Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İstanbul toplantısı Batı'nın son şansı

12.01.2011 12:54
İran yönetimi, İstanbul’da 21-22 Ocak tarihlerinde gerçekleşmesi planlanan nükleer görüşmelerin, “Batı için son şans olduğunu” bildirdi.

İran’ın Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’ndaki (UAEK) temsilcisi Ali Asgar Sultaniye, İran medikal araştırma reaktörü için yakıt üretmeyi başardığında eğer Türkiye’deki görüşmeler başarısız olursa bir daha masaya dönmeyeceği tehdidinde bulundu. Sultaniye, yakıt üretimini de bu yıl içerisinde başarmayı umduklarını belirtti.

Ali Asgar Sultaniye, IRNA ajansında yer alan açıklamasında İstanbul zirvesi için “Son şans olabilir. Çünkü İran tarafından üretilen yakıt çubukları Tarhan Araştırma Merkezi’ne yerleştirilmesiyle parlamento muhtemelen hükümetin masaya oturmasına veya uranyumunu yurt dışına göndermesine izin vermeyecektir. İstanbul buluşması görüşmelere dönmeleri için Batı’nın son şansı olabilir.” dedi.

P5 + 1 grubu olarak bilinen BM Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi ülkesi ile Almanya’nın temsilcileri ile İran, Cenevre’den sonra 21-22 Ocak tarihlerinde İstanbul’da bir araya gelecek. P5 + 1 1, İran’ın nükleer silah üretmediğini dair güvence istiyor.

İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi de Cumartesi günü yaptığı açıklamada İran’ın bu yıl içerisinde kendi yakıtını üretmeyi başarabileceğini ve enerji takas anlaşmasının anlamını yitireceğini söylemişti.

İlk kez Ekim 2009’da gündeme gelen enerji takası anlaşması, İran’ın zenginleştirilmiş uranyum karşılığında Batılı ülkelerden nükleer yakıt almasını içeriyor.

Batılı diplomatlar ise İran’ın bazen nükleer çalışmalarındaki ilerlemeleri, Batılı ülkeler karşısında elini güçlendirmek için abarttığını belirtiyor.
 

Bu haber toplam 1682 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri