Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İşte Cilvegözü Bombacısı!

15.03.2013 12:13
Cilvegözü Sınır Kapısı'nda, 14 kişinin ölümüne neden olan bombalı saldırıyı düzenleyen Suriyeli Wayel Ş'nin fotoğrafına ulaşıldı.

İşte 4'ü Suriyeli 5 kişinin tutuklanmasıyla son bulan Cilvegözü operasyonunun detayları:

Sınır kapısındaki 16 kamerayı mercek altına alan güvenlik güçleri, ilk önce araçtan indikten sonra Türkiye'ye giriş yapan Wayel Ş'nin kimliğini belirledi. Ardından da Waley Ş'nin Suriye gizli servisi El Muhaberat'ın sivil elemanı olduğu bilgisine ulaşıldı.

ÜÇ KEZ TÜRKİYE'YE GELMİŞ

Wayel Ş'nin saldırıdan önce üç kez Türkiye'ye gelip gittiği saptandı. Wayel Ş'ye, bu üç seyahayetinde Ahmed B.'nin eşlik ettiği tespit edildi. Akşam'ın haberine göre, Ahmed B.'nin Suriye'de kullandığı cep telefonu belirlenerek GES üzerinden dinlemeye alındı. Sinyal bilgileri sayesinde Suriye'deki adresi belirlendi. Ardından Suriyeli muhaliflerle bağlantıya geçildi. Operasyonun 7 Mart'taki ilk dalgasında, Ahmed B. Suriye'de yakalanarak Türkiye'de sorgulandı. Sorguda, araçtan inen diğer kişilerin, Ahmed B'nin ağabeyi Yussuf B. ile eşi Z.Ş. olduğu anlaşıldı. Yussuf B'nin Suriye'de 12,5 yıl hapis cezasına çarptırıldığı ve 4 yıl hapis yattıktan sonra tahliye edilerek Şebbiha milisi yapıldığı saptandı. Yussuf B. ve eşi de Suriye'de yakalanarak Türkiye'ye getirildi.

Wayel Ş. ise Esad'ın kontrolündeki Lazkiye'de El Muhaberat'ın kullandığı bir villada kaldığı için yakalanamadı. Saldırıyı ise Suriye ordusunda görevli Albay Amid H. ve Wayel Ş.'nin birlikte planladığı anlaşıldı. Suriyeli Albay'ın Cilvegözü saldırısı için Yussuf B'ye 35 bin, Öncüpınar'a yapılması planlanan saldırı için ise Ahmed B'ye 70 bin Suriye lirası verdiği belirlendi.

cilvegozusaldirgani.jpg

akşam 

Bu haber toplam 1606 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri