifadeleri üzerine, 'Bugün Antep'te açık havada gezmeye, ören yerlerini görmeye çok ihtiyacımız vardı. Günlük güneşlikti. Yağmur yarın geliyormuş oraya. Sizin yağmur duasına çıktığınızı bilmiyordum. Ama buraya yağmurla gelmiş olmak, hem de beklenen bir yağmurla gelmek beni sevindirdi. Allah bütün iyi dualarımızı kabul etsin'
diye konuştu.

Suriye sınırındaki Karkamış'ta mayınlardan temizlenen araziyi inceleme fırsatı bulduğunu ifade eden Günay, "Bölgenin en büyük kazılarından birini burada başlatacağız. Karkamış bölgesinde araziyi kendi gözlerimle görmek istedim. Fırat kıyısında, son derece ilginç ve çok eski bir yerleşim merkezi. O bölgeden çıkan eserlerin bir kısmı Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde bir kısmı da Avrupa'daki başka ünlü müzelerde sergileniyor. Sonra, Nizip'teki Zeugma bölgesini gittik. Orada da kazı yapılan alanlarda önemli koruma önlemlerimiz var. Bölgede kazılar devam edecek ve çok sayıda yeni buluntuyla önümüzdeki dönemde Türkiye'nin önüne çıkacağız" dedi.

 

Türkiye'nin dünya turizminde ilk 10 sıraya girdiğini belirterek, "Şükürler olsun gelen turist ve gelir itibariyle bu böyle" diyen Günay, şöyle devam etti:

 

"Türkiye, turizmde dünyada en önemli ülkeler arasına girdi ama turistlerin yarısına yakını hala deniz kıyılarına geliyor. Bunları Anadolu'daki öteki zenginliklere taşıyalım istiyoruz. O yüzden tarih, arkeoloji ve
yemek lezzeti gibi konular turizm sunumumuza yeni zenginlikler katıyor. Hatay'dan başlayıp Diyarbakır'a uzanan bu bölgede dünyaya tanıtacağımız çok güzel eserler var. Bunların bir kısmı biliniyor, bir kısmı günyüzüne yeni çıkıyor. Müzeleri, ören yerlerini düzenlemelerle dünya standartlarında altyapıya ulaştırmaya çalışıyoruz. Bunları tamamladığımız zaman, bölgedeki bugünkü barış, huzur, esenlik ve güvenlik devam ettiği müddetçe, sanıyorum deniz kıyısında elde ettiğimiz turizm bereketini ve istihdam imkanını, Türkiye'nin birçok bölgesinde bulabileceğiz."


Türkiye'nin turizmi geçen yıl yüzde 6 civarında bir gelişmeyle kapattığını ve gelen turist sayısının 28,5 milyonu aştığını hatırlatan Günay, geride bıraktığımız 3 ay içinde, geçen yıla kıyasla yüzde 15'in üzerinde bir artış kaydedildiğini ifade etti.

Bakan Günay, Türkiye'nin turizm alanında yaptığı gelişmelerin bereketin, bolluğun geri dönüşümünün sağlanmaya başladığını dile getirdi. İstanbul'da uğradığı silahlı saldırı sonucu ağır yaralanan sanatçı İbrahim Tatlıses'in sağlık durumuna da değinen Bakan Günay, "İbrahim Tatlıses, Urfa'nın değerli bir evladı, bizim de çok sevgili bir arkadaşımız" dedi. Tatlıses'in sağlık durumunun iyiye gittiğini belirten Ertuğrul Günay, konuşmasını şöyle sürdürdü:

 

"Anadolu'nun öz seslerinden, gerçek ve güzel seslerinden
birisi. Maalesef kötü bir saldırıya uğradı. Çok ciddi bir hayati tehlikenin eşiğinden döndü. Ben ilk andan itibaren çok yakından bilgi aldım. Daha sonra kendisini hastanede de ziyaret ettim. Ama şu günlerde durumu iyi. Türkiye'de tıbbın ne kadar geliştiği, ihtimam gösterilince bir hastanın hangi eşikten dönebileceği çok güzel bir şekilde kanıtlanmış oldu. Artık ayaklandı, odasında gezmeye başladı. Sanıyorum bir kısa fizik tedavi için yurt dışına gidip gelecek. Sağlığına yeniden kavuştu. Tüm dileğim onu yeniden sahnelerde görmek. Onun güzel, gür sesini Urfa'dan dünyaya, İstanbul'dan evrene yankılanan sesini işitebilmek istiyorum. Urfalıları da tebrik ediyorum, hemşehrilerine ilgi gösterdiler. Belki de onu iyileştiren buydu."

Bakan Ertuğrul Günay, ziyaretin ardından hava yoluyla Ankara'ya hareket etmek üzere, GAP Havaalanı'na gitti.

Kaynak:
Bu haber toplam 2266 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri