Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'Ogün Samast' İstiklal caddesinde!

21.01.2012 16:01
İstiklal Caddesi'nde "Ben Ogün Samast’ım" yazılı döviz taşıyan eylemci polisi alarma geçirdi.
Beyoğlu Galatasaray Lisesi önünde bir sandalyede oturan ve ‘Ben Ogün Samast’ım’ yazılı döviz taşıyan Muhammed Şimşek isimli vatandaş polisi alarma geçirdi. Aynı dakikalarda sol bir grubun eylemi için hazırlık yapan polis ekipleri Şimşek’i hemen gözaltına almak istedi. Ancak Şimşek’in valilik ve emniyet izinlerini göstermesi üzerine polis geri çekilmek zorunda kaldı. Şimşek’in Samast ve Sarkozy’i protesto ettiği anlaşıldı.
 
Polis ve gazetecileri alarma geçiren tek kişilik eylem Galatasaray Lisesi önünde gerçekleşti. Üzerini beyaz bir çarşafla örten, yüzüne Fransa lideri Nikolas Sarkozy’nin resmini takan ve elinde ‘Ben Ogün Samast’ım’ yazılı döviz bulunduran Muhammed Şimşek bir sandalyeye oturarak sessiz eylemine başladı. İlk etapta Şimşek’in elindeki dövize odaklanan ve aynı dakikalarda sol bir grubun eylemi için meydanda bekleyen sivil polis ekipleri hemen harekete geçti. Şimşek’in saldırıya uğrayabileceği ve daha değişik provakatif durumların yaşanabileceği ihtimali üzerine Şimşek’in etrafı sivil polislerce çevrildi. Şimşek’i gözaltına almak isteyen polisler, Şimşek’in cebinden çıkardığı kağıtla durmak zorunda kaldı. Yaşanabilecek olayları önceden tahmin eden Şimşek, eylemi için Valilik ve emniyetten aldığı izinleri polis ekiplerine gösterdi. İzin kağıdını okuyan polisler de Şimşek’in eylemine izin vermek zorunda kaldı.
 
Üzerini çarşafla tekrar örten Şimşek, basın mensuplarının sorularını cevapladı. Eyleminin amacını anlatan Şimşek şöyle konuştu: “Ogün Samast Hrant Dink’i neden öldürmüştü? Kendisinden farklı düşünmesini istemediği için. Sarkozy yasayı neden geçirmek istiyor? İnsanların kendisinden farklı düşünmelerini istemiyor. Dolayısıyla ikisi arasında bir benzerlik var. İkisi de kendilerinden farklı başkalarının düşünmesini istemiyor. Dolayısıyla ikisi de aynı kişi. İnsanların görünüşlerine değil düşünce yapılarına bakmak lazım. Yani şimdi Ermeni arkadaşlarımız bu yasaya destek veriyorlar Fransa’daki bu yasaya. Ama kaçırdıkları şu var. Bu yasaya destek verdikleri sürece Ogün Samast’a destek vermiş oluyorlar. Aynı hataya düşmesinler. O manada bir eylem yapıyorum.” Yarım saatin ardından Şimşek eylemine son verdi.
 
Kaynak: Bugün
 
 
Bu haber toplam 7144 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri