Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İstanbul'un ulaşımına yeni düzenleme

02.07.2013 01:40
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, minibüs, taksi ve halk otobüslerinin, İstanbul’un ulaşım sistemiyle entegre edileceğini söyledi.
  • "Minibüsler, metro hatlarıyla entegre hale getirilecek.
  • "Minibüslerin kaldırılması söz konusu değil."
  • "Minibüsleri talep doğrultusunda dolmuş veya otobüse dönüştürebilecek."
  • "Taksiler her yerde değil, cep duraklarda durabilecek."
Kadir Topbaş , İBB Florya Sosyal Tesisleri'nde İstanbul Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (İSTESOB) Başkanı Faik Yılmaz ve ulaşımsektöründe hizmet veren 36 esnaf odası başkanıyla bir araya geldi. 
 
Minibüs, halk otobüsü, taksi, dolmuş ve özel servis esnafının sıkıntı ve taleplerini dinleyen Topbaş, yaptığı konuşmada İstanbul ulaşımının ana omurgasını raylı sistemlerin oluşturacağını, 2017 yılında günde 11 milyon kişinin metro ile seyahat edeceğini bildirdi. 
 
Kadir Topbaş, büyüyen İstanbul’un bütün ulaşım sistemlerine ihtiyacı olduğuna işaret ederek, minibüs ve taksi esnafının İstanbul için çok önemli olduğunu ifade etti. 
 
-İstanbul'un minibüs ve taksi esnafına ihtiyacı var-
 
Minibüsleri metro hatlarıyla entegre hale getirecek bir çalışmayaptıklarını söyleyen Topbaş, "İstanbul’un minibüs ve taksi esnafına ihtiyacı var. Öyle bir sistem kuralım ki sadece Türkiye’ye değil bütün dünyaya örnek olsun" dedi.
 
Topbaş, şöyle devam etti: 
 
"Minibüs, taksi ve halk otobüsleri İstanbul’un ulaşım sistemiyle entegre edilecek. Paralel hatlar ile desteklenecek minibüs esnafının sorunları çözülecek. Ülke büyüklüğünde günlük hareketliliğin 24 milyonu bulduğu bir şehirde sorunlar olur. Esnafımızla birlikte bunları ortak bir akıl çerçevesinde çözeceğiz. Sizler de bizim gibi halka hizmet ediyorsunuz." 
 
Minibüsleri esnafın talebi doğrultusunda dolmuş veya otobüse dönüştürebileceklerini açıklayan Topbaş, "Ya da Euro 5 motora sahip, klimalı modern minibüslerle hizmete devam edebilirler. Devam edenminibüsleri metrolarla entegre hale getirecek bir çalışma yapıyoruz. Bütün bu çalışmaları esnafımızla mutabakat halinde, hiç kimseyi mağdur etmeden gerçekleştireceğiz. Taksi ve minibüse kaliteyi getirelim ki İstanbullular daha çok tercih eder hale gelsin. Arabalarını hafta sonu kullansınlar. Bize, 'şu minibüsleri kaldırın' yerine, 'bizim mahalleye de minibüs hattı koyun' desinler" diye konuştu.
 
-Minibüslerin kaldırılması söz konusu değil-
 
Topbaş, metrodan etkilenen minibüsçülerle ilgili özel bir çalışmayürüttüklerini vurgulayarak, şunları söyledi: 
 
"Minibüslerin kaldırılması söz konusu değil. Otobüse dönüşüm istemeyenleri de zorla geçirmeyeceğiz. Taksilerin de yolcuları rahat indirip bindirebileceği cep duraklar yapacağız. Taksiler her yerde değil, buralarda duracak."AA
 
Bu haber toplam 2058 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri