Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İşte Erdoğan'a gönderilen Yahudi işadamı

21.09.2012 01:55
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, İsrail ile arabuluculuk yapmak için kendisine gönderildiğini söylediği Yahudi işadamı kim?
Başbakan Tayyip Erdoğan'ın geçtiğimiz günlerde İsrailli mevkidaşının arabulucu olarak kendisine çok zengin bir Yahudi işadamı gönderdiğini açıklamasının ardından İsrail basını da bu kişinin kim olduğunu çözmeye çalışıyor.

Türkiye'de geçtiğimiz günlerde ortaya atılan Dünya Siyonistler Derneği Başkanı Ronald Lauder ismini değerlendiren Haaretz yazarı Barak Ravid, Kanal 10 televizyonunun da sahibi olan Lauder'ın olası bir arabulucu olduğunu belirtti.

Lauder'ın Netanyahu'nun kampanyasına bağış yaptığını ve Hafız Esad döneminde İsrail hükümetinin Suriye özel temsilcisi olduğunu hatırlatan Ravid, Golan Tepeleri barışının mimarının da Lauder olduğunu belirtti.

KUMARHANELER KRALI

Bununla birlikte Ravid'e göre Erdoğan'ın sözleri aslında başka birine işaret ediyor: Dünyanın en zengin Yahudilerinden, kumarhaneler kralı Sheldon Adelson.

Netanyahu'nun eski bir dostu olduğu bilinen ABD'li Adelson, Netanyahu yanlısı Yisrael Hayom gazetesinin sahibi. Ancak Lauder'ın aksine kendisinin diplomatik geçmişi yok.

İsrail Başbakanlık kaynakları ise bu iki ismin de Erdoğan'a gönderilmediğini belirtiyor.

Türk basınında bazı gazetelerde Larry Elison, Idan Ofer ve Stef Werthheimer gibi işadamlarının isimleri de gündeme gelmişti. 
Bu haber toplam 11556 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri