Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsveçli politikacı, Norveçli caniye sahip çıktı

28.07.2011 17:41
Anders Behring Breivik'e bütün dünyadan tepkiler çığ gibi büyürken, İsveçli yerel politikacıdan şaşırtıcı destek geldi.

ATİLA ALTUNTAS/STOCKHOLM

Norveç'in başkenti Oslo'daki Başbakanlık binasının bulunduğu caddeye ve Utoya adasındaki İşçi Partisi gençlik kampına saldırı düzenleyerek, çoğu İşçi Partili 76 kişiyi öldüren Anders Behring Breivik'e bütün dünyadan tepkiler çığ gibi büyürken, İsveçli yerel politikacıdan şaşırtıcı destek geldi.

Yabancı karşıtı İsveç Demokrat (Sverigedemokraten) Partisinden Varberg Belediye Meclisi üyesi olan Erik Hellsborn'in kişisel blogunda, 'Norveç'teki 76 kişinin ölüm sebebi, çok kültürlülüğün getirdiği problemler ile Norveç hükümetinin sorumsuzca Müslümanları ülkeye doldurması' diye yazması İsveç'i ayağa kaldırdı.

Erik Hellsborn'un 76 kişiyi öldüren Anders Behring Breivik'e sahip çıkan yazısından sonra en sert tepkiyi yabancı karşıtı İsveç Demokrat Parti'nin Genel Başkanı Jimmie Åkesson'dan geldi. 'Erik Hellsborn'un yazdıkları kendi düşünceleri, kesinlikle partimizin görüşlerini yansıtmıyor' diyen Jimmie Akesson, Erik Hellsborn'u partiden kesin ihraç istemiyle disiplin kuruluna sevk ettiklerini belirtti.

Belediye meclis üyeliğinin dışında Göteborg Göçmen mahkemesinde de jüri üyesi olan Erik Hellsborn'un bu görevine son verildi. Olayla ilgili bir açıklama yapan Göteborg Göçmen Mahkemesi İdare Hukuku Başkanı Margareta Aberg, 'Göçmenler hakkında bu kadar olumsuz düşünen birinin jüri üyesi olarak sağlıklı karar veremeyeceğini göz önüne alarak işine son verdik' dedi. 

Kaynak:
Bu haber toplam 1918 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri