Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İşte doğalgaz indirim oranı

31 Ocak 2009 / 14:55
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, açılış için bulunduğu İstanbul'da halka hitap etti. Doğalgaz fiyatlarında müjde veren Başbakan yarından itibaren evlerde yüzde 17, sanayide yüzde 18 indirime gidildiğini açıkladı.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Topkapı Kültür Parkı, Panorama 1453 Tarih Müzesi ve Topkapı sosyal tesislerinin açılışlarını yapmak üzere geldiği İstanbul'da dogalgaz indirimi müjdesi verdi.

Doğalgaza yüzde 17 indirim

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yarından geçerli olmak üzere doğalgazda evlerde yüzde 17, sanayide yüzde 18 indirim yaptıkları müjdesini verdi.

Topkapı Kültür Parkı ve şehir parkının açılışını yapan Başbaban Recep Tayyip Erdoğan, doğalgazda indirim müjdesini verdi. Erdoğan, yarından geçerli olmak üzere evlerde yüzde 17, sanayide yüzde 18 indirim yaptıklarını söyledi.

Erdoğan şöyle konuştu; "Biliyorsunuz küresel şartlar sebebiyle enerji fiyatlarında büyük artıştlar oldu. Petrolün dünyada varili 150 dolara kadar çıktı. Bunun doğalgazımıza da etkileri oldu. Başta sizlere söylediğim bir şey vardı. Dıştan gelen zamlar noktasında bunu üstlenmek, farklı konularda farklı olumsuzlukları meydana getirebilir. Onun için biz, içeride herhangi bir zam yapmayacağımıza, dışarıdan gelen tepkileri, zamları sübvanse edemeyeceğimizi söylemiştik. Şimdi fiyatlardaki inişler nedeniyle arkadaşlarımız bir çalışma yaptı. Yarından itibaren doğalgaz fiyatını evlerde yüzde 17, sanayide yüzde 18 indiriyoruz. Bu da milletimize hayırlı olsun! O zaman felaket tellallığı yapanlar acaba şimdi ne diyecek."

CHP'YE İSTANBUL HATIRLATMASI

İstanbul'da Topkapı Müzesi'nde düzenlenen toplu açılış töreninde konuşan Başbakan Erdoğan kendi başkanlığı döneminde yapılan HABİTAT toplantısına dikkat çekti. O dönem İstanbul'un en temiz şehir seçildiğini hatırlatan Erdoğan, su ve çöp sorununu nasıl giderdiklerini anlattı. Musluklardan kahverengi suların aktığını hatırlatan Erdoğan "HABİTAT olmasaydı İstanbul dünyaya rezil olacaktı" dedi.

Erdoğan CHP'ye seslenerek, "Ne olur şu İstanbul'da bir dikili ağacınız varsa söyleyin. Gidip ziyaret edeyim" diye konuştu...

Başbakan Erdoğan, CHP'ye "Siz İstanbul'u kuruttunuz. Rezil ettiniz. Çamura pisliğe sapladınız. Musluklardan çamur ve yolsuzluk akıttınız… Bir balık bile yaşamayan Haliç'i kirlilikten kurtardık. Şu anda Haliç'te onlarca çeşit balık yaşıyor. Galata Köprüsü üzerinde balık tutanları görüyorsunuz. Artık oltalar boş çekmiyor. Dolu çekiyor. AK Parti belediyeciliğinde bereket var...” dedi.

Erdoğan konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Burası Ulubatlı Hasan'ın Türk bayrağı diktiği yerdir: Mehter marşlarıyla İstanbul'u titrettiğimiz yerdir. O marşta da belirttiği gibi:

Yürekler kabarık, gözlerde damla,
Mehteri saygıyla dur da selamla.
Bir huşû içinde dinle gülbankı
Sesleniyor tarih, bu ses o yankı.


Sen böyle yürürken tuğla sancakla.
Türk'ün savaşları geliyor akla.


Asırlar boyunca çınladı serhat.
Doğu'dan Batı'ya Yemen Belgrat...
Duyarak bakışan gözler görüyor.
Fatih Topkapı'dan şehre giriyor.


Sen böyle yürürken tuğla sancakla.
Türk'ün savaşları geliyor akla.


Dünyada şu anda buna berzer yaklaşık 30 kadar müze var. Açılışını yapacağımız panorama müzesi üstü kapalı olmasıyla bir ilk. 1453'te gök kubbe altında yaşanan fetih coşkusu, bugün burada yaşanacak. İstanbul'un fethini adeta gerçek izler gibi izleyecekler gelenler. İstanbul kültür başkenti ilan edildi. Kültürel eserlerimizi restore ederek önemli caddelerin ve caddelerdeki binaların cephesini değiştirerek gerçek anlamda İstanbul'u dünya şehrine dönüştürüyoruz. Tarihi eserlerimizi yeniden ihya ederek sosyal yaşama kazandırıyoruz. Büyükşehir belediyemiz kendi gayretleriyle yeni bir proje hazırlıyor. 57 adet tescilli eseri restore edeceğiz. Belli başlı meydan ve caddeleri de bütünüyle elden geçirerek İstanbul'u dünya başkenti haline getireceğiz.

29 Mart büyük düşünme günüdür. Küçük düşünenlerin günü değildir. İstanbul'u, Türkiye'yi yeniden düyşünme günüdür. Adaleti gözetme günüdür.

DOĞALGAZ'DA YÜZDE 17-18 İNDİRİM

Müjde veriyorum size şimdi:

Enerji fiyatlarında kürüsel kriz nedeniyle artış oldu, petrol varili 150 dolarlara kadar çıktı. Doğalgaz etkilendi. Başta sizlere söylediğim gibi: Dıştan gelen zamlar noktasında bunu üstlenmek, size olumsuzlar meydana getirebilir. Onun için biz içeride herhangi bir zam yapmayacağız ama dışarıdan gelene karşı durmamız mümkün değil. İnişler sebebiyle şartlar iyileştiğinde de indirim yapacağımızı ifade ettik. 1 Şubat 2009'dan yani yarından itibaren dogalgaz fiyatını evlerde yüzde 17, sanayide yüzde 18 oranında indiriyoruz.

TÜRKİYE DÜNYA EKONOMİSİNDE 17. SIRADA

Dünyanın 17.si Avrupa'nın 6. büyük ekonomisi olduk. Bu düşüncelerle bu tesislerin bir kez daha hayırlı olmasını diliyorum. Durmak yok, yola devam diyorum. Herşey Türkiye için... Kalın sağlıcakla"

Erdoğan, daha sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Kanuni Sultan Süleyman ve Yavuz Sultan Selim hızlı feribotları ile Fatih yolcu vapurunun hizmete alınması ile ilgili törene katılacakhabervaktim
Bu haber toplam 1044 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri