Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İşte Çiçek-Kılıçdaroğlu zirvesinden çıkan sonuç

07.07.2011 19:30
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nu makamında kabul etti, görüşmede yemin krizi değerlendirildi.

Kılıçdaroğlu, CHP Grup Başkanvekilleri Akif Hamzaçebi, Emine Ülker Tarhan ve Muharrem İnce ile İstanbul Milletvekili Aydın Ayaydın eşliğinde  başkanlık makamında TBMM Başkanı Cemil Çiçek ile görüştü.
Görüşmenin ardından Kılıçdaroğlu şunları belirtti:

-Gerek BM gerek Avrupa Birliği İnsan Hakları Sözleşmesi gerek anayasanın 90. maddesi gereğince hukukunun üstünlüğünü vurguladık. Meclis'i boykot olarak algılanmaması gerektiğini vurguladık.

-Bu sorun yasama organın temel sorunlarından birisidir. Biz hiçbir zaman parlamentoyu kilitlemedik. Parlamentoya saygımızın gereği olarak yemin etmedik. Türkiyenin demokrasi ayıbını gidermek istedik. Kimse kalkıp da bize Türkiye'de niçin hapista vekil var demesin diye dedik. Bir olay düşünün dedim.

-Başbakan, Cumhurbaşkanı uzun tutukluuluk sürelerinden şikayetçi. Yani hepimizin şikayetçi olduğu bir konuyu çözmüyoruz. Bunu bir bilek görüşü olarak görmek yanlış. Bu bir demokrasi ayıbıdır.

-Sayın Cumhurbaşkanı'na da önermiştim. Bu konunun  çözümüyle ilgili olarak Grup Başkanvekilleri davet edilir fikirlerini önerirler ve bu sorunun çözümü için adım atılmış olur. Sayın Başkan 'Tabii' dedi toplanılır çözülür.

 
Bu haber toplam 1552 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri