Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsviçre'de Müslümanlara baskılar artıyor

09.02.2012 13:00
AGİT tarafından açıklanan yeni bir rapora göre İsviçre’de Müslümanlar, devlet kurumları, okul ve üniversitelerde düzenli olarak ayrımcılığa maruz kalıyor.
AGİT tarafından açıklanan yeni bir rapora göre İsviçre’de Müslümanlar, devlet kurumları, okul ve üniversitelerde düzenli olarak ayrımcılığa maruz kalıyor.
 
Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) İsviçre’de Müslümanlara artan bir şekilde ayrımcılık yapılmasına tepki gösterdi.Teşkilat tarafından hazırlanan raporda, son 10 yıl içerisinde devlet kurumlarında ve ekonomik alanda Müslümanlara yapılan ayrımcılığın arttığı bildirildi.
 
2001 yılında ABD’de düzenlenen terör saldırıları ve onu takiben tüm dünyada ortaya çıkan çatışma ve gerginliklerin, İsviçre’de Müslümanlara daha fazla ayrımcılık yapılmasına yol açtığına raporda yer verildi.
 
Üniversite ve okullarda ayrımcılık
 
Birçok insan hakları uzmanı, geçtiğimiz yıllarda İsviçre’deki Müslüman, Yahudi ve diğer dinî ve etnik azınlıkların durumunu inceledi. Yapılan araştırmalara göre, İsviçre pasaportuna sahip olmayanlara, ikamet izni almakta ve İsviçre vatandaşlığına geçmekte zorluk çıkarıldığı tespit edildi.
 
'Minare yasağı' referandumu, AGİT tarafından, İsviçrelilerin Müslümanlara yönelik güvensizlik artışının bir göstergesi olarak değerlendirildi
 
AGİT tarafından düzenlenen raporda, yetkili kurumların Müslümanların kendi mezarlıklarını kurmalarına onay vermediği belirtildi. Ayrıca Müslümanların çeşitli kuruluşların yanı sıra üniversite ve okullarda da düzenli olarak ayrımcılığa maruz kaldığı kaydedildi. Raporda İsviçre’ye Müslümanların gerektiği biçimde temsil edilmesi için adımlar atması tavsiye edildi.
"Minare yasağı bir gösterge"
 
'Minare yasağı' referandumu, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı tarafından, İsviçrelilerin Müslümanlara yönelik güvensizlik artışının bir göstergesi olarak değerlendirildi. 2009 yılının Kasım ayında yapılan referandumda İsviçrelilerin büyük çoğunluğu 'yeni minare inşaatının yasaklanması' yönünde oy kullanmıştı. Teşkilatın raporuna göre referandumdan çıkan karar
Müslümanların günlük yaşamını etkilemedi. 8 milyonluk İsviçre nüfusunun yüzde 4’ünü Müslümanlar oluşturuyor.
 
59 devleti kapsayan Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT), ayrıca sağcı partilerin Yahudi karşıtı açıklamalarını da eleştirdi. Yapılan araştırmalarda halkın yüzde 20’sinin Yahudilere karşı önyargılı olduğu ortaya çıktı. İsviçre’de yaklaşık 20 bin Yahudi yaşıyor.
 
Kaynak: Deutsche Welle Türkçe
Bu haber toplam 3696 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri