Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsveç'i ayağa kaldıran skandal

06.08.2011 12:07
Biletsiz diye trenden indirilen 11 yaşındaki küçük kız çocuğu kayboldu, İsveç ayağa kalktı.

ATİLA ALTUNTAS/STOCKHOLM

İsveç'in Örebro şehrinden Göteborg şehrine trenle giden 11 yaşındaki kız çocuğu, "biletsiz olduğu" gerekçesiyle bilet kontrolcüsü kondüktör tarafından tek başına trenden indirildi. Daha sonra kaybolan ve gün boyu polis tarafından aranan şansız çocuk İsveç'i ayağa kaldırdı.

Örebro ve Göteborg şehirleri arasındaki Kumla bölgesinde trenden atılan 11 yaşındaki küçük kız, polisin yoğun aramaları sonucu yaşlı bir bayanın evinde bulundu. Kongo'dan İsveç'e sığınmacı olarak geldikleri belirtilen ve annesiz babasız öksüz olan, 22 ve 11 yaşındaki kız kardeşler, Örebro'dan Göteborg'a gitmek için tren bileti aldı.

11 yaşındaki küçük kız tuvalete gitmek için ablasından izin aldı; ancak talihsiz kız tuvaletin yakınlarında bilet kontrolcüsü tarafından durduruldu. Küçük kız yetersiz İsveççe konuştuğu için, biletlerin ablasında olduğunu açıklayamadı ve bilet kontrolcüsü tarafından trenden indirildi.

Yaşlı bir İsveçli bayan tarafından tren istasyonu yakınlarında ağlar vaziyette bulunan talihsiz çocuk, yaşlı bayanın evinde sabahladıktan sonra polise teslim edildi.

Olayın duyulması üzerine İsveç basını ve politikacıları tarafından eleştiri yağmuruna tutulan İsveç Devlet Demir Yolları SL'e en sert tepki, ana muhalefetteki Sosyal Demokrat Parti lideri Håkan Juholt'an geldi. Juholt, "Bunun adı tek kelimeyle aptallıktır. 11 yaşındaki bir kız çocuğu trene biletsiz binse ne olur? İnsan ve çocuk haklarına dünyanın en iyi ülkelerinden biri olan İsveç'te bu olayın olması bizi oldukça utandırmıştır." diye konuştu. 

Kaynak:
Bu haber toplam 4596 defa okunmuştur

Etiket(ler): ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri