Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İtirafçı PKK'nın Eylem Planını Anlattı

10.03.2013 11:43
Güvenlik güçlerine teslim olan terörist F.G., PKK’nın çözüm sürecini sabote etmek için önümüzdeki günlerde eylem yapacağını iddia etti.

Hatay’da güvenlik güçlerine teslim olan terörist F.G., PKK’nın çözüm sürecini sabote etmek için önümüzdeki günlerde eylem yapacağını iddia etti ve planı detaylarıyla anlattı.

21 Şubat 2013’te kış üslenmesinden çıkan Amanoslar’daki teröristlerin bölgede eylem yapmaya hazırlandığını söyleyen F.G., planlanan saldırı yerlerini şu şekilde sıraladı: “Karayılan Jandarma Birliği, Denizciler Polis Karakolu, Samandağ Batıayaz J.K.K. rütbeli personelinin gitmiş olduğu piknik alanı, Kapısuyu J.K.K., Çevlik Sahil Güvenlik Bot Komutanlığı, 12. Hawk Batarya Komutanlığı, Hassa Aktepe J.K.K., acemi erlerin eğitim yaptığı 121. J.Eğt.K.”

Zaman'ın haberine göre, PKK’nın sözde Amanoslar sorumlusu ‘Masiro’ kod adlı Bedirhan Abo’nun korumalığını yapan F.G. isimli terörist, geçen hafta güvenlik güçlerine teslim oldu.1 binbaşı ve 2 teğmenin şehit edildiği saldırıdan, çoban Hasan Dal’ın öldürülmesine kadar katıldığı eylemleri tek tek güvenlik güçlerine anlatan F.G., Amanoslar’da yaklaşık 7 ayrı grubun olduğu bilgisini verdi.Şüpheli, grupların Suriye’deki teröristlerle birlikte hareket ettiğini, PKK’lıların Amanoslar’a bu ülke üzerinden geldiğini belirtti.

Çözüm sürecini baltalamak üzere örgütün harekete geçtiğini belirten F.G. ifadesinde şu bilgileri verdi: “5 örgüt mensubu eylem ve keşif yapmak üzere Karayılan Jandarma Komando Birliği Komutanlığı bölgesine gitti. Bu 5 kişi komando bölüğüne yönelik hem keşif hem de eylem yapacaklar. Çünkü giderken yanlarında 10 günlük erzak aldılar. Ayrıca eylem maksatlı B7 roketatar silahını ve mühimmatını da götürdüler. Eylemi roketle yapacaklar. Ayrıca Batıayaz’dan yarım saatlik yürüyüş mesafesinde denize yakın olan Kapısuyu Jandarma Karakolu ile Çevlik Sahil Güvenlik Bot Komutanlığı’na keşif yapıldı. Bir de Kırıkhan ilçesindeki 12. Hawk Batarya Komutanlığı yoluna yönelik 2012 yılında 2 defa başarısız mayınlama eylemi yapılmıştı. Sonuç alınamadığı için bu eylemin 2013 yılı ilkbaharında tekrarlanacağını biliyorum.”

Terörist F.G., 17 Mayıs 2012’de Jandarma Binbaşı Erhan Dikmen, Jandarma Üsteğmen Aytaç Kaya ve Jandarma Teğmen Ahmet Tarım’ın şehit edildiği saldırı hakkında da şu bilgileri verdi: “3 subayla yapılan çatışmayı bizatihi saldırıyı yapan ve yöneten Masiro’dan dinledim. Binbaşı ve teğmenlere arazide dolaşırken rastlamışlar. Masiro, 4 kişiyle saldırıyı gerçekleştirmiş. Aynı eylemi Dörtyol bölgesine gittiğim zaman diğer örgüt mensuplarından da dinledim.”

1 Kasım 2012’de İskenderun’da 30 askeri taşıyan aracın geçişi sırasında patlatılmak üzere büyük bir eylem planladıklarını ve bomba düzeneğini bizatihi kendisinin hazırladığını belirten F.G., ‘Kalker’ kod adlı teröristin bomba yüklü aracın bulunduğu yeri şaşırarak patlamayı askerî servis aracı geçtikten sonra yaptığını itiraf etti.

Zaman 

Bu haber toplam 2848 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri