Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İstifaya zorlanan Türk bakan konuştu!

18.04.2016 18:23
İstifa eden İsveç Şehircilik ve İskan Bakanı Mehmet Kaplan, 'Bana kökenim ve dini değerlerimden dolayı savaş açıldı' açıklamasında bulundu.

İsveç Başbakanı Stefan Löfven, Sosyal Demokrat Parti ve Yeşiller Partisikoalisyon hükümetinde Şehircilik ve İskan Bakanlığı görevini yürüten Mehmet Kaplan'ın son günlerde hakkında çıkan haberler nedeniyle sunduğu istifasını kabul ettiğini söyledi.

Başkent Stockholm'de basın toplantısı düzenleyen Başbakan Löfven, Kaplan'ın çok başarılı bir bakan olduğunu belirtti.

Löfven, "(Kaplan) İsveç'in kalkınmasına önemli katkılarda bulundu. Son günlerde medyada hakkında çıkan haberlerden dolayı kendisini işine veremediğini belirterek istifasını sundu. Ben de istifasını kabul ettim. Kendisine hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyorum.'' diye konuştu.

İsveç Başbakanı Löfven, Kaplan'ın yerine Tüketici Bakanı Per Bolund'un atandığı bilgisini verdi.

Medya bastırdı, Şehircilik Bakanı istifa etti

"Değerlerimden taviz veremem"

Başbakan Löfven'den sonra kürsüye gelen Kaplan, bugüne kadar yaptıklarının arkasında olduğunu ve değerlerinden taviz vermeyeceğini kaydetti.

Son günlerde kendisine karşı yöneltilen asılsız suçlama ve saldırılardan ötürü partisinin ve hükümetin zarar görmemesi için istifa etmeye karar verdiğini dile getiren Kaplan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kökenim ve dini değerlerimden dolayı bana savaş açıldı. Ben ve partim, her zaman ırkçılığa, İslamofobiye, antisemitizme ve aşırılığın her türlüsüne karşı mücadele ettiğimiz halde ben, ırkçı, radikal İslamcı ve başka formlarda gösterilmeye çalışıldım. Hayatım boyunca insan hakları için çalıştım, demokrasiye inandım ve diyalogdan yana tavır aldım."

İsveç medyasında son günlerde, Türk kökenli Bakan Kaplan'ın yanı sıra Türk sivil toplum kuruluşlarına (STK) ağır suçlamalar yapılıyordu.

Devlet televizyonu SVT ve ülkenin önde gelen gazeteleri Aftonbladet ve Expressen dahil olmak üzere İsveç medyasının önemli yayın organları Türk STK'lar için "ırkçı", "faşist", "aşırıcı" ve "yeraltı örgütü" şeklinde tanımlamalar kullanıyordu.Kaplan'ın, Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD) tarafından farklı sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin davet edildiği bir iftardaki fotoğrafları, bazı gazetelerde "Kaplan, yeraltı örgütü üyeleri ile aynı yemekte" başlığı ile yayımlanmıştı. Kaplan'ın, IGMG tarafından düzenlenen "Maide-i Kur'an" etkinliğindeki fotoğrafı da "Kaplan radikal İslamcıların programında" başlığıyla okurlara yansıtılmıştı.

Bu haber toplam 1412 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri