Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İşte paralel yapının çalışma şekli!

09.02.2014 09:25
Devlet içine sızmış paralel yapının piramit modeli belirlendi ve önlem alınması gündeme geldi.

17 Aralık ile başlayan süreç, devlet içine sızmış birçokparalel yapı olduğunu gözler önüne serdi. Peş peşe gelen görevden almaların yanı sıra İçişleri Bakanlığıaraştırmalarını derinleştirdi. Ve paralel yapının piramit şeklinde çalıştığını tespit etti. Buna göre imamlar, abiler ve daha altta görevliler, ağırlıklı olarak Organize Suçlarla Mücadele, Mali Suçlarla Mücadele ve İstihbarat gibi alanlarda yoğunlaştı. En altta daha çok samimi hislerle ya da propaganda ile yapıyakazandırılmış kamu personeli yer aldı. 

ÜÇ AŞAMALI ÖNLEM PLANI 
Onun üstünde çekirdek ekip ile teması sağlayan grup görev yaptı. En tepede ise karar vericilerin bulunduğu ortaya çıktı. Paralel yapılanmanın piramit modelinde, en alttakilerle en üsttekilerin birbirini hiç tanımadığı da anlaşıldı... Tüm yapıyı çözen yetkililer, paralel devlete karşı 3 aşamalı bir önlem getirilmesine karar verdi. Buna göre ilk etapta en altta bulunan kişilerin görev yerlerinin değiştirilmesi ileyetinilecek. Yapılanmanın orta grubu için görev yeri değişiklikleri yanında bazı yasal önlemler degetirilebilecek. Asıl ulaşılmak istenen en üst bölüm ise adli soruşturma konusu olacak. Yapının mali boyutuve ekonomik ilişkileri de incelenecek... 

DOSYALAR BİRİKTİ
Emniyet Teşkilatı bünyesinde yapılan son değişiklikler ve atamalar, şaşırtıcı bir gerçeği de ortaya çıkardı.Özellikle organize ve mali suçlar gibi birimlerde, çok sayıda dosya biriktiği anlaşıldı. Vatandaşlardan gelen şikayetlerle bir çok dosyanın takip edilmediği, yıllardır asli işlerin ihmal edildiği tespit edildi. Paralel yapının asli işleri yerine mesaini daha çok siyasiler üzerinde kullandığı öne sürüldü.

(Takvim)

Bu haber toplam 3194 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri