Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İtalya Mehmet Ali Ağca’yı bugün sınırdışı ediyor

29.12.2014 11:46
Suikast girişiminde bulunduğu Papa 2’nci Jean Paul'ün mezarını ziyaret eden Ağca'nın bugün sınırdışı edilmesi bekleniyor.

Mehmet Ali Ağca, cumartesi günü İtalya’ya kaçak olarak girerek suikast girişiminde bulunduğu Katolik aleminin ruhani liderlerinden Papa 2’nci Jean Paul’ün mezarını ziyaret etti.

Avrupa Birliği ülkelerinde serbest dolaşımı sağlayan Schengen vizesine sahip olmadan Avusturya üzerinden İtalya’ya kendi kullandığı bir otomobil ile giriş yaptığı öne sürülen Mehmet Ali Ağca’nın, gözaltında tutulduğu Roma Emniyet Müdürlüğü’nde sınır dışı edilmesine ilişkin işlemler sürüyor.

 


Mehmet Ali Ağca, 13 Mayıs 1981'de II. Jean Paul'e suikast düzenledi

CUMARTESİ GÜNÜNDEN BERİ GÖZALTINDA

Cumartesi günü Kutsal Makam'daki (Vatikan) Aziz Petrus Bazilikası'nda bulunan 2. Jean Paul'ün mezarına iki demet beyaz çiçek bıraktıktan sonra İtalya'ya vizesiz girdiği için gözaltına alınan Ağca, halen Roma'daki İçişleri Bakanlığı Yabancılar Kimliklendirme ve Sınırdışı Merkezi'nde tutuluyor.

AVUSTURYA’YA NASIL GİTTİĞİ BELİRSİZ

Konuyla ilgili bilgi veren bir polis yetkilisi, Ağca'nın sınırdışı edilmesine ilişkin değerlendirme oturumunun pazartesi sabah erken saatlerde yapılacağını belirtti. Polis yetkilisi, Schengen bölgesine vizesiz nasıl girdiği halen muallakta olan Ağca'nın, sahte bir pasaport değil, kendine ait bir pasaport taşıdığını söyledi.

Aynı yetkili, Ağca'nın özellikle Avusturya makamlarını nasıl atlattığının anlaşılamadığını, bürokratik işlemlerin tamamlanmasının ardından büyük ihtimalle bugün sınırdışı edileceğini bildirdi. Ağca, Avusturya üzerinden otomobille İtalya'ya giriş yaptığını beyan etmişti.

"ÇOK RİSKLİ BİR YOLCULUK YAPTIM"

Bu arada, telefonla kendisine ulaşan La Repubblica muhabirine açıklamalarda bulunan Ağca, Türkiye'den başlayan ve İtalya'ya kaçak girmesiyle sonuçlanan yolculuğuna ilişkin ısrarlı sorulara yüzeysel cevaplar verdi.

Yolculuğunun detaylarını paylaşamayacağını söyleyen Ağca, "Sadece 3 gün sürdüğünü söyleyebilirim. Bir kısmında uçak, bir kısmında otomobil kullandım ve sonra da yürüdüm. Bu yolculuğu adeta yalnız bir kurt gibi yaptım, çok riske girdim” dedi.

'Ne riski?' sorusuna ise Ağca, "Hapse atılma riski, ama sonunda başardım, benim için büyük bir macera oldu. Şimdi yeni bir yolculuk planlıyorum" diye konuştu.

Yolculuğunun son kısmını yalnız gerçekleştirdiğini dile getiren Ağca, Türkiye'den sonraki bölümlerde bazı Türk ve yabancı arkadaşlarının kendisine yardımcı olduğunu da anlattı.

"POLİS ARKADAŞLAR YARDIMCI OLDU"

Bazilika’da kim ile birlikte olduğu sorulan Ağca, “Polis arkadaşlarla. Papaların mezarlarının bulunduğu bölüme gitmek için Vatikan’dan özel izin aldım. Oraya girmeme onlar yardım etti” dedi.

Vatikan da ‘özel izin’le ilgili henüz bir açıklama yapmadı. Vatikan’dan bir din adamı, Ağca’nın, iki demet gülle mezar ziyaretini “İyi niyetli bir tövbe şekli. Papa’nın onu affetmesinden daha büyük bir davranış” diye değerlendirdi. Bugün 56 yaşında olan Mehmet Ali Ağca, Papa’ya suikast girişimi nedeniyle İtalya’da 19 yıl hapis yatmıştı.

Bu haber toplam 3240 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri