Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İşte jandarmanın sivil ajanları

30.04.2012 17:09
Jandarma Genel Komutanlığı 28 Şubat sürecinin hemen ardından İstanbul’da sivil bir fişleme ekibi oluşturmuş. Sivil ajanlar, vatandaşların arasına sızarak, halkla ilişkiler subaylarına periyodik raporlar sunmuş.

ASLAN DEĞİRMENCİ / ANKARA

Jandarmanın sivil ajanları özellikle İstanbul ve Sakarya’da yaşayan kesim hakkında bilgi toplayarak, halkla ilişkiler subaylarına periyodik raporlar sunmuş. Jandarma ise sivil alanda faaliyet gösteren ajanlar hakkında bilgi formu düzenleyerek kayıt altına almış.

Her şey kayıt altında

Jandarma tarafından hazırlanan ‘Milat’ın ulaştığı Bilgi Forumları, “Personelin Kimliği”, “Personelin Şahsi Durumu”, “Personel Hakkında Tespit Edilen Diğer Hususlar” ve “Personel İle Temas Notları” başlıkları altında 4 bölümden oluşuyor. Personelin Kimliği, bölümü kullanılan şahsın kimlik bilgilerinin yanı sıra ‘etnik kökeni’ ve ‘mezhebi’ ile ilgili kısımlardan oluşuyor.

Evet gazeteciler de var

İlk bölüm incelendiğinde ajan faaliyetlerde kullanılan şahısların mesleklerinin, Milli Eğitim Müdürlüğü Personeli, Kuyumcu, Matbaacı, Avukat, Memur, Demirci, Sigorta acenta işletmecisi, Zücaciye, Restaurant İşletmecisi, Galerici, Taşeron, Fuarcılık, Doktor, Kaymakam, İnşaat Mühendisi, Otobüs işletmecisi, İthalatçı, emekli Subay, Gazeteci, Otel İşletmecisi, Veteriner ve Yardımcı Doçent olduğu görülüyor.

Her kesimden seçilmiş ajanlar

“Personelin Şahsi Durumu” başlıklı ikinci bölümde 'Vatana Bağlılığı, Mali Durumu', 'Siyasi Temayülü ve Tutumu', 'Güvenilir Ve İtimada Şayan mı?', 'Sır Saklar mı?', 'Cesaretli mi?', 'Bir Gizli Teşkilat İle İlgisi Var mı?', 'Adli Bir Sakıncası Var mı?' şeklinde sorulan soruların 'Halkla ilişkiler subayı' tarafından doldurulduğu görülüyor. Formlarda yer alan 'Siyasi Temayülü ve Tutumu' başlıklı kısımdan ajanlar hakkında düşülen bilgi notları şu şekilde: İşçi Partisi, Sosyal Demokrat, Sağ, Menfaatine göre partilere yakınlaşmaktadır. Siyasi düşüncesi değişkenlik arz eder…

'Aynı bölümde yer alan Personelden Hangi Konularda Yararlanılabilir?' şeklindeki soruya ise subayların, “Bölücü ve irticai yapılanma”, “PTÖ”, “Propaganda faaliyetleri”, “İlçenin tüm sorunları”, “Bölgeye yönelik göç hareketleri”, “Gürcülerin bölgedeki faaliyetleri” ve “Etnik kökenler” şeklinde cevap verdikleri görülüyor.

Kim bu ajanlar?

“Personel Hakkında Tespit Edilen Diğer Hususlar” kısmında ise ajan faaliyetlerde kullanılanların özellikleri ve arkadaş, çevre ilişkileri şu şekilde belirtilmiş:

- Atatürkçü düşünceyi taşıdığından İstanbul’da mevcut bütün ADD yöneticileriyle irtibatı vardır.

- Yekta Güngör ÖZDEN ile yakın ilişki içerisindedir.

- CHP’ne sempati duyar.

- Atatürkçü düşünceyi taşıdığından İstanbul’da mevcut bütün ADD yöneticileriyle irtibatı vardır.

- İşçi Partisi ideolojisini benimsediğinden, Atatürkçü düşüncenin bu parti sayesinde yayılacağı inancını taşımaktadır.

- Atatürkçü düşünceyi taşıdığından İstanbul’da mevcut bütün ADD yöneticileriyle irtibatı vardır.

- Üst düzey kamu görevlileri ile irtibatı son derece mükemmeldir.

- Atatürkçü düşünceyi taşıdığından irticai odaklara karşı çok iyi bir çalışma yürütmektedir.

- Halkla çok iyi diyalog kurabilecek özelliklere sahiptir.

- Maiyeti üzerinde otorite kurar, denetim ve kontrolü aksatmaz.

- Çevresindeki insanları devamlı yargılar.

- Düğün, cenaze ve diğer etkinliklere muhakkak katılır, iyi bir gözlemcidir.

- Arkadaşları ile sürekli temas kurmada ve temasın devamlılığında kararlıdır.

- Ketumdur. Sır saklar.

- TSK ve askeri çok sever.

- Üniversitede dönen resmi ve gayriresmi oluşumları yakından takip etmektedir.

- Halkla ve mülki idareyle çok iyi ilişki içerisindedir.

- Atatürkçü düşünceye sahiptir.

- Asker şahıslarla çok iyi diyalog içersindedir.

- Çevresi çok geniştir.

- Müzik piyasasının önde gelen şirketleri ile bağlantısı vardır.

- Kendisini ispat için çeşitli konularda beyanda bulunmayı sever.

- Kendine iş imkanı yaratmak için siyasi oluşumları devamlı araştırır. İş alamadığı zaman haklarında olumsuz söylemlerde bulunur.

- Çağdaş bir yaşantısı vardır, giyimine dikkat eder.

- Halkla ilişkilerde halk adamı yaklaşımını çok iyi uygular.

- İşçi Partisi üyesidir,

- Çağdaş ve demokratik bir düşünceye sahiptir.

- Hiperaktif kişilik yapısına sahiptir. Girişken, cesur ve ataktır.

- Geniş bir çevresi vardır. Özellikle askeri birimlerle sürekli irtibat halindedir.

- İstanbul ilinde geniş bir çevresi vardır. İlçeler bazında tanıdıkları aracılığıyla istediğimiz bilgilere anında ulaşma imkânını bize sağlar.

Kayıt altına alınan görüşmeler

Formlarda yer alan “Personel İle Temas Notları” kısmında, Jandarmada görevli subaylar ile ajanlar arasında yapılan görüşmelerde ele alınan konular ve değerlendirmelere yer veriliyor.

İşte formlarda yer alan bazı Personel İle Temas Notları:

- Çeşitli tarihlerde Bakırköy ilçesi ile ilgili İrticai yapılanma konularında görüşmelerde bulunulmuş, 2000 – 2001 tarihleri arasında sürekli temas sağlanmıştır. İlişkiler devam etmektedir.

- Pendik, Kartal ve Kadıköy ilçelerinde geniş çevresi olduğundan bu ilçeler ile ilgili İrticai yapılanma hakkında kendisinden sağlıklı bilgi alınmaktadır. İrtibatlarımız devam etmektedir.

- Çeşitli tarihlerde İstanbul ili genelinde irticai örgütlere yönelik bilgi alınmış, 2000 - 2001 tarihleri arasında sürekli temas kurulmuş ve ilişkiler devam etmektedir.

- Adı geçen şahıs ile Sakarya bölgesinde etnik kökenlere yönelik çalışmalarda irtibata geçilmiş, yapılan çalışmalarda etkili sonuçlar alınmış, birey daha çok Sakarya Üniversitesindeki bölücü, irticai ve öğretim görevlileri arasındaki siyasal çekişmeler ile ilin etnik yapısı hakkında bilgi sahibidir. Bu konularda irtibatımız devam etmektedir.

-Sultanbeyli ilçesinin etnik, bölgesel, irticai ve bölücü terör örgütleri hakkında bilgisine başvurulmuştur. Şahıs, güvenilirdir, 15 yıldır ilçede ikamet etmektedir.

- Sultanbeyli ilçesi öğretmenleri ve öğrencileri üzerinde; irticai ve bölücü örgütleri ile tarikatların etkileri hakkında bilgi alınmaktadır. İrtibatlarımız devam etmektedir.

- Sultanbeyli ilçesinde 11 yıldır ikamet ettiğinden ilçenin genel yapısı, eski ve yeni belediye başkanı ile ilçede irticai yapılanma hakkında kendisinden bilgi alınmaktadır. İrtibatlarımız devam etmektedir.

- Sakarya ve ilçelerinde geniş çevresi olduğundan, ilin genel yapılanması hakkında kendisinden bilgi alınmaktadır. İrtibatlarımız devam etmektedir.

- Müzik yapımcılarının genel eğilimleri hakkında kendisinden bilgi alınmaktadır. İrtibat devam etmektedir. 

Bu haber toplam 4220 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri