Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İstanbul'un çilesi bugün bitti!

21.12.2012 12:16
İstanbul'da kar yağışının etkisini kaybetmesi ve okulların tatil edilmesi trafik çilesi bitti.
İstanbul'da etkili olan kar yağışı ve buzlanma sebebiyle dün trafikte aksamalar yaşandı. Okulların tatil edilmesi ve İstanbulluların özel araçlarıyla dışarı çıkmamaları bugün trafiği rahatlattı. Sabah saatlerinde İstanbul trafiğinde aşırı bir yoğunluk oluşmadı.
 
İstanbul'da dün gün boyunca etkili olan kar yağışı, sürücüleri hazırlıksız yakaladı. Özellikle kış lastiği kullanmayan sürücüler çok sayıda maddi hasarlı kazaya yol açtı. İstanbul trafiği bazı yerlerde adeta kilitlendi. İstanbul Valiliği kar yağışının akşam saatlerinde de devam etmesi ve bugün de aralıklarla yağacağı tahmini üzerine ilk ve orta dereceli okulların bir gün tatil edildiğini ilan etti.
 
TRAFİKTE YOĞUNLUK YAŞANMADI
 
Okulların tatil oluşu ve çoğu vatandaşın özel araçlarıyla dışarı çıkmaması İstanbul trafiğini rahatlattı. Haftanın son iş günü yaşanan sabah yoğunluğu bu sabah yaşanmadı. İşe giden vatandaşlar genellikle toplu taşıma araçlarını kullandı. Bu tercih, özellikle metrobüs hattında yoğunluğu sebep oldu. Vatandaşlar da metrobüsteki bu yoğunluğa dikkat çekti.
 
-Kar etkisini kaybetmeye başladı-
 
İstanbul'da kar yağışı etkisini kaybetmeye başladı. Eğitime bir gün ara verilmesi trafiği önemli ölçüde rahatlattı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre, kentte dün sabah saatlerinde başlayan ve başta trafik olmak üzere, İstanbullular'ın kısmen mağdur olmasına yol açan kar yağışı, etkisini kaybetmeye başladı. İstanbul güne, karayel yönünden kuvvetli esen rüzgar eşliğinde hafif kar yağışıyla başladı. Kar yağışının öğle saatlerine kadar kuzey ilçelerinde devam etmesi bekleniyor.
 
Kar kalınlığı Beykoz, Çatalca, Riva, Bahçeköy ve Zekeriyaköy'de 40, Çamlıca, Başakşehir, Arnavutköy, Kemerburgaz 30, Ümraniye, Kartal, Kağıthane, Beylikdüzü 15, Beşiktaş, Bakırköy, Kadıköy'de 4 santimetre ölçüldü.
 
Soğuk hava ve fırtınanın nedeniyle sıcaklık 13 derece birden azalırken, soğuk hava 25 Aralık Salı gününe kadar sürecek. Kentte, hafta başına kadar sulu kar ve hafif kar yağışı devam edecek, gece ve sabah erken saatlerde buzlanma ve don hadiseleri görülebilecek.
 
         
 
-Trafik rahat-
 
         
 
İstanbul'da eğitime bir gün ara verilmesi trafiği de önemli ölçüde rahatlattı.
 
Kentte, şu an itibariyle toplu ulaşım sisteminde herhangi bir aksama yaşanmıyor. Şehir hatları vapurları ve İDO seferlerinde herhangi bir iptal bulunmuyor.
 
Ana arterlerde trafik normal akışında seyrederken, Fatih Sultan Mehmet ve Boğaziçi köprülerinde de trafik yoğunluğu yaşanmıyor.  Çok sayıda İstanbullu'nun inerek yürümeyi tercih ettiği metrobüs de dün yaşananların aksine bugün seferlerini düzenli olarak sürdürüyor.
 
Sokakta yaşayan 305 vatandaş da Sarıyer Metin Oktay Spor tesisinde misafir ediliyor.
 
Uzmanlar, dün yollarda yaşanan sıkışıklığın büyük ölçüde sürücülerin kış lastiği kullanmamasından kaynaklandığını belirtti.
 
         
 
-1300 personel çalıştı-
 
         
 
Karla mücadele ekipleri, sabaha kadar ana arterler ve yolların katılım kavşaklarında tuzlama çalışmaları yaptı.
 
Kentte sabaha kadar 250 araç, bin 300 personel tuzlama ve kar kürüme çalışması yaptı. Çalışmalarda 2 bin 788 ton tuz, 40 ton solüsyon kullanıldı.
 
Fırtına nedeniyle çeşitli ilçelerde 8 ağaç devrildi.
 
Ekipler sabah saatlerinden itibaren özellikle üst geçitlerde, otobüs durakları ve vapur iskelelerinde tuzlama ve kar temizleme çalışmalarını sürdürüyor.
 
-Topbaş: Kar beklenenden önce geldi-
 
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, dün yaşanan sıkıntılara ve kış önlemlerine ilişkin açıklama yaptı. Metrobüsdeki sıkıntıyı, hattın kapasitenin üzerinde yolcu taşınmasına bağlayan Topbaş, "Bu sıkıntı ancak metro hatlarının gelişmesi ile mümkün." dedi. Beklenenden erken kar yağışının başladığını da anlatan Topbaş, çok sayıdaki trafik kazasının belediye ekiplerini çalışamaz hale getirdiğini söyledi.
Bu haber toplam 15508 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri