Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İTÜ'den DGO'lu Pirinç Açıklaması

09.05.2013 02:07
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Mersin limanındaki Genetiği Değiştirilmiş Organizmalı (GDO) pirinç ithaliyle ilgili kamuoyunun yanlış bilgilendirildiğini belirtti...

Eker, 'Üniversitenin laboratuvarından kaynaklı yanlış teşhis var' dedi. Üniversiteden ise flaş bir açıklama geldi. Bir kişinin açığa alındığı duyuruldu.

BAKAN EKER: ÜNİVERSİTEDEN AÇIKLAMA BEKLİYORUZ

Eker, "Geçtiğimiz günlerde kamuoyunda da yer alan pirinç ile ilgili tartışmalarda bir üniversitenin laboratuvarından kaynaklanan yanlış teşhis var. Çünkü biz, yüzde yüz eminiz. Dünyada, ticarete konu GDO'lu pirinç üretimimiz yoktu. Orada tozlanma ve bulaşmadan ibaret bir şey vardı. Bu da ürünün kendisiyle ilgili değildi. Orada bir yanlışlık var. Onun açıklanmasını üniversiteden bekliyoruz. Onun üzerinden maalesef kamuoyu da yanlış bilgilendi. Sanki böyle bir şey tespit edilmiş diye düşünüldü. Vatandaşımızın kafasını karıştırmaya da kimsenin hakkı yok.''Onun açıklanmasını üniversiteden bekliyoruz.''dedi.

(İTÜ’nün yaptığı testler sonucu Mersin Limanı’nda yakalanan pirinçlerin GDO’lu olduğu ortaya çıkmış ve Bakan Mehdi Eker ve Hayati Yazıcı, dünyada GDO’lu ticari pirinç üretimi olmadığını açıklamıştı)

ÜNİVERSİTE: AÇIĞA ALINDI

Üniversiteden ise yapılan açıklamada, konuyla ilgili bir kişinin açığa alındığı duyuruldu.

İşte o açıklama:

T.C. Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı Kaçakçılık ve Mali Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından İTÜ Moleküler Biyoloji-Genetik ve Biyoteknoloji Araştırma Merkezine (MOBGAM) 04/04/2013 tarihli ve 2013/11021 sayılı yazısı ile “Biyogüvenlik kanununa muhalefet” suçundan yapılmakta olan bir soruşturmaya esas olmak üzere gönderilen pirinç numunelerinin ayrı ayrı analizleri yapılarak

· Numunelerde GDO olup olmadığı,
· Numunelerde GDO bulunması halinde kontaminasyondan kaynaklanıp kaynaklanmadığı ile ilgili sonuçların ivedilikle gönderilmesi talep edilmiştir.

Yapılan analizlere istinaden MOBGAM tarafından verilen raporlarda MRS00022996, MRS00032270, MRS00032375 nolu pirinç numunelerinde LLRice601 ve Bt3 ırklarının birlikte var olduğunun tespit edildiği bildirilmiştir.

Konunun kamuoyundaki hassasiyeti nedeni ile MOBGAM tarafından verilen raporların incelenmesi için rektörlüğümüz tarafından kurulan komisyon, süreçte usul ve deneysel kurgu hataları olduğunu saptamıştır. Verilen raporlarda uygulanan deneysel yöntemlerin, pirinçlerde saptandığı iddia edilen GDO’nun kontaminasyondan kaynaklandığı riskini değerlendirecek kurguda oluşturulmadığı anlaşılmıştır. Dolayısı ile MOBGAM tarafından verilen raporlardabelirtilen sonuçlar teknik olarak geçersizdir. Bu hususlara istinaden sorumlu kişi hakkında soruşturma başlatılmış ve soruşturma sonuçlanana kadar görevinden açığa alınmıştır.

Konunun yargıya intikal etmiş olması nedeniyle her türlü hukuki hakkımızı saklı tuttuğumuzu belirtir, gerekli hassasiyetin gösterilmesini önemle rica ederiz.

Kamuoyunun bilgisine sunulur.
Saygılarımızla,
İTÜ Rektörlüğü

Bu haber toplam 9940 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri