Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İşte açıklanan şike iddianamesinden şok detaylar

09.12.2011 14:55
Kamuoyunun günlerdir beklediği şike iddianamesi kabul edildi ve avukatlara dağıtıldı. İşte açıklanan iddianamedeki şok detaylar....

Şike iddianamesi mahkeme tarafından kabul edildi. Şike iddianamesinde eski Giresunspor Başkanı Olgun Peker bir numaralı sanık olarak yer alıyor. İddianamede iki numaralı sanık ise Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım.

Olgun Peker ile Aziz Yıldırım örgüt liderliği ile suçlanıyor.

Böylece mahkeme süreci resmen başlamış oldu. Artık sanık avukatları iddianameyi alabilecek ve Türkiye sanıkların mahkemede hangi suçlardan yargılanacaklarını öğrenecek...

 

Şike iddinamesinde yer alan şok detaylar...

İşte İddianame'nin satırbaşları

- İddianamede 26 ayrı futbolcunun menajerlik şirketi bulunduğu ifade ediliyor. 401 sayfalık iddianame iki bölümden oluşuyor. İlk bölümde Olgun Peker liderliğindeki suç örgütü ve Türk futboluna ilişkin bilgiler yer alıyor. İkinci bölüm ise 148. sayfadan sonra başlıyor. Burada da Aziz Yıldırım'ın başında olduğu çeteden bahsediliyor.

- İddianamede Aziz Yıldırım'ın liderliğini yaptığı bir suç örgütünden ve Yıldırım'ın, Fenerbahçe maçlarını yöneten hakemlerin sarı-lacivertli takım aleyhine karar vermemesi için girişimlerde bulunduğu, bazı müsabakalar için hakem atamaları müdahale ettiği ve bu örgütün Olgun Peker yönetimindeki suç örgütüyle işbirliği içinde olduğu belirtiliyor.

- İddianame'de Olgun Peker ve Aziz Yıldırım'ın ardından üç örgüt liderinden bahsediliyor. Onun ismi de Hakan Karaahmet.

- Olgun Peker'in Refleks Menajerlik şirketi adı altında yetkisiz menajerlik yaptığı iddia ediliyor.

- Galatasaray ve Bursaspor'un şampiyon olmasının kulüp içinde huzursuzluk yarattığı belirtiliyor. İlhan Yüksel Ekşioğlu ve Mehmet Şekip Mosturoğlu'nun Aziz Yıldırım'ın suç örgütünde etkin konumda olduğu, örgüt içerisinde tam bir hiyerarşik yapı olduğu belirtiliyor.

- Aziz Yıldırım ile İlhan Ekşioğlu ve Sekip Mosturoğlu arasındaki ilişkinin başkan-yönetici ilişkisi olmadığı, örgüt ilişkisi olduğu ifade ediliyor. Aziz Yıldırım'ın Ekşioğlu ve Mosturoğlu aracılığıyla işlerini yürrüttüğü, bazen de Sedat Peker'in örgütüyle işbirliği içinde olduğu yazılıyor.

AZİZ YILDIRIM LİDERLİĞİNDEKİ SUÇ ÖRGÜTÜ

- Olgun Peker ile Mahmut Özgener'in yakın ilişkisinin bulunduğunun görülmesi üzerine, Mahmut Özgener de soruşturmaya dahil edilmiş. Mahmut Özgener ile Aziz Yıldırım arasında şüphe çeken konuşmalar yaşanmıştır.

- Aziz Yıldırım'ın F.Bahçe'nin oynayacağı müsabakalarda, görev alacak hakemlerin F.Bahçe aleyhine karar vermemesi için girişimlerde bulunduğu, bazı müsabakalar için hakem ayarlaması yapmaya çalıştığı, Mahmut Özgener'in de bu durumda Aziz Yıldırım'dan destek almayı beklediği, Yıldırım'ın taleplerine olumlu talepler verdiği görülmüştür.

- Örgüt içinde tam bir hiyerarşik sistem olduğu ve ödüllendirme ve cezalandırma sistemi bulunduğu belirtiliyor. Örneğin şike yapılması durumunda lüks villa ve araba hediye edilyor. Şampiyonluk sonrası Ali Kıratlı'nın KKTC'ye tatile gönderildiği belirtiliyor.

Aziz Yıldırım, Sedat Peker grubuyla bağlantılı olarak Bülent İbrahim İşcan aracılığıyla şike ve teşvik faaliyetleri yürüttüğü ayrıca bu şahsı da korkutucu bir güç olarak yanında bulundurduğundan bahsediliyor.

- İlhan Ekşioğlu ve Şekip Mosturoğlu'na Tamer Yelkovan aracılığıyla para ulaştırıldığı belirtiliyor.

- 12.04.2011 tarihinde İlhan Ekşioğlu'nun "100 ayarlayabildim, inşaatlar için" yazılmış. 'İnşaat' kelimesinin şike yapılan maçlarla ilgili şifre olarak kullanıldığı belirtiliyor.

- İBB-Fenerbahçe maçı için Tamer Yelkovan'a ödeme talimatı verildiği yazılıyor. "Sami bana gelir, Ayşe tatile çıksın" diyerek başka bir şifreden daha bahsediliyor.

- 401 sayfalı iddianamede şifre olarak kullanılan kelimelerden biri "inşaat" olarak kayıtlara geçti.

- Aziz Yıldırım'ın kod adı 1 numara ya da CEO..

- Şikede başarılı olamayanlare yeni görev verilmedi. Bu konuda örnekler var.

- Şikede başarılı olan araç alındı.

- 08 05 FB Mali Genel Kurul iddianamesi iddinameye yansıdı. Aziz Yıldırım, muhalifler için kavga dövüş atsınlar dışarı.

- Fenerbahçe-Kasımpaşa maçında Cemil Turan aracılığıyla kaleci Murat Şahin'e şike parası verildiği tespit edildi' 

Bu haber toplam 2002 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri