Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İtalya'dan 'Filistin'in devlet olarak tanınmasının teşvik edilmesi' kararı

28.02.2015 01:24
Filistin, İtalya parlamentosunda, Filistin’in devlet olarak tanınmasının teşvik edilmesine ilişkin önergelerin kabul edilmesini memnuniyetle karşıladı.

Filistin, İtalya parlamentosunun alt kanadı Temsilciler Meclisi'nin, hükümetin Filistin’i devlet olarak tanımasına yönelik çıkan tavsiye kararını memnuniyetle karşıladı.

Filistin resmi ajansı WAFA'da yer alan habere göre, Devlet Başkanlığından yapılan açıklamada, "İtalya parlamentosunda alınan bu cesur karar, barış sürecini ve fırsatlarını destekleyecek, iki devletli çözüm planına olumlu yansıyacak" ifadeleri kullanıldı.

İtalya'nın, "Filistin'i devlet olarak tanıması" temennisinin yer aldığı açıklamada, Filistin'in, iki devletli çözüm planı esasına göre uluslararası meşru kararlara dayalı adil ve devamlı barışı gerçekleştirmekten yana olduğu vurgulandı.

İKİ ÖNERGE KABUL EDİLDİ

İtalya parlamentosunun alt kanadı Temsilciler Meclisi’nde bugün, 'Filistin'in devlet olarak tanınmasını' teşvik etme çağrısının yapıldığı iki ayrı önerge kabul edildi.

Temsilciler Meclisi Genel Kurul gündemine iktidarın büyük ortağı Demokrat Parti tarafından getirilen ve 'İsrail'in endişelerini ve çıkarlarını dikkate alarak, 1967 öncesi sınırları dahilinde ortak başkenti Kudüs olan demokratik ve egemen Filistin Devleti’nin tanınmasının teşvik edilmesini' kapsayan önerge, 45’e karşı 300 oyla onaylandı.

Meclis'te yapılan bir diğer oylamayla da koalisyon hükümetine destek veren Halk Hareketi ve Sivil Seçim İttifakı'nın sunduğu 'El Fetih ve Hamas arasında yoğun politika izlenerek İsrail'in tanınması, şiddetin tamamen terk edilmesi ve Filistin’in devlet olarak tanınması için gerekli koşulların sağlanması' çağrısı yapan önerge 84’e karşı 237 oyla kabul edildi.

Çift kanatlı parlamenter sistemin alt kanadını oluşturan Temsilciler Meclisi’nde kabul edilen ve hükümete çağrı niteliğinde olan önergelerin herhangi bir bağlayıcılığı bulunmuyor.

Daha önce de Avrupa Parlamentosu'nun, Filistin’in devlet olarak tanınmasını müzakerelerle bağlantılı olarak destekleyen karar tasarısını kabul etmesinin ardından, AB ülkelerinden İngiltere, Fransa, İspanya ve İrlanda parlamentolarından, hükümetlerin Filistin'in tanımasına yönelik tavsiye kararlarıçıkmıştı. İsveç ise Filistin'i devlet olarak tanımıştı.

AB üyesiyken Filistin'i tanıyan ilk ülke İsveç'e ek olarak Polonya, Romanya, Macaristan, Çek Cumhuriyeti, Bulgaristan, Güney Kıbrıs Rum yönetimi ve Malta tanıma kararlarını üye olmadan önce almıştı.

Bu haber toplam 1966 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri