Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İtfaiyecilere ilk kez meslek standardı geliyor

21.06.2014 13:41
Tulumbacılar Ocağına dayanan itfaiyeci mesleğinin ilk kez meslek tanımı olacak.

İtfaiyecilere ilk kez meslek standardı geliyor

Tek amaçları hayat ve mal kurtarmak, çevreyi korumak olan itfaiyeciler, yangınların yanı sıra deprem, sel gibi doğal afetlerde, her türlü patlama, çökme gibi olağanüstü durumlarda, mahsur kalma olaylarında, arama kurtarma çalışmalarında görev yapıyor.

İtfaiyecilerin 1714 yılına dayanan tarihleri, Osmanlılar dönemindeki Tulumbacılar Ocağı ile devam ederek, günümüze kadar geldi ve ilerleyen günlerde artık yeni meslek standartlarına kavuşuyor.

Dünyanın önemli şehirleri arasında yer alan New York'ta bulunan ve "New York'un en cesurları (New York's Bravest)" sloganı ile anılan itfaiyeciler gibi Türkiye'deki itfaiyecilerin de getirilecek yeni kriterlerle artık meslek tanımları olacak.

"İTFAİYE HİZMETLERİ HAYATİ BİR ALANDIR"

Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) Başkanı Bayram Akbaş, konuyla ilgili AA muhabirine yaptığı açıklamada, MYK ulusal meslek standardı ile ilgili bugün itibarıyla 542 ulusal meslek standardının yürürlüğe girdiğini, bu standartlara bağlı olarak 248 ulusal yeterliliğin hazırlandığını ve yetkilendirilen uluslararası akreditasyonu olan 22 sınav ve belgelendirme kuruluşunca sınav ve belgelendirme faaliyetlerinin yürütüldüğünü anlattı.

MYK'nın sektör temsilcileriyle hazırlayarak yürürlüğe koyduğu ulusal meslek standartlarının temel amacının iş piyasasının ihtiyaç duyduğu mesleki niteliklere sahip ve bu nitelikleri belgelendirebilen işgücünün oluşması olduğunu vurgulayan Akbaş, "Ulusal meslek standartları iş sağlığı ve güvenliği, verimlilik başta olmak üzere ülkemizde yaşam kalitesinin yükseltilmesine yönelik ciddi katkılar sağlamaktadır. Bu kapsamda istihdamda karşılığı olan tüm mesleklerin standartları oluşturulacak, toplam sayının 700-750 aralığında değişmesi öngörülmektedir" diye konuştu.

Akbaş, itfaiye teşkilatlarının yangın, sel, deprem gibi acil durumlar ve doğal afetlerde insanın can ve mal kaybını en aza indirmek üzere faaliyette bulunan köklü müesseseler olduğuna dikkati çekerek, itfaiye mesleğine yeni standartlar geleceğini bildirdi.

"İTFAİYECİ STANDARTLARINA SON ŞEKLİ VERİLECEK"

"İtfaiye hizmetleri her an çok değişik vesile ile ihtiyaç duyabileceğimiz hayati bir alandır" diyen Akbaş, şunları söyledi:

"MYK, diğer tüm meslek standardı hazırlama çalışmalarında olduğu gibi itfaiyecilik alanındaki çalışmaları da ilgili tüm tarafların katkı ve desteklerini verebildikleri geniş bir işbirliği platformunda yürüttü. Tüm İtfaiyeciler Birliği Derneği ile protokol yapılarak çalışmalar başlatılmış, bu çalışmalar bünyesinde itfaiye yapılanması bulunduran Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığının, Orman Genel Müdürlüğünün, Devlet Hava Meydanları İşletmesinin ve belediye itfaiye teşkilatlarının katılım ve katkılarıyla yürütülerek tamamlandı. Hazırlanan taslak meslek standartları 162 kişi, kurum, kuruluşun resmi görüşüne sunuldu. Alınacak görüş ve eleştiriler ışığında itfaiyeci standartlarına son şekli verilecek, ulusal meslek standardı olarak Resmi Gazete'de yayımlanacak."

Bu haber toplam 22980 defa okunmuştur
İtfaiye
Emin çetin
Türkiyenin itfaiyesi değişsin.uzman bir şekilde can ve mal kurtarma işimizi yapalım.biri milyarlar masraf eder itfaiyeci yetiştirir .biri gelir sen benden değilsin hadi başka birime der.aşık olunması gereken meslekten aşık olmuş itfaiyeciyi almayın.751
02 Eylül 2014 Salı 12:39
Beğendim (3)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri