Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İşte Lübnan'da pilotları kaçıran şeyh

12.08.2013 11:37
Lübnan'da kaçırılan 2 Türk pilotun Bekaa Vadisi'ndeki evlerde tutulduğu iddia edildi.

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta cuma günü kaçırılan Türk Hava Yolları'nda görevli iki pilot Murat Ağca ile Murat Akpınar hakkında yeni iddialar ortaya atıldı. Lübnan'da Hizbullah'ın yayın organı olarak bilinen El Nahar Televizyonu, kaçırma olayının iki haftadır planlandığını öne sürdü. Habere göre, bu süre içinde Türk Hava Yolları personelinin havaalanından ayrılma saatleri ve gidiş geliş güzergahları takip edildi.

BEKAA VADİSİ'NDE TUTULUYORLAR

Taraf gazetesinin haberine göre, yine Hizbullah'a yakınlığıyla bilinen yayın organlarından Diyar gazetesi ise her iki pilotun da Bekaa Vadisi'nde tutulduğunu yazdı. Gazetenin iddiasına göre, pilotlar başkent Beyrut'un 85 kilometre kuzeydoğusundaki Baalbek kentinin banliyölerinde tutuluyor. Ağca ile Akpınar'ın ayrı evlerde tutulduğu da iddialar arasında… Gazete bu bölgenin Hizbullah'ın kontrolünde olduğunu belirterek, "Lübnan ordusunun bu bölgeye girebilmesi için ancak bir katliam yapması gerektiğini" yazdı. Bölge, Suriye sınırına da yakın. Baalbek ile Şam arasında sadece 75 kilometre var.

PİLOTLARI KAÇIRAN ŞEYH

Vatan'da yer alan habere göre ise, Lübnan'daki Özgür Şii Hareketi kurucusu ve Genel Başkanı Muhammed el-Hac Hasan, Türk pilotların kaçırılması olayında, Hizbullah ve Suriye'de kaçırılan Lübnanlıların dosyasından sorumlu Şeyh Abbas Zugeyb'i suçladı. Hasan, Türk pilotların kaçırıldığı bölgede Hizbullah'ın izni olmaksızın kimsenin eylem gerçekleştirmeye cesaret edemeyeceği bildiklerini ifade etti.

DAHA ÖNCE DE TEHDİT ETTİ

Hasan, Zugeyb'in, Lübnan'da yaşayan Türkleri daha önce de tehdit ettiğini ifade etti. Hasan, Lübnan Şii Yüksek İslam Konseyi'nin Zugeyb'in önceki tehditvari açıklamaları karşısında sessiz kalmasını da manidar bulduğunu dile getirdi. Hasan ayrıca, Hizbullah'ı, olayın zanlılarının tespitinde yardımcı olmaya ve pilotların serbest bırakılması konusunda kaçıranlara baskı yapmaya çağırdı. Seyh Abbas Zugeyb ise, Lübnan basınına yaptığı açıklamada, Suriye'de kaçırılan Lübnanlı hacıların yakınlarının Türk çıkarlarına karşı her şeyi yapma hakları olduğunu öne sürdü.

LÜBNAN DIŞİŞLERİ: MUTLAKA KURTARACAĞIZ

Lübnan Dışişleri Bakanı Adnan Mansur, Türk pilotların kaçırılmasının, Lübnan'ın güvenlik ve istikrarına yönelik ağır bir darbe olduğunu belirterek, "Pilotlar mutlaka kurtarılacak. Bu olay iki ülke ilişkilerini etkilemeyecek" dedi. Olaydan duyduğu üzüntüyü dile getiren Mansur, "Bu olayı mutlu bir şekilde nihayetlendirmek için Türkiye ve Lübnanlı yetkililer arasında görüşmeler devam ediyor. Lübnan güvenlik güçleri olayın açıklığa kavuşması ve kaçıranların kimliğinin tespit edilmesi için yoğun bir şekilde çalışıyor" diye konuştu.

PATRİK'TEN ÇAĞRI

Lübnan Maruni Patriği Mar Beşara er-Rai de iki Türk pilotun kaçırılmasını "utanç verici, çirkin bir eylem" olarak nitelendirdi. Mar Takla Kilisesi'nde düzenlenen ayin sırasında konuşan Maruni Patriği Rai, "Lübnan'da meydana gelen bu çirkin olayı kınıyoruz. Yetkililere sesleniyor, 'güvenlik zaafiyetine, Lübnan devleti ve halkı aleyhine olan şahsi mücadelelerinize artık yeter' diyoruz. Lübnan ve diğer Ortadoğu ülkelerinde istikrar, barış ve hoşgörünün sağlanması için dua ediyoruz" dedi. Rai, Türk pilotların en kısa sürede serbest bırakılması çağrısında da bulundu.

LÜBNANLI PİLOTLAR TEPKİLİ

Öte yandan Lübnan Pilotlar Sendikası da "Kaçırılan meslektaşlarımızın bir an önce serbest bırakılmasını istiyoruz" çağrısı yaptı. Akpınar Ağca'nın kaçırılması olayını ,"İmam Rıza'nın Ziyaretçileri" adlı bir grup üstlenmişti. Daha önce adı duyulmamış olan grup bir bildiri yayınlayarak, Türk pilotların serbest bırakılmasına karşılık Ankara'dan, Suriye'de rehin tutulan 9 Lübnanlının serbest bırakılması konusunda yardım talebinde bulunmuştu. Lübnan'dan İran'a ziyarete giden 11 Lübnanlı, geçen yıl mayıs ayında ülkelerine dönerken Suriye'nin Azez kenti yakınlarında kaçırılmıştı. Kaçırılanlardan 2'si daha sonra Türkiye'nin ara buluculuğuyla serbest bırakılmıştı.

ANKARA'NIN TEMASLARI SÜRÜYOR

Ankara, pilotların serbest kalması için yoğun faaliyetlerini sürdürüyor. Pilotlar için Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ile Dışişleri ve İçişleri Bakanlıkları, Türkiye'nin Beyrut Büyükelçiliği ve Lübnan'da nüfuz sahibi olan, aralarında bazı milletvekillerinin de bulunduğu çeşitli kişi ve kurumlar devreye girdi. Bu çabalar dahilinde Lübnan'da etkin olduğu bilinen Şii kanaat önderlerinin yanı sıra Suriyeli muhalif gruplarla da temasa geçildi. "İmam Rıza'nın Ziyaretçileri" olarak adlandıran grup, pilotları, daha önce Suriye'de kaçırılan ve Hür Suriye Ordusu'nun elinde oldukları varsayılan dokuz Lübnanlı Şii vatandaşın serbest kalması talebiyle kaçırdıklarını duyurmuşlardı. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da yoğun bir telefon trafiği gerçekleştiriyor. Lübnan hükümeti ile koordinasyonlu bir şekilde gerekli tüm çabalar sarf ediliyor. Lübnan makamları, ilk günden itibaren alarmda ve konuya ilişkin soruşturma yürütüyor. Ankara, soruşturmanın selameti ve pilotların sağ salim bir şekilde serbest kalmaları için sessiz sedasız bir şekilde çalışmalarını yürütmeyi tercih ediyor. Ankara, konunun gündemde tutulmaması gerektiği görüşünde.

rotahaber
 

Bu haber toplam 1552 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri