Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsveç’teki Süper Türk NASA’ya gitmeye hazırlanıyor.

29.01.2013 03:15
Amerikan Uzay ve Havacılık Merkezi NASA’dan, objeleri internet ortamında 3 boyutlu olarak bilgisayara aktaran bir program geliştiren Dr. Alper Osman Aydemir'e NASA el attı.

Amerikan Uzay ve Havacılık Merkezi NASA’dan, objeleri internet ortamında 3 boyutlu olarak bilgisayara aktaran bir program geliştiren Alper Osman Aydemir, İsveç Türk Üniversiteler Derneğinin (TSAF) konuğu olarak bir konferans verdi.

ATİLA ALTUNTAŞ/STOCKHOLM

Stockholm üniversitesinde gerçekleşen konferansta Dr. Alper Aydemir, Robotların bugünü, yarını ve insan hayatına etkilerini anlattı.

ABD’li Bilgisayar yazılım şirketinin sahibi Bill Gates’in bir yazısına atıfta bulunan Aydemir, Bill Gates bilgisayar devrimini yaptığını, sonraki adımın robotik devir olacağını ve 2020’ de herkesin evinde bir robot olacağını yazdığını kaydederken kendisinin de bu makaleden etkilenerek Mekatronik Mühendisliğini seçtiğini söyledi.

ABD’DEKİ NASA’DAN AYDEMİR’E BÜYÜK GÖREV

Stockholm’deki Kraliyet Teknoloji Enstitüsü’nde master ve doktorasını tamamladıktan sonra 4 yıldır araştırma görevlisi olarak akademik eğitimine devam eden 29 yaşındaki  Dr.Alper Osman Aydemir, bilgisayarda 3 boyutlu modelleme metodunun geliştirilmesi projesinden sonra, ABD’deki NASA’nin ilgisisini çekti. NASA yetkilileri e-postayla ulaştıkları Aydemir’e, birlikte çalışmayı teklif etti. Teklifi görüşmek için Los Angeles kentine giden Aydemir, 1 gün içinde 12 NASA yetkilisiyle görüştü.

NASA’daki görüşmelerini anlatan Aydemir, kendisine yöneltilen sorular arasında, “5 yıl içinde sınırsız kaynakların olsa hangi sorunu çözmek istersin” diye sorulduğunu ve kendisinin de bu soruya teknik konuları çözmek istediği yanıtını verdiğini kaydetti.

MARTTA BAŞLIYOR

 Bu görüşmenin ardından NASA’ya kabul edildiğini ve önümüzdeki mart ayında göreve başlayacağını bildiren Aydemir, “NASA’da görüntü izleme grubunda araştırmacı olarak işe başlayacağım. Süresiz bir iş, ne zamana kadar çalışacağım konusunda bir sınırlama yok. 10 kişi ile birlikte bu bölümde çalışacağım” dedi.
İsveç’ten de kendisine teklif yapıldığını ancak NASA’yı seçtiğini anlatan Aydemir, “Çok heyecan verici” dedi. 

003.20130129024417.jpg

002.20130129024430.jpg

006.20130129024439.jpg

Kaynak:
Bu haber toplam 8956 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri