Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İtalyan bakandan sığınmacı anlaşması uyarısı

08.08.2016 23:12
İtalya İçişleri Bakanı Alfano, Türkiye'nin sığınmacı anlaşmasını iptal etmesi durumunda tüm Avrupa'da yıkıcı bir etki yaratacağını söyledi.

talya İçişleri Bakanı Angelino Alfano, ülkenin yüksek tirajlı gazetelerinden La Repubblica’ya verdiği demeçte, vize serbestisi olmaması durumunda Türkiye'nin sığınmacı anlaşmasını iptal edeceği tartışmalarını değerlendirdi.

"AVRUPA İÇİN YIKICI OLUR, BU AÇIK"

AB ile Türkiye arasında varılan anlaşmanın önemine dikkati çeken Alfano, “Eğer Türkiye kapıları açarsa bu bütün Avrupa için yıkıcı olur. Bu açık” dedi.

Türkiye’nin topraklarında milyonlarca göçmeni ağırladığını anımsatan İçişleri Bakanı, göç konusunun diplomatik ilişkilerde zorlu bir baskı aracı olabileceğini ifade etti. Alfano, yabancı savaşçılara yönelik önlemler kapsamında 2015 yılında 344 gemiyi kontrol ettiklerini bildirdi.

İtalyan bakandan sığınmacı anlaşması uyarısı

İTALYA-FRANSA SINIRINDAKİ KASABADA YAŞANAN SIĞINMACI GERGİNLİĞİ

Öte yandan Alfano, İtalya-Fransa sınırındaki Ventimiglia kasabasında son günlerde yaşanan sığınmacı gerginliğinde de Fransa ile iyi bir işbirliği örneği sergilediklerini, Avrupa kurallarının uygulanmasının kendilerinin ev ödevi olduğunu söyledi. Angelino Alfano, Fransa’dan İngiltere’ye geçmek isteyen sığınmacıların kaldığı Fransa’nın Calais kentini anımsatarak,"Ventimiglia, İtalyan Calais’i olmayacak" dedi.

İtalyan bakan, bu hususta Ventimiglia’daki kontrolleri arttırdıklarını ve oradaki göçmenleri başka merkezlere yönlendirdiklerini dile getirdi. Sahil kasabası Ventimiglia'da geçen hafta sonu bir grup göçmen sınırı geçmek için İtalyan polisi ile kısa süreli arbede yaşamıştı. Göçmenlerden 120 kişilik bir grup da sınırı denizden yüzerek geçmiş ancak Fransız polisi, bu sığınmacıları, Dublin Anlaşması uyarınca tekrar İtalya'ya yollamıştı.

Bu haber toplam 1122 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri