Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsveç'te Peygamber aşıklarına Kur-an ziyafeti.

16.04.2012 02:16
Stockholm’de peygamber âşıkları dünyanın en ünlü ve kralların hafızı denilen Mısır’dan Dr. Ahmet Naina’nın sesinden dinledikleri Kur-an tilavetiyle huzur buldu.

İsveç İslam Toplumu Milli Görüş teşkilatının Stockholm’de Solna Lisesi salonunda düzenlediği “Hz. Muhamed’i ( sas) Anma ve Maide-i Kur’an” programı büyük beğeni topladı.

ATİLA ALTUNTAŞ/STOCKHOLM

Altı saat süren ve 700 kişinin katıldığı programa dünyaca ünlü hafızlar Mısır’dan Dr. Ahmet Naina, Ahmet Younes, Türkiye’den Süleyman Özer ve İran’dan dünya Kur-an okuma birincisi Hasan Sadiki katıldı.

Program girişimci iş adamlarımızdan Kamil Akan’ın okuduğu Kur-an tilavetiyle başladı.

İki bölüm halinde yapılan programın birinci bölümünde İGMG İsveç teşkilat başkanı Yavuz Selim Çelik, açılış konuşması yaparak, böyle bir programı Stockholm’de yapmaktan son derece mutlu olduklarını ve programa emeği geçen herkese candan teşekkür ettiğini söyledi. Programa katılan IGMG onursal başkanı Yavuz Çelik Karahasan,  Nisan ayı içerisindeki kutlu doğum programları çerçevesinde gerçekleştirilen böyle anlamlı bir programa katılmaktan onur duyduğunu belirtti.

IGMG İsveç gençlik teşkilatı başkanı Talha Okur ve IGMG İsveç üniversiteliler derneği başkanı Bayram Uludağ, sinevizyon eşliğinde günün anlam ve önemine dair İsveççe konuşmalar yaptıktan sonra, hayata geçirdikleri faaliyetler hakkında bilgi verdiler.

Açılış ve selamlama konuşmalarından sonra programın sunuculuğunu yapan ilahiyatçı Ali Börek, “Peygamber Efendimiz’in Hayatı” ile ilgili yaptığı konuşmalarında özellikle  Kur’an-ı Kerimin , Hz. Muhammed’in (sas) âlemlere rahmet olarak gönderildiğini bildirdiğini söyledi. Peygamberimizin güzel ahlakından örnekler veren Börek, "Çirkin söz söylemezdi. Haya, terbiye ve nezakete aykırı bir davranışta bulunmazdı. Çarşı ve pazarda yüksek sesle konuşup gürültü çıkarmazdı. Kötülüğe kötülükle karşılık vermezdi. Affeder bağışlardı. Hz. Ayşe’nin Peygamberimiz (sav)’in ahlakı ile ilgili bir soru üzerine verdiği cevap, O’nun yaşantısının, Kuran ahlakının hayata geçirilmiş şekli olduğunu göstermektedir’’ şeklinde konuştu.

 Programın ikinci bölümünde ünlü hafızlar tanıtılarak tek tek sahneye davet edildi. İlk olarak Türkiye’den kıraat üzerine Kur’an-ı Kerim okuyabilen hafız Süleyman Özer, ikinci olarak Mısır’dan hafız Ahmet Younes, üçüncü olarak dünya birincisi İranlı hafız Hasan Sadiki, ve son olarak ta on kıraat üzerine Kur’an-ı Kerim okuyabilen ve kralların hafızı denilen Mısır’dan Dr. Ahmet Naina Kur’an tilavetinde bulundu.

Dolu dolu geçen ve katılanların beğenisini kazanan programın sonunda hafızlara ve emeği geçenlere hediyeler verildi. Program içeriğiyle olduğu kadar, gerçekleştirilen iyi organize sayesinde programın işleyişinde hiçbir aksama olmaması katılımcılar tarafından takdirle karşılandı.

Program sonunda kapanış konuşmasını yapan ilahiyatçı Ali Börek, programa tam kadro katılan Uygur Türklerine teşekkür etti. Doğu Türkistan sorununun tüm Türklerin sorunu olduğunu hatırlatan Börek, ‘’Doğu Türkistanlı kardeşlerimizin her zaman haklı davasının arkasındayız’’ dedi. Programa katılan hafız ve birçok misafirin, Uygur Türklerinin geleneksel takkesini giymeleri de dikkat çekti.

new_img_0392.jpg

new_img_0372.jpg

new_img_0365.jpg

 new_img_0356.jpgnew_img_0343.jpg

new_img_0316.jpg

new_img_0309.jpg

new_img_0298.jpg

new_img_0295.jpg

new_img_0279.jpg

new_img_0276.jpg

  

Bu haber toplam 5952 defa okunmuştur
icisleri bakani.
huseyin
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
16 Nisan 2012 Pazartesi 09:16
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri