Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsveç'te Türkler koruyucu aile sıkıntısı yaşıyor...

29.01.2014 23:41
İsveç İslam Federasyonu'nun (SMF) 2.'sini düzenlediği koruyucu aile hizmeti konusundaki seminerde Stocholm'ün Botkryka ilçesinde oturan Müslüman aileler bilgilendirildi.

ATİLA ALTUNTAŞ/STOCKHOLM

Fittja Ulu Camii'sinin konferans salonunda gerçekleşen seminere, Moderat Parti Milletvekili Sedat Doğru, Türkiye'nin Stockholm Konsolosu Ersan Alagöz ve bölgede ikamet eden vatandaşlar katıldı.

 İsveç İslam Federasyonu Başkanı Tahir Akan, ''İsveç'te çeşitli nedenlerle ailelerinin elinden alınan çocuklar, ülkenin çocuk esirgeme kurumu tarafından koruyucu ailelerin yanına yerleştiriliyor. Türk toplumunda yeterli sayıda koruyucu aile olmaması nedeniyle, Türk çocuklar İsveçli ailelerin yanında kalmak mecburiyetinde.'' şeklinde konuştu. Özellikle Türk çocukların başka kültürden ailelerin yanında, Türk kültüründen ve çevresinden uzaklaştığını; ciddi kimlik ve adaptasyon sorunları yaşadıklarını söyleyen Akan, "Bu durum bizi çok üzüyor. Türk koruyucu aile bulmakta zorlanıyoruz. Oysa toplumumuzda çocuğu olmayan ya da az çocuklu birçok aile var. Bu aileler koruyucu aile olabilir. " diye konuştu.

İsveç İslam Federasyonu Sekreteri Ruhsar Öztürk ise, ‘’çocukların yeterli sevgi alabildikleri,ihtiyaçlarının düzenli olarak karşılandığı sıcak aile ortamında yetiştirildiklerinde,sağlikli bireyler olabildikleri bilimsel olarak kanıtlanmıştır’’ diye konuştu. Özturk Kuşkusuz anne- babalar da çocuklarını en iyi şekilde yetiştirmek isterler fakat hayat her zaman düşünüldüğü gibi olmayabilir. Bazı aileler zihinsel, bedensel,ya da psikolojik sorunları veya ekonomik yetersizlikleri ya da boşanma ölüm gibi sosyal sorunları nedeni ile bütünlülerini devam ettiremeyip, çocuklarının gereksinimlerini karşılayamaz hale gelebilmektedirler. Böyle durumlarda, çocuklara yardım edebilmenin en iyi yolu, öz ailelerinin durumu iyileşinceye kadar çocukların bakımlarının başka bir ailenin yanında sağlanmasıdır’’ şeklinde tavsiyelerde bulundu.

Seminere konuşmacı olarak katılan Aile Sosyal Sairesi Sekreteri Kawtar Chibli, vatandaşları koruyucu aile olmaya çağırdı. "Koruyucu aile olursanız, hem önemli bir insani hizmet yapacak hem de para kazanacaksınız. " sözleriyle çağrı yapan Chibli "El ele vererek bu çocuklarımıza sahip çıkmalıyız. " dedi.

İsveç İslam Gençlik Federasyonu Başkanı Yasri Khan Çocukların sağlıklı gelişmeleri için sıcak bir aile ortamının son derece önemli olduğuna vurgu yaparak seminerin temel amacının koruyucu aile olmanın teşvik edilmesi, tanıtımının yapılması ve insanlara bu alanda öncülük edilmesi yönünde olduğunu söyledi.
  003.20140129234547.jpg

011.20140129234559.jpg

015.20140129234609.jpg

016.20140129234620.jpg

Bu haber toplam 3978 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri