Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsveçli gazeteden müthiş iddia! Türklere mi ait?

16.05.2015 10:07
İsveç'te yayın yapan Metro gazetesi, ''Yediğiniz tako için Türklere teşekkür edin'' başlıklı bir haber yayınladı.

ATİLA ALTUNTAŞ/STOCKHOLM

İsveç'te yayınlanan Metro gazetesinin manşetten verdiği ''Yediğiniz taco için Türklere teşekkür edin'' başlıklı haberde, 14 ile 20. yüzyıllar arasında Ortadoğu'da hakimiyet süren Osmanlı'ya ait şavarma (çevirme) yemeğinin, Meksika geleneksel yemeği "taco al pastor" olarak ün yaptığı belirtildi.

Filistinli antropoloji uzmanı Ali Qleibo'nun, konu hakkında Amerikan Public radyosuna yaptığı açıklama Metro gazetesinde yer aldı. Ali Qleibo, 19. yüzyıl sonları ve 20. yüzyılın başlarında yaklaşık 36 bin kişinin Osmanlı topraklarından Meksika'ya göç ettiğini ve bu insanlar sayesinde Meksika'nın, Osmanlı yemeği ''şavarma'' ile tanıştığını kaydetti.

"Planet Taco" (Taco Gezegeni) kitabının yazarı Toronto Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Jeffrey Pilcher'in ''taco al pastor''un Ortadoğu yemeği olduğunu güçlendiren cümlelerine de haberde yer verildi.

Jeffrey Pilcher kitabında, Ortadoğu ülkelerinden Meksika'ya gelen göçmenlerin kendileriyle yiyeceklerini de getirdiğini belirtirken, 1930'larda, Meksikalıların şavarma yemeği ile tanıştığına işaret ediyor.

Pilcher, özellikle 1960'lı yıllarda Lübnanlıların, restoranlarında döner etini kırmızı acı biber sosuyla marine edip pişirdiklerini ve buna "tacos al pastor" adını verdiklerini ifade ettiği kitabında, al pastor kelimesinin, "çoban usulü" anlamına geldiğini ve bu kelimenin bile yiyeceğin Ortadoğu'dan geldiğinin bir göstergesi olduğuna vurgu yapıyor.

Bu haber toplam 2918 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri