Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İşte Türkiye-ABD mutabakatının detayları!

24.07.2015 01:16
Türkiye, IŞİD'le mücadele amacıyla İncirlik Üssü'nü Amerika Birleşik Devletleri ve koalisyon güçlerine açıyor. Koalisyonun savaş uçakları İncirlik'ten kalkıp, IŞİD hedeflerini vurabilecek. Üste muharip asker olmayacak ama teknik ihtiyaçlar için Amerika'da

Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri anlaştı. Ankara, İncirlik üssü ve türkiye hava sahasını ABD ve koalisyon uçaklarına açıyor. Sınırda güvenli bölgeler oluşturuluyor.

Türkiye-ABD arasındaki anlaşmaya göre uçaklar, İncirlik'ten kalkıp IŞİD'e dönük bombardıman yapabilecek. Anlaşma metninde, "Gerekli görülmesi halinde, üssün ve hava sahasının kullanılmasını Türk Hava Kuvvetleri'nin koordine edeceği" yazıyor. İncirlik'e kara muharip gücü konuşlanamayacak. Ancak koalisyon uçaklarının teknik ihtiyaçlarını gidermek için 40-50 kişilik askeri heyet gelecek. Arıza, yakıt ikmali gibi olağan üstü durumlarda Batman ve erhaç üssü de kullandırılacak.

Bakanlar Kurulu'nda imzaya açılan mutabakat metni, 'Türkiye-ABD ve ABD liderliğindeki koalisyon güçleri ile birlikte kapsamlı ortak hareket etme eylem planı'. Bu plana göre, Türkiye'nin uzun süredir, talebi olan güvenli bölge de oluşturulacak. Belirlenen yer, Türkiye-Suriye sınırındaki Mare-Cerablus arasındaki 90 kilometrelik alan. 90 kilometre boyunca değil ama yer yer güvenli bölgenin derinliği 50 kilometre kadar içeri girecek.

O bölgenin havadan güvenliği de ABD liderliğindeki koalisyon güçlerine ait olacak.

Gerekli görülen haller Türk savaş uçakları da koruma görevini üstlenecek.

Türk savaş uçakları İncirlik'ten kalkıp doğrudan IŞİD hedeflerini vurmayacak ama güvenlik bölge tehdit altında olduğunda Türk jetleri de devreye girecek.

Amerika ve Türkiye, güvenli bölgenin IŞİD ve El Nusra gibi örgütlerin eline geçmesine izin verilmeyeceği gibi, Esad güçlerinin savaş uçaklarının da bu bölgeye girişine izin verilmemesi konusunda uzlaştı.

Bu haber toplam 1302 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri