Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İmam başından tabancayla vuruldu

24.02.2012 15:24
İsveç'te İkindin namazını kıldırmak için camiye giden İmam kafasından tabancayla vurularak ağır yaralandı.

İsveç’in Strömsund şehrinde imamlık yapan Obidkhon Sobitkhony (58) ikindi namazını kıldırmak için camiye gireceği esnada kimli belirsiz bir kişi tarafından tabancayla kafasından vurulduğu bildirildi. Caminin merdivenlerinde kanlar içinde yatan İmam olay yerine gelen polislerin ambulans helikoptere haber vermesiyle birlikte, Umeå şehrindeki üniversite hastanesine kaldırılarak tedavi altına alındığı belirtildi. Durumu kritik olan imamın yoğun bakımda olduğu bildirildi.

ATİLA ALTUNTAS/STOCKHOLM

Özbekistan’dan 2006 yılında kaçarak İsveç’e sığınan 58 yaşındaki imam Obidkhon Sobitkhony,Jämtland bölgesindeki Strömsund şehrinde ailesi ile birlikte yaşıyordu. Aftonbladet’in haberine göre, Özbekistan’da dini lider olarak görev yaptığı esnada, rejim karşıtı iddiasıyla hakkında tutuklama çıkarılan talihsiz imam 1999 yılında çareyi yurtdışına kaçmakta buldu. Özbekistan hükümeti tarafından hakkında terörist iddiasıyla kırmızı bülten çıkarılan imam Sobitkhony, 2006 yılına İsveç’e iltica ettiği bildirildi. Hakkında çıkarılan kırmızı bültenin sahte ve suçlamaların yalan çıkması ile birlikte İsveç devleti tarafından ilticası kabul edilen Özbekistanlı imamin 6 senedir İsveç’te yaşadığı kaydedildi.

İmamın vuruldu haberini duyan yakınları ve arkadaşları olay yerine toplanırken, olayın arkasında Özbekistan devletinin olabileceğini iddia etti. İmamın vurulmasından dolayı gözyaşlarını tutamayan topluluk, 58 yaşındaki Obidkhon Sobitkhony’un Özbekistan rejiminin en çok korktuğu insanlardan biri olduğunu belirterek, uzun süredir, rejim ajanlarının imamın peşinde olduğunu belirti.

Polis olayda kullanılan tabanca ile çantayı caminin yakınlarında bulurken, olayla ilgili hiçbir açıklama yapmadı. 

Kaynak:
Bu haber toplam 2708 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri