Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İşte Erdoğan'ın Bahsettiği ALMAN VAKIF

03.10.2011 11:51
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Türkiye’de faaliyet gösteren Alman vakıflarından duyduğu rahatsızlığı dile getirerek ve PKK’ya destek verdiklerini belirterek, “Teknik takipte ortaya çıkan bazı noktalar var.

"Bir Alman vakıf var. CHP ve BDP’li belediyelerle çalışıyor” şeklindeki açıklaması, dikkatleri dost ve müttefik gözüken ancak her fırsatta Türkiye’nin kuyusunu kazan Alman vakıflara çevirdi.

Araştırma, inceleme, çevrecilik, ortak proje, kültür ve eğitim desteği kisvesi altında Türkiye’de büro açan bu Alman vakıfları, zaman zaman Türkiye’deki etnik ve mezhepsel ayrımcılığı körüklemek, Türkiye’nin ulusal birliğini ortadan kaldırmak için faaliyet yürüttükleri iddialarıyla gündeme geliyor.

Türkiye’deki Alman vakıflarıyla ilgili Akit’e konuşan araştırmacı-yazar Talip Doğan Karlıbel, çok çarpıcı açıklamalarda bulundu. CHP’nin Friedrich Ebert Vakfı’ndan 85 bin euroluk para yardımı aldığını belgeleriyle ortaya çıkaran Karlıbel, Türkiye’de 53 Alman vakfının bulunduğunu, bu 53 vakıftan 5’inin siyasi vakıf olduğunu belirtirken, “Bu vakıflar, Alman dış istihbarat servisi BND’nin sivil toplum ayağıdır. Bu vakıflar ne zaman bir yere gittiyse o devlette kısa bir süre içerisinde terör odaklı oluşumlar oluşmuştur. Bu vakıflar cuntalar yaşamış demokrasiye geçiş sürecindeki devletlerde, Alman ekolü bir siyasi sistem oturtmak amaçlı vakıflardır” dedi.

“YIKICI FAALİYETLER İÇERİSİNDELER”

Türkiye’deki bu 5 siyasi vakfın derhal Türkiye sınırları içerisinden çıkarılması ve yasaklanması gerektiğini ifade eden Karlıbel, bu vakıfların 25 yıldır Türkiye’nin üniter yapısını bozacak faaliyetler içerisinde bulunduğunu vurguladı. Talip Doğan Karlıbel, PKK sorurunu çözmek isteyen siyasi iradenin, teröre destek veren bu vakıfların faaliyetlerini engellemesi gerektiğini dile getirdi.

ALEVİLER ÜZERİNDE OYNADIKLARI OYUNLAR

Alman vakıfların Aleviler üzerinde de büyük oyunlar oynadığına dikkat çeken Karlıbel, “Türkiye’de mezhep sorunu çıkarıp aynı Irak’daki Şii-Sünni çatışmasını tetiklemek amaçlı faaliyetler içerisindeler. Aleviliğin İslam dışı olduğu tezini yoğun bir şekilde işliyorlar” diye konuştu.

AVRUPA’DA TÜRKİYE’Yİ JURNALLİYORLAR

Kolayca Türkiye’de temsilcilik açan bu vakıfların, Avrupa’da Türkiye aleyhine kamuoyu oluşturduğuna işaret eden Karlıbel, “Yurtdışında PKK propagandası yapıyorlar” şeklinde konuştu.

Araştırmacı Karlıbel’in Türkiye’de bulunduğunu söylediği 5 siyasi vakıf, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in partisi Hristiyan Demokrat Birlik Partisi’nin (CDU) Konrad Adenauer Vakfı, Alman Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) Friedrich Ebert Vakfı, Alman Hür Demokrat Parti’nin (FDP) Friedrich Naumann Vakfı, Yeşiller Partisi’nin Heinrich Böll Vakfı ve Alman Sol Parti’nin (Die Linke) Rosa Luxemburg Vakfı.

İŞTE ERDOĞAN’IN KASTETTİĞİ O VAKIF

Erdoğan’ın rahatsızlığını dile getirdiği vakfın Friendrich Ebert olduğunu kaydeden Karlıbel, bu vakfın CHP’ye para yardımında bulunduğunu ortaya çıkardığını hatırlattı. CHP’nin ve Alman Büyükelçiliği’nin inkar ettiği bu yardımın gerçekleştiğinin, Alman Federal Savcılığı’nın, Yargıtay Cumhuriyet Savcılığı’na gönderdiği cevabi yazıyla ortaya çıktığını anlatan Karlıbel, parti kapatma sebebi olan bu konuda Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, gerekli araştırmayı yapmayarak konuyu kapattığını dile getirdi.

20 YILDIR CHP VE BDP’YE PARA YARDIMINDA BULUNUYOR

Karlıbel, Ebert’in yaklaşık 20 yıldır CHP ve BDP’ye para yardımında bulunduğunu iddia ederek, “Bu vakıflara Türkiye’de sadece AK Parti ve MHP karşı çıkıyor. CHP ve BDP ise zaten bu vakıflarla iç içe faaliyet yürütüyor” değerlendirmesinde bulundu.

EBERT DEŞİFRE OLUNCA BU VAKIF TÜRKİYE’YE GİRİŞ YAPTI!

Friedrich Ebert Vakfı’nın Türkiye aleyhine yürüttüğü faaliyetlerin artık iyice deşifre olduğunu vurgulayan Talip Doğan Karlıbel, bu yüzden Ebert’in misyonunu fiilen Türkiye’de gözükmeyen aşırı komünist Sol Parti DIE Linke’nin Rosa Luxemburg Vakfı’nın üstendiğini belirtti. Karlıbel şöyle konuştu: “Alman Sosyal Demokratlardan kopma aşırı komünist DIE Linke’nin vakfı Rosa Luxemburg, fiilen Türkiye’de gözükmese de 3-4 yıldır İstanbul, Ankara ve İzmir’de faaliyetlerini sürdürmektedir. İlginçtir bu vakıf Ebert Vakfı’nın faaliyetlerini üstlenmiştir.”

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Başbakan Erdoğan, Makedonya dönüşü uçakta gazetecilere şu dikkat çekici açıklamayı yapmıştı: “Dünyada, Türkiye’de de faaliyet gösteren öyle vakıflar var ki bunlardan çok rahatsızım. Özellikle bir Alman vakfının bölgedeki faaliyetleri çok dikkat çekici. CHP ve BDP’li belediyelerle çalışıyor. Onlarla kredi sözleşmesi yapıyor. Bu tabii vakıf adı altında aslında bir fon. Sözleşmeyi yaparken de şu müteahhit firmaya vereceksiniz diye şart koşuyor. Bu ilginç.

Bu yolla resmen PKK’ya para gönderiyor o vakıflar. Ama tabii teknik takipte ortaya çıkan bazı noktalar var. Almanlara zaman zaman bu konudaki rahatsızlığımızı dile getirdik. Bir sonuç alamadık. Ama rahatsız olduğumu söyleyebilirim.”

Yeni Akit

Bu haber toplam 2202 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri