Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İŞTE ERDOĞAN'IN TARİHİ KONGRE KONUŞMASI

30.09.2012 12:38
Başbakan Erdoğan kürsüyü çıktı. İşte Başbakan Erdoğan'ın günlerdir beklenen 57 sayfalık konuşması...

Başbakan Erdoğan'ın günlerdir beklenen kongre konuşması başladı.

Başbakan Erdoğan konuşmasına Sezai Karakoç'un "Sürgün Ülkeden Başkentlerin başkentine" şiirinin son bölümünü okuyarak başladı.

İşte Başbakan Erdoğan'ın Tarihi Konuşması;

Ülkendeki kuşlardan ne haber vardır
Mezarlardan bile yükselen bir bahar vardır
Aşk celladından ne çıkar madem ki yâr vardır
Yoktan da vardan da öte bir
Var vardır Hep suç bende değil beni yakıp yıkan bir nazar vardır
O şarkıya özenip söylenecek mısralar vardır
Sakın kader deme kaderin üstünde bir kader vardır
Ne yapsalar boş göklerden gelen bir karar vardır
Gün batsa ne olur geceyi onaran bir mimar vardır
Yanmışsam külümden yapılan bir hisar vardır
Yenilgi yenilgi büyüyen bir zafer vardır
Sırların sırrına ermek için sende anahtar vardı
Göğsünde sürgününü geri çağıran bir damar vardır
Senden umut kesmem kalbinde merhamet adlı bir çınar vardır

Bize böyle yol arkadaşları bahşettiği için yolö yürümeyi mukadder kıldığı için rabbime sonsuz hamdediyorum. Bu salonda Türkiye var. 7 coğrafi bölgesiyle tüm renkleriyle bu salonda 75 milyon var. Bu salonda Ortadoğu var bu salonda Balkanlar var. Bu balkonda Kuzey Afrika Kafkasya Avrupa Asya Afrika var. Bu salonda kardeşlik var dostlıuk var. Muhabbet var. Bugün Türkiye'nin değil dünyanın kalbi burada atıyor.

RABBİME BU ÇOŞKUYU YAŞATTIĞI İÇİN HAM EDİYORUM

"Rabbime bize bu heyecanı, bu coşkuyu yaşattığı için hamd ediyorum. Ülkemize, milletimize, halka hizmet aşkı veren Allah'a hamd ediyorum. Hepsinden öte bize böyle bir muhabbet bahşettiği için, bize böyle yol arkadaşları bahşettiği için, kardeşlerimle birlikte yol yürümeyi bahşettiği için Rabbime sonsuz kere hamd ediyorum. Bu salonda Türkiye var. 81 vilayet, 75 milyon var. Bu salonda Ortadoğu, Kafkasya, Balkanlar, Avrupa, Afrika var. Bu salonda kardeşlik var. Bugün insanlığın, dünyanın kalbi bu salonda atıyor. Sizin yürekleriniz tüm dünyaya umut dağıtıyor.

SURİYE'NİN TÜM KAHRAMANLARINI SELAMLIYORUM

Bugün buradan Suriye'nin tüm kahramanlarını saygıyla selamlıyorum. Buradan insanlığa bir abide gibi yükselen Kudüs'ü hasretle selamlıyorum. Mekke'yi Medine'ye hürmetle selamlıyorum. Dünyanın bütün başkentlerine kardeşlik selamlarımı iletiyorum.

SALONDA KİMLERİ SELAMLADI

Bugün buradan Suriye'nin bütün kahramanlarını saygıyla selamlıyorum. Dera'ya İdlib'e Rakka'ya Halep'e Şam'a orada bağımsızlık mücadelesi veren insanlık mücadelesi veren kardeşlerimi yürekten selamlıyorum. Kudüs'ü hasretle selamlıyorum. Bu muhteşem salondan sevgililer sevgilisinin şehri Medine'yi kıblemiz Mekke'yi hürmetle selamlıyorum. Avustralya'dan Brezilya'ya kadar yeryüzündeki tüm halklara dostluk ve dayanışma mesajlarımı iletiyorum. Bugün sevincimize sevinç katan Mısır Cmhurbaşkanı sayın Muhammed Mursi'yi, Kırgızistan Devlet Başkanı Atambayev'i Irak Meclis Başkanı Nuceyni'yi Sudan Devlet Başkanı Aliş Osman Taha'yı, Irak Cumhurbaşkan YArdımıcıs sayın Tarık HAşimi'yi, Irak Bölgesel Yönetim Başkanı Sayın Mesut Barzani'yi, Bosna Hersek Devlet Başkanı'nı, Lübnan eski Devlet Başkanı'nı Almanya Eski Şansölyeyi, Tunus El Nahda hareketi liderini, Filistin Hamas lideri sayın Halid Meşal'i selamlıyorum.

ŞEHİTLERİN HATIRASINI YERE DÜŞÜRMEYECEĞİZ

Şehitlerimizin hatırasını asla yere düşürmeyeceğiz.Şehitlerimiz karşısında asla mahcup olmayacağız. Onlardan aldığımız emaneti namusumuz, şerefimiz bileceğiz.Canımız pahasına millet için çalışmaya devam edeceğim.

HEDEF 2071

Bizim yolumuz Sultan Alparslan'ın, Gazi Mustafa Kemal'in yoludur, merhum Adnan Menderes'in, Turgut Özal'ın, Necmettin Erbakan'ın yoludur. Yani bizim yolumuz sevginin, kardeşliğin, birleştirmenin, kucaklamanın yoludur. Buradan bir şey daha hatırlatmak istiyorum o günleri bizler göremeyeceğiz. Cumhuriyet'in kuruluşunun 100. yılı dışında başka bir hedefimiz daha var. O da bu kuruluşun 1000. yılı. Hedef 2071'dir. Rabbim izin verirse gençler biz 2023'ü sizler 2071'i inşaa edeceksiniz. Allah'tan başka zafer sahibi yoktur.

TÜRKÜN KÜRDÜN HERKESİN PARTİSİYİZ

Biz gönülleri fethetmek için yola çıktı. Elde edilen büyük başarılar sadece AK Parti'nin değil tüm milletin zaferidir. Biz kendisine oy veren ve onların teveccühüyle yetinen bir parti değiliz. Biz herkesin partisiyiz. Biz Türkiye partisiyiz. Biz 75 milyonun Türk'ün, Kürt'ün herkesin partisiyiz. 10 yıl boyunca kimsenin hayat tarzına karışmadık. Herkesin hayat tarzına saygı duyduk. Herkesin hayat tarzını garanti altına aldık.

CHP'YE DARBE ELEŞTİRİSİ

Kardeşlerim bu anamuhalefet partisi var ya. Bütün darbelerin ya fikren ya fiilen içerisindedir. İçerisinde olmayan bir darbe yoktur. AK Parti, 1923'teki kuruluş ruhunu taşıyan bir partidir. AK Parti vesayetçi rejimi, demokrasi ile buluşturan bir partidir. AK Parti Türkiye'yi normalleştiren bir partidir. Yüz 99'la bile iktidar olsak yüzde 1'in hakkını korumak bizim boynumuzun borcudur. Çoğunluğun azınlığa hükmetmesine karşı çıktık. Aynı zamanda azınlığında çoğunluğa tahakküm etmesini doğru bulmadık.

KİMSENİN YEMESİNE İÇMESİNE KARIŞMADIK, KARIŞMIYORUZ

10 yıl boyunca kimsenin yaşam tarzına müdahale etmedik. Bugünde etmedik etmeyeceğiz de. Kimsenin tercihlerine, yemesine, içmesine karışmadık. Yüzde 99'la da iktidar olsak yüzde 1'in hakkını korumak bizim boynumuzun borcu olarak kalacaktır.

ADNAN MENDERES'İ ASARKEN...

Türkiye'de milletin kutsallarına karşı aleni bir savaş yürütüldü. Bu ülkede camilerin kapılarına kilit vuruldu. Camiler ahıra, müzeye çevrildi. Kur'an okumakta öğrenmekte engellendi. Kim bu CHP zihniyeti tarafından. Sakal bıyıktan giyim kuşama kadar standart bir insan tipi yaratılmaya çalışıldı. Bazı vatandaşlar makbul görülürken, bazılarına tehdit yaftası yapıştırıldı. Bu zihniyet 1960 müdahalesiyle rejimin genlerine kadar işledi. 1960 müdahalesi ile Adnan Menderes'i asanlar ondan sonraki başbakanlara adeta eğer devletle millet arasındaki mesafeyi kapatırsanız akıbetiniz bu olur dediler. Halkı müslüman olan ülkede demokrasinin en ileri şekilde yaşatıldığını herkese gösterdik. Biz beyaz gömleğimizi, kefenimizi giyerek yola çıktık.

BU ÜLKEDE ARTIK HİÇ KİMSE FAİLİ MEÇHUL CİNAYET İŞLEYEMEZ

Devlet ile millet arasında asla mesafe olamaz. Büyük devlet milletiyle el ele olan devlettir. Hiç kimse devletin bekasını kbahane ederek hukukun dışına çıkamaz. Bu ülkede artık hiç kimse sırtını devlete dayayıp faili meçhul cinayet işleyemez, millete tepeden bakamaz. Bzi milletin fıtratına aykırı işler yapmıyoruz. Devletin hücrelerine sirayet etmiş çetelerle mücadele ettik ediyoruz. Bu ülkenin enerjisini azaltan asalaklarla mücadele verdik, mücadele ediyoruz.

DARBELER DÖNEMİ KAPANDI

Demokrasiya müdahale eden, demokrasiye müdahale etme girişiminde bulunan herkes milletin mahkemelerine çıkacak ve orada hesabını verecektir.

 

 

 

 

Bu haber toplam 3316 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri