Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İşte sizi tok tutacak besinler

12.07.2013 16:08
Ramazan ayının yaza denk gelmesiyle çok uzun saatler oruçlu kalmak zorunluluğu da ortaya çıktı. İşte işinizi kolaylaştıracak bilgiler...

Sık Yapılan Hatalar: Sahurda börek, gözleme gibi hamur işleri, sanılanın aksine tok tutmaz! Sadece sofradan kalkınca ağırlık yapar, ancak gün boyunca enerji vermez.

Çünkü beyaz undan yapılan yiyeceklerin glisemik indeksi yüksektir, yani çabuk kan şekerini yükseltir ve sonra düşürür.

Bir başka hatalı düşünce, “geceleyin yemek ağır gelir, kahvaltı hafiftir” düşüncesidir. Peynir ve şarküteri çeşitleri yemeklerden daha yağlı ve tuzludur. Reçeller ise hem besleyici değildir, hem kan şekerinde dalgalanmaya sebep olur.

Ayrıca kahvaltılıklar fazla ekmek yedirir ve çay tüketimini kamçılar.

Sahurda bol bol çay içmek çok yapılan bir diğer hatadır. Çay ve kahve böbrekleri fazla çalıştırıp vücuttan su ve minerallerin atılmasına sebep olur. Bu da gün boyunca susuzluk ve bitkinliğe sebep olur.

Sahurda lifli, proteinli, vitamin ve mineral ihtiva eden yiyecekler alınmalıdır. Karpuz gibi sulu meyveler yenilmeli, ayran ve doğal kayısı suyu gibi mineralli meyve suları içilmelidir

Örnek Tarifler Sahurda piyaz yemek hiçbirimizin aklına gelmez. Hâlbuki bol maydanozlu, yumurtalı bir piyaz son derece hafif olmasına rağmen bir o kadar tok tutucudur. Çünkü kuru fasulyenin glisemik indeksi düşüktür. Yani kalorisi kana yavaş yavaş karışır, gün boyu tokluk verir. İçerdiği protein, lif ve mineraller tok tutar, sindirim sistemini çalıştırır ve gün boyu zindelik verir. Şeker hastaları oruç tutmak istiyorlarsa sahurda bakliyat tüketmeleri faydalı olur.

ahurda iç bakla, nohut, yeşil mercimek gibi bakliyat çeşitleriyle de farklı zeytinyağlı yemekler ve salatalar hazırlayabilirsiniz. Yaz günleri hafif ve besleyici bir seçenektir.

Bu haber toplam 1616 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri