Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Zulmün bir diğer ayağı da Marmara imiş!

02.05.2012 11:35
İstanbul Üniversitesi'nden sonra Marmara Üniversitesi'nin de başörtülü kızları ikna edebilmek için heyet görevlendirdiği ortaya çıktı.

M.Ü. Teknik Bilimler Yüksek Okulu, iki ayrı ‘ikna komisyonu' kurup, ismini belirlediği öğrencileri ikna etmeleri talimatı vermiş.

ÜNİVERSİTEDEN İKNA HEYETİNE GÖREVLENDİRME YAZISI
28 Şubat'ın en sancılı uygulamalarından biri olan başörtülü öğrenciler için kurulan ikna odalarında görev alacak komisyon üyelerine gönderilen bir görevlendirme yazısı ortaya çıktı.

Marmara Üniversitesi tarafından hazırlanan ve bir öğrenci tarafından MAZLUMDER'e ulaştırılan belgede, kılık kıyafet yönetmeliğine uymayan öğrencilerin listesi İkna Komisyonu üyelerine bildirilerek “O öğrencileri bulun ve ikna edin” çağrısı yer alıyor.

İkna Komisyonu üyeleri mercek altına alındı
28 Şubat'ın sembollerinden biri olan ikna odalarına ilişkin 14 yıl aradan sonra YÖK tarafından inceleme başlatılmıştı. YÖK tarafından görevlendirilen müfettişler İstanbul Üniversitesi'nde öğrenci olduğu dönemde ikna odasına alınarak kendisine psikolojik baskı yapıldığını ileri süren öğrencilerle görüşerek süreci mercek altına almıştı. Müfettişler ikna komisyonunda yer alan isimleri araştırırken önceki gün MAZLUMDER'e Marmara Üniversitesi öğrencilerinden ilginç bir belge ulaştırıldı.

Nur Serter davası dosyasına gönderildi
MAZLUMDER belgeyi ikna odalarında psikolojik işkence gördüğü gerekçesiyle İstanbul Üniversitesi eski rektör yardımcısı Nur Serter'e dava açan Hanife Gökdemir'e ulaştırdı. Dava dosyasına girecek olan belgede kılık kıyafet yönetmeliğine uymayan öğrencileri ikna etmek için komisyonlar oluşturulduğu ifade ediliyor. 17 Ocak 1999 yılında hazırlanan belge ikna odasında görev alacak komisyon üyelerine hitaben yazılmış.

‘Aşağıda ismi yazılı öğrencileri bulun...'
Marmara Üniversitesi Teknik Bilimler Yüksek Okulu Müdürü Doç. Dr. Meral Soylu imzalı belgede oluşturulan iki ayrı komisyonun üyelerine şu talimat veriliyor: “Kılık kıyafet yönetmeliğine uymayan öğrencilere yasak ve yönetmelik hükümlerini anlatarak ve psikolojik rehberlik yapılarak ikna etmek, aksi halde disiplin soruşturmasına muhatap olacaklarını duyurmak amacıyla aşağıdaki kişilerden oluşan komisyonlar oluşturulmuştur. Görüşmeler sonucunda hazırlanacak raporlar müdürlüğe sunulacaktır. Konu ile ilgili görüşmelerin yapılacağı öğrenci listesi ektedir.”
Star 

Bu haber toplam 5006 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri