Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İstanbul'da 5 bin taksici meslekten kovuldu

26.08.2013 14:54
İstanbul Büyükşehir Belediyesinin geçen yıl başlattığı, uygulaması kapsamında 5 bin taksici meslekten uzaklaştırıldı.

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Yahya Uğur, madde bağımlılarının bile taksici olabildiğini, çalışma sonrasında 'ürkütücü bir sonuçla' karşılaştıklarını söyledi.

Geçen yıla kadar adli sicil kaydı istenmediği için, hırsızlık, kapkaç, dolandırıcılık gibi suçlardan haklarında işlem bulunanların ya da madde bağımlısı olanların bile kolaylıkla taksi şoförü olması ve bu nedenle müşterilerin büyük sıkıntı yaşaması üzerine, İstanbul Taksiciler Esnaf Odası (İTEO) ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi, ortak bir çalışma başlattı.

"MÜŞTERİ ŞİKAYETLERİ DEĞİŞTİ"

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin geçen yıl hayata geçirdiği uygulamaya göre,çalışma ruhsatı verilmesi için taksi sahiplerinden ve şoförlerden adli sicil kaydı istenmesi şartı getirildi. İTEO Başkanı Yahya Uğur yaptığı açıklamada, kararın uygulanmasının ardından müşteri şikayetlerinin değiştiğini söyledi.

Uygulamanın müşteri memnuniyetini artırdığını vurgulayan Uğur,"Müşterilerimize, 'beyefendi taksicilik' geri gelinceye kadar çalışacağımıza söz verdik. Göreve geldiğimiz günlerde taksicilik, itibarını ve müşterilerin güvenini yitirmişti. Büyükşehir Belediyesi ile yapmış olduğumuz görüşme ve çalışmalar neticesinde projeler ürettik. Projelerimizle müşterilerimizin özlemiş olduğu 'beyefendi taksicilik' anlayışını İstanbullu halkımızlabuluşturmak istedik" diye konuştu.

"MADDE BAĞIMLILARI BİLE TAKSİCİ OLABİLİYORDU"

Taksiciliğin zaman içerisinde günübirlik bir iş olarak görülmeye başlandığınıbelirten İTEO Başkanı Uğur, "Mesleğimiz öyle bir hale gelmişti ki maddebağımlıları bile taksici olabiliyordu" dedi. Göreve geldiklerinde hemen odaya ait bir şikayet ve öneri hattı kurduğunu anlatan Uğur, böylece müşterilerden gelen şikayetleri incelemeye alarak değerlendirdiklerini söyledi. Şikayetlerin sonucunu değerlendirdiklerinde, "ürkütücü bir sonuçla" karşılaştıklarını dile getiren Uğur, şöyle devam etti:

"MESLEKTEN UZAKLAŞTIRDIK"

"Şikayetlerin yüzde 25'i tırnakçılık', 'müşteriye sahte para verme' ve'dolandırıcılıkla' ilgiliyken, yüzde 35'inin ise müşteriye kötü davranmaşeklinde olduğunu gördük. Bunun üzerine taksici profilinin değişmesigerektiğine karar vererek projelerimizi hazırladık ve belediyeye başvurduk. Bizlere daima yardımcı olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, taksicilik yapacak kişilerden sabıka kaydı alınmasını zorunlu hale getirdi. Bu sayede yüz kızartıcı suçlara sahip kişiler bu meslekten uzaklaştırıldı."

Kararın ardından, yaklaşık 5 bin kişinin, adli sicil kaydı zorunluluğu sebebiyle meslekten tasfiye edildiğini kaydeden Uğur, "Son bir yıl içerisinde İTEO'ya gelen 2 bin 728 şikayet içerisinde, 'tırnakçılık', 'müşteriye sahte para verme' ve 'dolandırıcılık' gibi adi suçlara yönelik hiç şikayet almadık. Müşteriyekötü davranma şikayetleri ise yüzde 2'ye kadar indi. Müşterilerinmemnuniyeti arttı. Artık teşekkür mesajları alıyoruz. Şikayetlerin yüzde85'ini ise taksicilerin kısa mesafe için müşteri almaması oluşturuyor. Bunu da en kısa zamanda çözeceğimizi düşünüyorum" ifadelerini kullandı.ENSONHABER

Bu haber toplam 1788 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri