Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İtalya Türkiye'ye Fransız Kalmadı!

08.09.2011 10:19
İtalya'da yayınlanan liberal 'La Stampa' gazetesi, Türkiye İsrail ilişkilerini değerlendirdi...

İtalya'da yayınlanan liberal 'La Stampa' gazetesi, Türkiye-İsrail ilişkilerini değerlendirirken, "Türkiye’nin radikalleşmesi söz konusu değil" başlıklı yorum yayınladı.

Gazete, bugünkü yorumunda birçok kesimin Türkler'in radikal İslam'a yöneldiği yolunda dümen suyuna girmesinden endişe ettiğini dile getirdiğini hatırlattı.

TÜRKİYE'Yİ TANIMIYORLAR

Yorumda, "Kim böyle konuşuyorsa, Türkiye kimliğinin inceliklerini, yani Osmanlı İmparatorluğu döneminden Türkiye’ye miras kalmış olan, yöneticilerin kurnazlığını ve ülkenin sınırsız gerçekçiliğini pek tanımıyor demektir. Özetle Ankara, Batı'nın belirleyici bir unsuru olarak politik sürece dahil olmak için Ortadoğu’da nüfuzunu artırma yönündeki çabalarını çok büyük bir olasılıkla sürdürecektir" diye yazdı.

İspanya'da yayınlanan sol-liberal El Pais ise, 'Tehlikeli ayrılış' başlıklı yorumunda, Türkiye ile İsrail arasında baş gösteren gerginliği ele alırken, İsrail ile Türkiye'nin, tavırlarını gözden geçirip ilişkilerini yeniden rayına oturtması gerektiğini söyledi. El Pais, şunları yazdı:

İSRAİL'İN TÜRKİYE İLE KÖPRÜ ATMAYA LÜKSÜ YOK

"İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, dar görüşlü politikalar izliyor ve ülkesini gittikçe daha fazla izolasyona sürüklüyor. İsrailliler'in çevresinde çok fazla dost ülke yok ve Türkiye ile köprüleri atma lüksüne de sahip değiller. Diğer tarafta Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan da dış politikasını sokağın taleplerine bırakmış gibi görünüyor. Erdoğan’ın dozu gittikçe artmakta olan İsrail karşıtlığı oy kazanma ve Arap Dünyası’ndan alkış alma hedefine yönelik."
 

Bu haber toplam 2824 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri