Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İTÜ'de 'İTÜ' rahatsızlığı

07.09.2012 23:48
Türkiye’nin en önemli üniversitelerinden biri olan İstanbul Teknik Üniversitesi’nin (İTÜ) adını kullanarak internet ortamında yayın yapan ‘itüsözlük’ adlı internet sitesinin İslam ve Resulullah (SAV) karşıtı yayınlarına tepkiler sürüyor.
Türkiye'nin en önemli üniversitelerinden biri olan İstanbul Teknik Üniversitesi'nin (İTÜ) adını kullanarak internet ortamında yayın yapan ‘itüsözlük' adlı internet sitesinin İslam ve Resulullah (SAV) karşıtı yayınlarına tepkiler dinmek bilmiyor.

TEPKİ YAĞIYOR
www.habervaktim.com'un ‘Resulullah'a çirkin saldırı' başlıklı haberinin ardından sitedeki videoları kaldırmak zorunda kalan İtüsözlük yöneticilerinin Resulullah (SAV) efendimizle ilgili görsellerde bir ayıklama faaliyeti gerçekleştirdiği, kendilerine göre kabul edilebilir 15 kadar resmi henüz yayında tuttuğu öğrenildi. Bu resimlerin bulunduğu sayfaya binlerce kullanıcının tepkileri yağıyor. Vatandaşlar, internet üzerinden gerçekleştirilen bu çirkin saldırının, en az Danimarka'da yaşanan karikatür rezilliğinin gördüğü tepkiyi hak ettiğini belirterek, ‘İtüsözlük' sitesinin, büyük bir provokasyona sebep olmadan, bir an evvel kapatılmasını istiyorlar. Öte yandan Hz. Muhammed (SAV) konu başlığı altında da, Resulullah'a (SAV) yönelik çirkin paylaşımlara izin veren sitenin, ulaşmaya çalıştığımız yöneticilerinden henüz bir ses-seda çıkmadı.

“Resulullah'a çirkin saldırı” haberi için TIKLAYIN

İLK DEĞİL
İnsanların dini ve kutsal değerlerine yönelik hakaret ve düşmanlık içeren bu çeşit materyallere yer veren siteler arasında, bir grup İTÜ öğrencisinin bir araya gelerek kurdukları İtüsözlük bir ilk değil. Daha önce de ‘ekşisözlük'adlı internet sitesi de böylesi bir girişimin içinde bulunmuş ve kapatılma durumuyla yüzyüze kalmıştı.

TEKNİK ÜNİVERSİTE DE RAHATSIZ
Site'nin kutsal değerlere karşı olan saygısız tavrının, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) rektörlüğünü de rahatsız ettiği, okullarının adı kullanılarak yürütülen bu provokatif yayınlara çok yakında tepki verecekleri öğrenildi.

KİM BUNLAR
Bu arada, internet ortamlarında, milletin değerleriyle alay edilen site yöneticileri ile, İslam düşmanı azılı tiplerin çoğunluğunun gayrimüslimler ve bunların yanaşmalarından oluştuğu konuşuluyor.

SİTE YÖNETİMİNE ÖRNEK UYARI METNİ

RADORE HOSTİNG TELK. HİZM. SAN. TİC. LTD. ŞTİ.'NE
 
Büyükdere Cad. No:171 Metrocity AVM 4B D:39-46S Şişli/İSTANBUL
 
03/09/2012 tarihinde erişim sağlanan itusozluk adresinin Hz. Muhammed anahtar kelimesi girildiğinde; buradaki örnek linkte ve diğer bazı sekmelerinde de görüleceği üzere İslam peygamberi Hz. Muhammed hakkında çirkin, yakışıksız, gerçekle alakası olmayan ve ağır hakarete varan ifadeler yayımlanmakta ve bunun toplumda kin ve nefrete sebep olduğu düşünüldüğünden söz konusu yayın içeriği (Hz. Muhammed anahtar kelimesi girildiğinde) manevi değerlerimi çok ağır bir biçimde incitmektedir.
 
Bu husus başta Anayasa olmak üzere diğer mevzuatla koruma altına alınmış olan temel hak ve hürriyetlere saldırı niteliğinde olduğundan hukuka aykırıdır. Nitekim bu konuya ilişkin olarak yürürlüğe konulmuş olan 5651 sayılı Kanunun 9'ncu maddesinde;
 
“İçeriğin yayından çıkarılması ve cevap hakkı

MADDE 9 – (1) İçerik nedeniyle hakları ihlal edildiğini iddia eden kişi, içerik sağlayıcısına, buna ulaşamaması halinde yer sağlayıcısına başvurarak kendisine ilişkin içeriğin yayından çıkarılmasını ve yayındaki kapsamından fazla olmamak üzere hazırladığı cevabı bir hafta süreyle internet ortamında yayımlanmasını isteyebilir. İçerik veya yer sağlayıcı kendisine ulaştığı tarihten itibaren iki gün içinde, talebi yerine getirir. Bu süre zarfında talep yerine getirilmediği takdirde reddedilmiş sayılır.

(2) Talebin reddedilmiş sayılması halinde, kişi onbeş gün içinde yerleşim yeri sulh ceza mahkemesine başvurarak, içeriğin yayından çıkarılmasına ve yayındaki kapsamından fazla olmamak üzere hazırladığı cevabın bir hafta süreyle internet ortamında yayımlanmasına karar verilmesini isteyebilir. Sulh ceza hakimi bu talebi üç gün içinde duruşma yapmaksızın karara bağlar. Sulh ceza hakiminin kararına karşı Ceza Muhakemesi Kanunu hükümlerine göre itiraz yoluna gidilebilir.

(3) Sulh ceza hakiminin kesinleşen kararının, birinci fıkraya göre yapılan başvuruyu yerine getirmeyen içerik veya yer sağlayıcısına tebliğinden itibaren iki gün içinde içerik yayından çıkarılarak hazırlanan cevabın yayımlanmasına başlanır.

(4) Sulh ceza hakiminin kararını bu maddede belirtilen şartlara uygun olarak ve süresinde yerine getirmeyen sorumlu kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. İçerik veya yer sağlayıcının tüzel kişi olması halinde, bu fıkra hükmü yayın sorumlusu hakkında uygulanır” şeklinde yer alan hükmün 1'fıkrasına istinaden söz konusu içeriğin tarafınıza tebliğ edildiği tarihten iki gün içerisinde yayından çıkarılarak; “Bu sayfada İslam peygamberi hakkında yayımlanan ifadeler gerçeğe aykırı olduğundan dolayı çıkarılmıştır, yayımlanan bu ifadelerden dolayı kamuoyundan özür diliyoruz.” biçimindeki ifadenin söz konusu linkte yayımlanmasını aksi halde söz konusu madde hükümlerine istinaden hakkınızda yasal başvuruda bulunacağımı bildiririm.
 
Ad-Soyad:
Tarih:
İmza:
 

Osman Yiğit / Habervaktim.com
 
Bu haber toplam 2850 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri