Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye'nin Suriye için 6 şartı var

01.04.2012 10:00
İstanbul'da Suriye için toplantıda Türkiye'nin şu önerileri suancağı belirtildi.

Suriye için büyük önem taşıyan toplantı bugün İstanbul'da başlıyor. Suriye'nin Dostları Grubu'nun toplantısında Türkiye'nin 6 şartı olacak.

- 6 ay içinde seçim olsun
- Seçime geçici hükümetle girilsin
- BM veya AGİT gözlemci olsun
- BM'ye insani yardım tasarısı sunulsun
- Ek ekonomik yaptırımlar uygulansın
- Esad'a destek verene baskı uygulansın

6 ÖNERİ

Suriye Halkının Dostları Grubu'nun İstanbul'da gerçekleştireceği toplantıda Türkiye'nin bugünmasaya koyacağı çözümplanları da belli oldu. ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe ile birlikte 40 dışişleri bakanı ve 74 ülke temsilcisinin katılacağı toplantıda Türkiye; "En geç 6 ay içinde Suriye'de demokratik bir seçimyapılması, seçimin güvenliği ve özgür bir ortamda yapılabilmesi için geçici hükümet kurulması, BMveya AGİT gibi uluslararası kuruluşların seçimde gözlemci olması" önerilerinimasaya getirecek. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun ev sahipliğinde İstanbul KongreMerkezi'nde gerçekleştirilecek ve Başbakan Erdoğan'ın da bir konuşma yapacağı toplantıda Türkiye masaya şu önerileri getirecek:

KAN DURMALI: Suriye yönetimi öncelikli ve acil olarak operasyonları ve akan kanı koşulsuz bir şekilde durdurmalı. Operasyonlar devamederken, Esad ile görüşmeler devamedemez.

ACİL SEÇİM: En geç 6 ay içinde Suriye'de demokratik bir seçime gidilmeli. Seçimgüvenliği, seçimin şeffaf, özgür ve demokratik bir ortamda yapılabilmesi için geçici hükümet kurulmalı. Seçime Esad yönetiminde gidilmesi yanlış olur.

ULUSLARARASI GÖZLEMCİ: BirleşmişMilletler (BM) veya Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) gibi uluslararası kuruluşlar seçimde gözlemci olmalı. Bölge ülkeleri de bu konuda destek vermeli.

ACİL İNSANİ YARDIM: Acil olarak insani yardımkoridoru açılması için BM'ye bir tasarı sunulsun. İnsani yardımkonusunda bir fon oluşturulsun. Yardımın nasıl yapılacağı, kimlere verileceği net şekilde belirlensin.

YENİ YAPTIRIMLAR: Esad'a karşı ek ekonomik yaptırımlar uygulansın. Esad rejimine destek veren ülkelere de baskı uygulansın.

MUHALİFLERE DESTEK: Suriye Ulusal Konseyi, Suriye halkının tek temsilcisi olarak tanınsın. Muhaliflere destek verilsin.

ANNAN PLANI'NA DESTEK: Tüm siyasi tutukluların ve BM tarafından kontrol edilecek bir ateşkesin sağlanmasını da öngören 6maddelik Annan Planı'na güçlü destek verilsin.

Bu haber toplam 1646 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri