Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İşte Tatlıses'i VURANLARIN EŞGALLERİ

15.03.2011 09:39
İbrahim Tatlıses'e saldırının siyah Renault Megane marka araçtan yapıldığı tespit edildi. Saldırıyı 2 kişinin gerçekleştirdiği ancak araçta 5 kişinin bulunduğu ileri sürüldü.

Ünlü sanatçı İbrahim Tatlıses önceki gece uğradığı silahlı saldırıda başından vurularak ağır yaralandı. Ameliyat olan sanatçının hayatî tehlikesi devam ederken, MOBESE kameralarında saldırganların eşkallerinin tespit edildiği öğrenildi.

Türkiye, haftaya ünlü türkücü İbrahim Tatlıses'e yapılan silahlı saldırı haberiyle başladı. Önceki gece Beyaz TV'de kendi programından çıkan Tatlıses, Maslak'ta kurşunlara hedef oldu. Dün Acıbadem Hastanesi'nde gerçekleştirilen 4 saatlik ameliyattan sonra yoğun bakıma alınan sanatçının hayati tehlikeyi henüz atlatamadığı ve felç olma ihtimalinin bulunduğu açıklandı. Olayla ilgili incelemelerini derinleştiren Asayiş Şube Müdürlüğü'nün ise saldırganların eşkallerini tespit ettiği öğrenildi. Saldırının siyah renkli Megane marka bir araçtan yapıldığı, araçta 3 kişinin bulunduğu ancak sadece 1 kişinin ateş ettiği ileri sürülüyor. Ayrıca mermilerin balistik incelemesinde kullanılan silahın AK 47 model Kalaşnikof olduğu kaydedildi. İbrahim Tatlıses'in tehdit edildiği için Şişli Savcılığı'na 3 kez başvurduğu öğrenildi.

Tatlıses ile aynı araçta bulunan basın danışmanı Buket Çakıcı da tedavi altına alındı. Tatlıses'in aile yakınları, Kuzey Irak'ta inşaat yatırımları yapan sanatçının bir süredir işlerinin bozuk olduğunu söyledi. Saldırıda uzun namlulu silah kullanılması da olayın arkasında bölücü terör örgütü PKK'nın bulunabileceği şüphelerini doğurdu.

İbrahim Tatlıses'e yönelik çirkin saldırı önceki gece 00.16'da gerçekleştirildi. Beyaz TV'deki canlı yayınından çıkan Tatlıses, kendisine ait Mercedes marka aracının ön sağ koltuğuna oturdu. Araç, yayının yapıldığı Nurol Plaza'dan yaklaşık 50 metre ileride Büyükdere Caddesi'nde kurşun yağmuruna tutuldu. Olay yeri incelemesinde, Kalaşnikof marka silaha ait 11 kovan bulundu. Kurşunlardan 4'ü araca, 1'i Tatlıses'e diğeri de arka koltukta oturan asistanı Buket Çakıcı'ya isabet etti. 2 kişi olduğu düşünülen şahıslar, saldırı sonrası siyah renkli Renault Megane marka araçla kayıplara karıştı. Ağır yaralı Tatlıses ve asistanı, şoförü tarafından aynı araçla Maslak Acıbadem Hastanesi'ne götürüldü. Ameliyat sonrası açıklama yapan beyin cerrahı Prof. Dr. İlhan Elmacı, Tatlıses'in hayati tehlikesinin devam ettiğini belirterek, "Tatlıses'i şimdi uyutacağız, yarın (bugün) sabaha karşı uyandırmayı planlıyoruz." dedi.

Bu arada Asayiş Şube Müdürlüğü, saldırı sonrası özel birim oluşturdu. Söz konusu birim, olayın meydana geldiği çevredeki güvenlik kameraları ile MOBESE görüntülerini incelemeye aldı. İncelenen kamera kayıtlarından eşkâlleri belirlenen saldırganları yakalama çalışmaları sürüyor. Polis, Tatlıses'in vurulmadan önce Beyaz TV'de yayınlanan 'İbo Şov' programının görüntülerini de incelemeye aldı. Tatlıses'in saldırıya uğradığı otomobil, detaylı inceleme için Emniyet otoparkına götürüldü. Aracın plakasının ve kurşun isabet eden yerlerinin kapatıldığı görüldü. Mercedes marka araç daha sonra Maslak Oto Sanayi Sitesi'ne çekildi. Araç içerisindeki kan izleri ve janta isabet eden kurşun izi dikkatlerden kaçmadı.

EMNİYET MÜDÜRÜ ÇAPKIN: koruma talebi olmadı

İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, medyada yer alan Tatlıses'in daha önce koruma talebinde bulunduğuna ilişkin söylentileri yalanladı. Sanatçının Koruma Şube'ye başvurmadığını ifade eden Çapkın, "Koruma isteği ile ilgili bir müracaatı hiçbir zaman olmamış. Ancak hakaret ve tehditle ilgili çeşitli şehirlerde şimdiye kadar müracaatları olmuş. Ayrıca kendisinin emekli polislerden bir koruma ekibi var." ifadesini kullandı. Ancak Tatlıses'in avukatlarının, son 6 ay içinde Şişli Cumhuriyet Savcılığı'na 3 kez tehdit şikâyetinde bulunduğu belirlendi. Başvuruda, Tatlıses Turizm'i iki defa, Tatlıses TV'yi de bir defa arayan kişilerin tehditler savurduğu iletildi.

 Saldırı haberini alan Tatlıses'in yakınları ve sanatçı dostları hastaneye koştu. Ünlü türkücünün eski eşi Derya Tuna ve oğlu İdo Tatlıses, ilk gelenler arasındaydı. Derya Tuna, hastane önünde sinir krizleri geçirdi. Sanat camiasından Mehmet Ali Erbil, Hakan Altun, Hüsnü Şenlendirici, Ferdi Tayfur, İzzet Yıldızhan, Gülben Ergen, Nuri Sesigüzel ve Ferhat Güzel gibi birçok ünlü de Tatlıses'i yalnız bırakmadı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yaptığı açıklamada saldırıyı 'üzücü' bulduğunu belirterek Tatlıses'in bir an önce sağlığına kavuşmasını ümit ettiklerini dile getirdi. Başbakan Erdoğan da sanatçının tedavi gördüğü hastaneyi 4 kez arayarak sağlık durumu hakkında bilgi aldı. BDP de saldırıya kayıtsız kalmadı. Genel Başkan Selahattin Demirtaş ve eşbaşkan Gültan Kışanak, Tatlıses'in halkın gönlünde yer edinmiş değerli bir sanatçı olduğunu ifade ederek, "Saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Failler bir an önce yakalanarak yargı önüne çıkarılmalı." dedi.

Saldırganlar, siyah renkli Megane ile kayıplara karıştı

Ünlü türkücüye yapılan saldırının detayları ortaya çıkmaya başladı. Saldırının siyah Renault Megane marka araçtan yapıldığı tespit edildi. Saldırıyı 2 kişinin gerçekleştirdiği ancak araçta 5 kişinin bulunduğu ileri sürüldü. Emniyet verilerine göre Tatlıses'in aracına 4 mermi isabet ederken toplam 11 el ateş edildi. Araca isabet eden mermilerden biri Tatlıses'i, diğeri asistanını yaraladı. Balistik incelemede tek silah kullanıldığı ve bunun AK 47 model Kalaşnikof olduğu belirlendi.

Şanlıurfalılar, onlarca otobüsle İstanbul yolunda

Tatlıses'in saldırıya uğraması sevenlerini şoke etti. Haber, özellikle sanatçının memleketi Şanlıurfa'ya bomba gibi düştü. Şanlıurfa Belediyesi önünde toplanan Tatlıses sevenleri, topluca İstanbul'a gitme kararı aldı. 63 İbrahim Tatlıses Severler Derneği yetkililerinin de arasında bulunduğu grup, onlarca otobüsle İstanbul'a gideceklerini açıkladı. Dernek yöneticileri, Tatlıses firmasının İstanbul'a sefer başlatmasını istedi. Tatlıses'in Ş.Urfa'da yaşayan eski eşi Adile Tatlı ve kızının olaydan sonra İstanbul'a hareket ettiği öğrenildi.

Kurşunlanma olayında Sauna Çetesi mercek altına alındı

İbrahim Tatlıses'e yönelik saldırıyla ilgili olarak polis geniş kapsamlı soruşturma başlattı. Detaylı çalışmada Kasım Zengin liderliğindeki Sauna Çetesi mercek altına alındı. 2009 yılında İbrahim Tatlıses, avukatıyla birlikte emniyete giderek Kasım Zengin'den tehdit aldığı gerekçesiyle şikâyetçi olmuştu. Tatlıses ifadesinde, çetenin kendisinden 300 bin dolar istediğini, vermediği takdirde öldürülmekle tehdit edildiğini söylemişti. Kasım Zengin ve Sauna Çetesi operasyonunda yargılanan sanıklar serbest bırakılmıştı.

Dostları müjdeli haberi bekliyor

Yoğun bakımda tutulan İbrahim Tatlıses'i sanatçı dostları yalnız bırakmadı. Gülben Ergen'den Muazzez Ersoy'a, Sibel Can'dan Arif Sağ'a onlarca sanatçı hastaneden gelecek iyi haberi bekliyor. Cumartesi günü aynı uçakta yolculuk ettiklerini anlatan Muazzez Ersoy, yaşananlara inanamadığını söyledi. Saldırıyı yapanları nefretle kınayan Ersoy, "İbrahim güçlü bir insandır. Bir an önce iyileşeceğine inanıyorum." dedi.

Zaman
 

Bu haber toplam 2974 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri