Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İşte Ulusalcıların yeni planı...

20.04.2013 15:38
Ulusalcılar yine hareketlendi. Hedefleri Ankara Ulus meydanında bulunan eski meclis… Planları ise oldukça ilginç… İşte yeni proje ve Aslan Değirmenci’nin haber-analizi.

Meclisin açılışının bir Cuma günü yapılmasına karar verilmişti. Cuma namazı kılınacak, aşrı şerifler okunacak, Sancak-ı Şerif önde olmak üzere, tekbir ve dualarla Meclis binasına gelinecekti. Öyle de oldu. 23 Nisan 1920 Cuma günü, Cuma namazından sonra kalabalık, tekbir sesleri eşliğinde meclisin önüne geldi. Burada kurbanlar kesildi ve Bursa Mebusu Hoca Fehmi Efendi coşkulu bir dua okudu.

Şimdi duyduğuma göre aynı organizasyon için ulusalcılar düğmeye basmış. Ekip hazır; adı Milli Merkez… Çalışmalara başlamışlar.

Ekipte kimler yok ki; Hüsamettin Cindoruk, Yekta Güngör Özden, Mümtaz Soysal, Ali Topuz, Ufuk Söylemez, Kemal Anadol, Şahin Mengü, Necla Arat, Kemal Alemdaroğlu, Ferit İlsever, Zekeriya Beyaz, Ümit Ülgen, Haluk Dural, Fevzi Durgun, Sönmez Targan, Ataol Behramoğlu, Göksan Soner, Türker Ertürk, İlker Yücel, Erdoğan Özer… 23 Nisan 2013 Salı günü Ankara’da Yenimahalle Belediyesi Nazım Hikmet Kültür Merkezi'nde çalışmalarına başlayacak olan ulusalcılar, eski meclise çıkartma yapacaklar!

En önde Ergenekoncuların avukatı Hüsamettin Cindoruk, Post-modern darbe sürecinde Anayasa Mahkemesi Başkanı olan Yekta Güngör Özden, 28 Şubat sürecinin “yasakçı” rektörü Kemal Alemdaroğlu ile Kurban Bayramı öncesi "ayakkabıdan da kurban olur" çıkışıyla herkesi şaşırtan Zekeriya Beyaz olacak.

Tabi etkinliğe ağabeyleri Demirel’de davetli! Sağlık sorunları nedeniyle muhtemelen katılamayacak. Başlayacaklar tiyatroya… Önce açıklamalar;

*Laiklik ve Demokrasi, Cumhuriyetimizin temelini oluşturan vazgeçilmez ilkelerimizdir. Devlet toplumun dine ilişkin gereksinimini karşılayacak düzenlemeleri yapar.

*Devrim Yasaları korunup geliştirilmelidir.

*Eğitim, demokratik, laik ve bilimseldir.

*Adalete erişme hakkı ve hukukun üstünlüğüne dayanan bağımsız, yansız, adil Cumhuriyet Yargısı hızla oluşturulmalıdır.

*Anayasa’nın; Başlangıç bölümü, ilk 4 maddesi, ilk 4 maddesi ile ilgili maddeleri ve 174. Maddesi değiştirilemez.

*Türk dili, Türk milleti ve laiklik kavramları tartışılamaz.

*Başkanlık sistemi asla kabul edilemez ve bu konuda iktidar ve terör örgütü arasındaki pazarlık ve dayanışma halkımıza anlatılacaktır.

Açıklamalar bittiğinde Zekeriya Beyaz Hoca ellerini semaya kaldıracak. Eş zamanlı ulusalcılar tekbir getirecek. Ver coşkuyu Hoca… Hoca ayar verdikçe ulusalcılar coşacak! Dinsel bir hava estirilecek. Vatandaşlardan da dualara katılanlar olacak. Ve tabi tekbir seslerinden etkilenen birkaç muhafazakâr da gruba dâhil olacak! Dualar yerini, ‘Türkiye laiktir, laik kalacak’ sloganlarına bırakacak. Maske yine düşecek. Tiyatro bitecek!

Not: Meclis dualarla açılmış ancak Cumhuriyet, inanç özgürlüklerini çok uzun bir süre için rafa kaldırmıştı. "Diyanet İşleri Başkanlığı" tarafından belirlenen çerçevenin dışındaki dinsel faaliyetler yasaklanmıştı. Birinci Meclis'te dualara ortak olan birçok kişi de darağaçlarında sallandırılmıştı.

Aslan Değirmenci-Haber10 

Bu haber toplam 2418 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri