Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İşte KCK'nın devlet yapılanması olduğunun ispatı

05.10.2012 14:05
PKK'nın bir ay önce kaçırılan AK Parti Hakkari İl Başkanı'nı kurtarmaya giden heyete terör örgütünün protokol imzalattığı ortaya çıktı. Ancak protokoldeki bir ifade KCK gerçeğini bir kez daha gözler önüne serdi.

Emrullah Öztürk'ün haberi

PKK'lılar tarafından kaçırılan AK Parti Hakkari İl Başkanı Abdulmecit Tarhan, dün Irak'a giden bir heyet tarafından Türkiye'ye getirildi.

Heyette yer alan Mazlum-Der yöneticisi Abdurrahim Semavi, Tarhan'ı nasıl kurtardıklarıyla ilgili DHA'ya yaptığı açıklamada çok dikkat çeken bir nokta vardı.

Semavi açıklamasında şöyle dedi:
"Biz kendilerinin istemiş olduğu bir yere gittik. Orada bir protokol imzalayarak kendilerini teslim aldık. Protokolde KCK yasalarına göre gözaltına alındı diye ibare vardı. Biz hiç pazarlık etmedik ve pazarlık edecek durumda da değildik"

İşte açıklamada yer alan "KCK yasalarına göre gözaltına alındı" ifadesi Kürdistan Topluluklar Birliği'nin (KCK) hala varlığını sürdürdüğünü ve devlet içinde bir devlet kurma amaçlı bir yapılanma olduğunu bir kez daha gözler önüne de sermiş oldu.

KCK'YA TEPKİ GÖSTEREN SİYASİLER

Yapılan protokolde yer alan bu ibare, bugüne kadar KCK'ya yönelik operasyonlara tepki gösteren kesimlerin hep kullandığı "KCK adı altında yürütülen, sivil siyaset ve demokrasi mücadelesi yürüten Kürtleri hedef alan operasyonlar" suçlamasını da boşa çıkartmış oluyor.

KCK'ya yönelik operasyonlara sivil toplum kuruluşundan siyasi partilere, gazetecilerden yazarlara kadar bir çok kesim asılsız suçlamalarda bulunmuştu.

Tepki gösterenlerin başında BDP ve PKK yanlısı bazı sivil toplum kuruluşları geliyordu. Bu koroya daha sonra CHP'liler de katılmış, CHP lideri Kılıçdaroğlu, KCK'ya yönelik operasyonlardan ötürü Hükümet'e tepki gösterirken, iktidara gelmeleri halinde KCK tutuklularını serbest bırakma sözü bile vermişti.

Gürsel Tekin de KCK operasyonunu eleştirirken "susma sustukça sıra sana gelecek" sloganını hatırlatmış, "Hukuksuzluğun nereye varacağını, kime vuracağını bilmiyoruz" ifadelerini kullanmıştı.

Medyada da operasyonları sulandırmaya yönelik bir takım girişimler oldu. Başta Taraf olmak üzere Radikal gazeteleri operasyonlarla ilgili çok sayıda manipülatif haberlere imza attı.

KCK'DA GÖZALTI VE TUTUKLU SAYISI

PKK'nın şehir yapılanması KCK'yı, kamuoyu ilk olarak 14 Nisan 2009'da gerçekleştirilen operasyonla duydu. Adalet Bakanlığı'nın geçen şubat ayında açıkladığı rakamlara göre gözaltı ve tutuklu sayısı 1100'ü buldu.

Kürdistan Topluluklar Birliği (KCK) ile ilgili hazırlanan ilk iddianame, ilk operasyonu düzenleyen Özel Yetkili Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlandı. PKK'nın şehir yapılanması KCK'ya yönelik hazırlanan ve 148 sayfada oluşan bu ilk iddianamede KCK yapılanması bütün ayrıntılarıyla ortaya konuldu. KCK ile ilgili birçok ilde soruşturma açıldı, operasyon yapıldı. Özel Yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı da KCK'nın kent yapılanmasına yönelik soruşturma başlattı.  

Bu haber toplam 2506 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri