Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İşte PKK'nın KORKAK Sorumluları!

11.10.2011 11:16
Kato Dağı'nda 5 bin asker ve 100 özel harekât polisiyle başlatılan operasyon sürerken, çembere alınan 40 kişilik grubun lideri Mehmet Guyi kaçtı.

Hakkâri ve Şırnak arasındaki Kato Dağı'nda 5 bin asker ve yaklaşık 100 Özel Harekât polisiyle başlatılan operasyon sürerken, etrafı sarılan terörist grubun elebaşı Mehmet Guyi kod adlı terörist, Beytüşşebap kırsalına kaçtı.

Terörist lideri, yaklaşık 40 kişilik grubuna ise kaçarken, telsizden "çarpışın" diye talimat verdi.

Mehmet Guyi'nin, 2008'de Diyarbakır'da dershane önünde patlayan, 5 kişinin hayatını kaybettiği 67 kişinin de yaralandığı bombalı saldırının da talimatını veren isim olduğu, örgütün ZAP sorumlusu olduğu belirtildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kato Dağı'nda 'Şehit Jandarma Binbaşı Yavuz Başayar' adı verilen ve bir haftadan beri sürdürdüğü operasyon karadan ve havadan devam ediyor. Üç gün önce 2 PKK'lının cesedinin bulunduğu operasyonda 30 da sığınak imha edildi.

Hakkari Valiliği tarafından yapılan yazılı açıklamada, bölgede teröristlerin etkisiz hale getirildiği belirtilerek şöyle denildi:

KATO DAĞI ABLUKADA

"PKK terör örgütünün kış hazırlıklarını boşa çıkarmak, halkımızın huzur ve güvenliğini sağlamak maksadıyla, Hakkari ili Kavaklı, Yoncalı, Armutlu, Çeltik ve Beytüşşebap'ın doğu bölgesinde yedi gün süre ile 'Şehit Jandarma Binbaşı Yavuz Başayar' operasyonu icra edilmiştir.

Operasyon ile bu bölgedeki terörist gruplar etkisiz hale getirilirken, arazi araması sırasında Armutlu köyü kırsalında iki terörist cesedi bulunmuştur. Örgüt mensuplarının kullandığı sığınaklar, mağaralar ve mevziler tahrip edilmiş, kaçıp terk ederek bıraktıkları ağır silahlar ve mühimmat ele geçirilmiş ve yerinde imha edilmiştir. Operasyan kapsamında; Doçka uçaksavar silahı ve bol miktarda mermisi, RPG-7 Roketatar mühimmatları, AK-47 Kaleşnikof ile Kanas keskin nişancı silahlarına ait şarjörler ve mermileri de ele geçirilmiştir."

'Kuzeye Irak askeri gitmeli'

Irak Başbakanı Nuri El Maliki, Reuters ajansına, Irak'ın kuzeyindeki saklanan PKK ve PJAK'ın varlığına son vermenin, dış ülkelerin müdahalesini sona erdirmenin mantıklı yolunun kuzeye asker göndermek olduğunu belirtti. Maliki "Ya da Irak'ta faaliyetlerine karşı yeterli önlemler oluşturulmalı" dedi.

Sabah
 

Bu haber toplam 3292 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri