Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İşte Hükümetin İşçiye Zam Teklifi

12.07.2013 02:55
Kamuda çalışan işçiler ile hükümet arasındaki zam pazarlığı için taraflar üçüncü kez bir araya gelirken hükümetin teklifi de netleşti.

Hükümet, kamuda çalışan işçiler için bin 800 liranın altında maaş alanlara 150 TL seyyanen zam önerisinde bulundu. Ayrıca birinci yıl ilk altı ay için yüzde 4, ikinci altı ay için ise yüzde 3 zam önerdi. Aynı oranlar ikinci yıl için de geçerli olacak. Sosyal yardımların da aynı oranda artırılması teklif edilirken Türk İş bu öneriye mesafeli yaklaştı. Bir sonraki görüşme ise haftaya Cuma günü gerçekleşecek. Türk İş ile hükümet arasındaki zam pazarlığının bayramdan önce sonuçlanması bekleniyor.

Kamuda çalışan işçilerin maaş zammı için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile Türk İş, dün üçüncü kez bir araya geldi. Görüşmede Bakan Çelik, hükümetin zam önerisini açıkladı. Yaklaşık 200 bin işçiyi kapsayan zam teklifi, düşük maaşlılar için seyyanen ve yüzdelik olmak üzere iki dilimden oluşuyor. Hükümet, 1800 TL'nin altında maaş alanlar için seyyanen 150 TL önerirken Türk İş, en düşük işçi maaşının bin 800 lira olmasını istiyor. Ayrıca birinci altı ay için yüzde 10, 2, 3 ve 4. altı aylık dönemlerde ise enflasyon+2 puan zam verilmesini talep ediyor. Türk İş, sosyal yardımların da 250 lira artırılmasını istiyor. 

Kamudaki işçilerin iki yıl boyunca alacakları zammın belli olacağı toplu sözleşme 186 kamu kurum ve kuruluşunda çalışan yaklaşık 200 bin işçinin mali haklarını ilgilendiriyor. Türk-İş'e bağlı 179 işyerinde 174 bin 127, Hak İş'e bağlı 13 işyerinde ise 25 bin 814 sendikalı işçi çalışıyor. Hükümet ile Türk İş arasında imzalanacak çerçeve sözleşmesine göre işçilerin alacağı zam miktarları, toplu sözleşmelerin bitiş tarihlerine göre 1 Ocak, 1 Şubat ve 1 Mart'tan itibaren geçerli olacak. Milli eğitim müdürlükleri, TCDD, Türkiye Şeker Fabrikaları, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, Türkiye Taş Kömürü İşletmeleri ile Karayolları Genel Müdürlüğü başta olmak pek çok kamu kurumu toplu sözleşme kapsamında yer alıyor. Öte yandan Bakan Çelik Hak İş ile de görüşme yaptı. Hak-İş taleplerini bir dosya halinde sundu.

Bu haber toplam 2212 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri