Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İşte Değişen Dünya'nın kodları

21.10.2012 03:49
AK Parti MKYK Üyesi Prof. Dr. Edibe Sözen, Dünya’da paradigmanın değiştiğini, bu değişimde Türkiye’nin aktif rol aldığını belirtti. Türkiye’nin Dış Politika’da sergilediği tutumu eleştirenlerin yeniliğe açık olmayan çevrelerin olduğunu ifade eden Sözen, “

AK Parti MKYK Üyesi Prof. Dr. Edibe Sözen, Dünya’da paradigmanın değiştiğini, bu değişimde Türkiye’nin aktif rol aldığını belirtti. Türkiye’nin Dış Politika’da sergilediği tutumu eleştirenlerin yeniliğe açık olmayan çevrelerin olduğunu ifade eden Sözen, “Türkiye kurulmuş düzenlerle ittifak etmek yerine düzen kurucu ülke olmaktadır” dedi.

Bir takım ülkelerin ve çevrelerin bölgede Türkiye’nin sadece kültürel ve ekonomik olarak yer almasını istediklerini oysa AK Parti’nin sergilediği tutum ile siyasi olarak da var olmayı başardığını vurgulayan Profesör Sözen, “Türkiye; Balkanlar, Asya, Ortadoğu, Türk Cumhuriyetleri ve Afrika ülkeleri ile sadece kültürel ve ekonomik ilişkileri olan bir ülke değil siyasi kararlar verebilen bir ülke konumunda olmak zorundadır… Öyle olmayı da başarmaya başlamıştır. AK Parti değişen Dünya’nın kodlarını da çok iyi biliyor ve aktif özne olma rolünü çok iyi götürüyor. Rolünü bilen bir Türkiye var ve yeniden inşa sürecinde üstüne düşeni yapıyor. Türkiye “Birileri ne der” demek yerine doğrudan aktif özne olma tavrını koyarak Dış Politika üretiyor” diye konuştu.

***

Yapımcılığını ve Sunuculuğunu Gazeteci Yazar Aslan Değirmenci’nin Kanal 5’te yaptığı haber programı ‘Son Gündem’e konuk olan AK Parti MKYK Üyesi Prof. Dr. Edibe Sözen, “Türkiye “Birileri ne der” demek yerine doğrudan aktif özne olma tavrını koyarak Dış Politika üretiyor. Paradigma değişimi yaşanıyor. Belli tahammüller vardı. AB ülkeleri, ABD ve diğer güçlü ülkeler. Bugüne kadar bu tahammülleri hep bu ülkeler belirledi. Yönetimler ele geçirildi bedelleri halka ödettirildi. Şimdi halk konuşuyor. Yani bedel ödeyenler. İşte bizde bunların yanındayız. Bu gün Suriye’de ne işiniz var diyenler dün Mısır, Tunus için de aynı sözleri söylüyorlardı. Yarın da benzer sözler üretecekler. Ama biz mağdur olan hakların yanında durmaya devam edeceğiz” dedi.

Rolünü bilen bir Türkiye

“Dünya’ya soğuk savaş dönemi ile bakanlar, soğuk savaş döneminin bittiğini kabul edenler arasında çok ciddi fark var” diyen Sözen, “Dünya artık yeniden kuruluyor. Soğuk savaş sonrası kurulan Dünya geride kaldı. AK Parti soğuk savaş döneminin geride kaldığını, Dünyanın yeniden inşa edildiğini biliyor ve ona göre hareket ediyor. Soğuk savaştan arta kalanlar halen paradigmalarını değiştiremediler. İşte bunun için bizi anlamakta zorlanıyorlar. Halen klasik yöntemlerle yeniden inşa edilen Dünya’ya bakıyorlar. Biz ise değişimden yanayız ve öncüsüyüz. AK Parti değişen Dünya’nın kodlarını da çok iyi biliyor ve aktif özne olma rolünü çok iyi götürüyor. Rolünü bilen bir Türkiye var ve yeniden inşa sürecinde üstüne düşeni yapıyor. Alınan siyasi kararlarda etkisini gösteriyor” diye konuştu.

Kurucu bir ülkeyiz

“Ülkemizin etkinliği, kültürel hafızası ortada” diyen Sözen, “Ama bugüne kadar ülkemizin sadece bölgede kültürel ve ekonomik alanda olması istendi. Siyasi rol üstlenmesi kabul görmedi. Yaşanan sorunların başında da bu geliyor. Türkiye; Balkanlar, Asya, Ortadoğu, Türk Cumhuriyetleri ve Afrika ülkelerinde sadece kültürel ve ekonomik ilişkileri olan bir ülke değil siyasi kararlar verebilen bir ülke konumunda olmak zorundadır. Öyle olmayı da başarmaya başlamıştır. Türkiye kurulmuş düzenlerle ittifak etmek yerine düzen kurucu ülke olmaktadır. Ve Türkiye güven vermektedir” dedi.

Osmanlı’dan halen korkuyorlar

Sözen sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Batı da Osmanlı korkusu var. Birleştirici rolünü ve otoritesini hissettikleri için çekiniyorlar. İşte bunun için bölgede aktif rol almamız birilerini rahatsız ediyor. Tarihsel hafıza ortada. Ortadoğu’da mühendislik projelerini devreye sokmak isteyenlerin çelişkileri bundan. Şuanda bölgemizdeki gücümüz tartışılamaz. Çünkü tartışmasız bir üstünlüğe sahibiz. Bize verilen rolleri aşmış durumdayız. Rol veren, örnek alınan bir ülkeyiz. İçeride ve dışarıda iradesini sergileyen bir ülkeyiz. Kendi içinde sivilleşme sürecini başlatmış, demokratikleşmeye yönelik önemli adımlar atmış, tartışmaları bitirecek sonuçlar almış ve yeni bir anayasa’ya kavuşmak için çaba sarf eden bir Türkiye. Türkiye artık örnek alınıyor. Arap Baharına baktığınızda bu değeri görebilirsiniz. Ortadoğu’da demokratikleşme süreci başladıysa buna en fazla destek sağlayan ve örnek alınan ülke Türkiye’dir. Türkiye’ye verilen önem AK Parti kongresine Ortadoğu’dan katılımlar ile de belgelenmiştir” dedi.

Biz mağdurların yanındayız

Ortadoğu’da yaşanan yenileşmenin Türkiye’ye paralel olarak yaşanmakta olduğunu vurgulayan Sözen, “Çok kısır tartışmalar var. “Ne işimiz var Suriye’de demek” inanılır gibi değil. Biz insan hakları noktasında bir tavır sergiliyoruz. Biz otoriter düzene karşıyız. İnsanlar sebepsiz yere öldürülüyor, katliamlar yapılıyor, sınır komşumuz olan ülkede yaşanan drama göz yumamayız. İnsani sorunlara duyarsız kalamayız. Ortadoğu’da özgürlük hareketlerinin yeniden inşacısı aktörler var. Ve biz bu aktörlerin başarılı olmasını istiyoruz. Bunu insan hakları için önemsiyoruz. Belli tahammüller vardı. AB ülkeleri, ABD ve diğer güçlü ülkeler. Bugüne kadar bu tahammülleri hep bu ülkeler belirledi. Yönetimler ele geçirildi bedelleri halka ödettirildi. Şimdi halk konuşuyor. Yani bedel ödeyenler. İşte bizde bunların yanındayız. Bu gün Suriye’de ne işiniz var diyenler dün Mısır, Tunus için de aynı sözleri söylüyorlardı. Yarın da benzer sözler üretecekler. Ama biz mağdur olan hakların yanında durmaya devam edeceğiz. Muhalefet partileri ve bazı medya organlarının yaklaşımı eksik. Tarihsel metottan uzak ve Ortadoğu’yu anlamıyorlar. Kaldı ki Ortadoğu uzmanlarından da yeteri derecede faydalanamıyorlar. Doğal olarak bilmediğiniz bir şeyi reddedersiniz. Muhalefet ve bazı medya kuruluşları da bunu yapıyor” şeklinde konuştu.

Kanal 5

 

 

Bu haber toplam 3918 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri