Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İşte Facebook'un Türkiye raporu!

12.04.2014 01:43
Twitter'dan şikayetçi olan Türkiye'nin aynı performansı Facebook için göstermediği ortaya çıktı.
Facebook, dünyanın dört bir yanından devletlerden gelen taleplerin listelendiği ikinci devlet raporunu yayınladı. Almanya ve Fransa gibi Avrupa ülkelerinden gelen talep sayısı 1500'i aşarken, Türkiye'de bu sayının 129'da kalması, 'Twitter'dan sonra Facebook da kapatılacak' söylemlerinin sıkça dillendirildiği Türkiye'nin aslında Facebook'tan pek de şikayetçi olmadığını ortaya koydu.
 
Facebook, insanların gelen taleplerin doğasını ve kapsamını, aynı zamanda Facebook’un bunlara cevap verirken uyguladığı sıkı politikaları ve süreçleri anlamalarını istediği için, dünyanın dört bir yanındaki devletlerden gelen talep sayısı ve bu taleplerin içeriği ile ilgili bilgileri yayınlıyor.
 
DEVLETİN TALEBİ AYNI
 
Rapora göre, devlet taleplerinin büyük çoğunluğu soygunlar ve kaçırılmalar gibi suç vakalarıyla ilgili olarak geliyor. Türkiye özelinde ise bir önceki rapordan bu yana Facebook’un aldığı devlet taleplerinde çok büyük bir değişim olmadığı görülüyor. 2013 yılının ikinci yarısında Türkiye’den gelen talep sayısı 129 idi. Avrupa’ya bakılırsa bu sayı Almanya için 1,687, Fransa için 1,661 ve İtalya için 1,699’a ulaştı. ABD’den ise gelen talep sayısı 12 bin 598 oldu.
 
2013 yılının ilk altı ayında ise Türkiye'den Facebook'a iletilen talep sayısı 96'ydı. Yani 2013'ün ikinci yarısında Türkiye'den Facebook'a olan taleplerde ufak bir artış yaşandı.

ENGELLENEN SAYFALAR 
 
Raporda, aynı dönemde Türkiye’de 2 bin 14 adet içeriğin sınırlandırıldığı belirtiliyor. Rapora göre, söz konusu içeriklere erişim, düzenleyici ve kanun uygulayıcı kurumların talepleri doğrultusunda, Atatürk’e veya Türkiye’ye hakareti yasaklayan yerel yasalara aykırı olmaları nedeniyle sınırlandırıldı. Facebook tarafından gerçekleştirilen kapsamlı incelemelerin ardından içeriklerin yerel yasalara aykırı olduğu tespit edildiğinde söz konusu içeriğe erişim yalnızca talebin geldiği ülkede sınırlandırılıyor.
 
Raporun genelinde belirtilen rakamlar, 1 milyarı aşan aylık aktif kullanıcı sayısına sahip olan Facebook’un, devlet taleplerine olumlu cevap verdiği durumların oldukça küçük bir kullanıcı grubunu kapsadığını ortaya koyuyor.
 
Facebook, raporu yayınlarken devletlerin daha şeffaf olması gerektiğini savunmayı ve gelecekteki raporlarında aldığı talepler hakkında daha da fazla bilgi paylaşmayı sürdüreceğini belirtti.
Kaynak:
Bu haber toplam 1332 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri