Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İşte IŞİD’den petrol alan Rus

02.12.2015 09:14
BD Hazine Bakanlığı'nın yayınladığı rapora göre, Esad rejimi Rus vatandaşı George Haswani aracılığıyla IŞİD’den petrol alıyor.

ABD Hazine Bakanlığı 25 Kasım’da yayınladığı bildiride Esad rejimini IŞİD’den petrol almakla suçladı. Bu alıma aracı olan ismin ise Rus vatandaşı Suriye asıllı George Haswani olduğu açıklandı.

MALVARLIKLARI DONDURULDU

Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanlığı verilerine göre Esad rejimi petrol sahalarını IŞİD’e kaybettikten sonra teröristlerden petrol satın almaya başladı. 25 Kasım tarihinde ABD isim vererek bu alıma aracılık yapan isimleri açıklayarak malvarlıklarını dondurdu.

Böylece ABD ilk kez IŞİD’in petrol satışıyla ilgili direkt bir yaptırım açıklamış oldu. Açıklanan isimler arasında iki kişi ön plana çıkıyor. Birinci isim Suriye’de doğan ve Rus Vatandaşlığı da bulunan George Haswani. Haswani HESCO Mühendislik ve İnşaat adlı şirketi aracılığıyla Esad rejimi ile IŞİD arasında petrol alışverişine aracılık ediyor.

AB'NİN KARA LİSTESİNDE

Mart ayında Haswani’nin faaliyetleri AB tarafından da tespit edildi ve AB’nin kara listesine alındı. ABD Hazine Bakanlığı’nın kara listeye aldığı bir başka isim ise Rus vatandaşı ve aynı zamanda Dünya Satranç Federasyonu Başkanı Kirsan Ilyumzhinov. Rus işadamı, Suriye Merkez Bankası’nın yaptırımları bypass etmesine yardımcı olmakla suçlandı.

ERDOĞAN SÖYLEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, önceki gün Paris’te, “DAİŞ’ten petrol alan kişinin Rus ve Suriye vatandaşı olduğunu ABD açıkladı” demişti. O kişinin George Haswani olduğu ortaya çıktı.

Bu haber toplam 1658 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri