Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İyileştirmeyen doktora para yok

09.09.2012 19:46
Doktorun tedavi ettiği hasta bir ay içinde aynı rahatsızlığı geçirirse hekimin aldığı para kesilecek.

Yaptığı muayene ve ameliyat sayısına göre maaştan çok performans ücreti alan doktorlar için bir dizi karar alındı.

Doktorların maaşın üç katı oranında ortalama 6-7 bin lira olarak aldıkları performans ücretleri baştan aşağı değişiyor. Yeni düzenlemeyle, hastanın iyileşip iyileşmediğine göre hekime puan verilecek. Hastanın kısa sürede hastaneden taburcu olması doktorların aldığı parayı arttıracak. Tedavi uyguladığı hasta 1 ay içinde aynı rahatsızlıktan başka bir hastaneye giderse o hekimin performans puanı düşecek ve aldığı para kesilecek.

ŞİFA BULMASI ÖNEMLİ

laç ve tedavi harcamalarının 35 milyar lirayı aşması üzerine Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın başkanlık ettiği Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda sağlık alanına ilişkin önemli kararlar alındı. Kurulda doktorların performans sistemine çeki düzen verilmesi kararlaştırıldı. Yaptığı muayene ve ameliyat sayısına göre maaştan çok performans ücreti alan doktorların, hastayı iyileştirme kriterine geçilmesi kararlaştırıldı.

Sağlık Bakanlığı'nın son şeklini vereceği yeni sistemde, yapılan işlem sayısından çok hastaların şifa bulması ve çabuk taburcu olması önemli olacak. Sağlıkta kalite yönetimi uzmanlarının önerdiği yeni sistem, 35 bin hastanın yılda 50'den fazla hastaneye gitmesinde sadece hastalık hastalığının etkili olup olmadığına da açıklık getirecek.

Doktorların uyguladığı tedavilerin sonuç vermemesinden yakınan hastaların aynı rahatsızlıktan başka hastane ve başka doktora gidip gitmedikleri incelenecek. Yeni puanlamalarda hastanın hastane hastane dolaşma dönemini bitiren doktorlar daha çok para kazanacak. Bütçeden gereksiz yere doktora yapılan performans ödemeleri de bu sayede azaltılacak.

GEREKSİZ AMELİYAT ARTTI

İncelemelerde daha çok para kazanmak için bazı hekimlerin ve hastanelerin faturaları şişirdiği tespit edildi. Bazı doktorların performans almak amacıyla gereksiz yere apandisit ameliyatı, sezaryen doğum yaptıkları raporlara yansıdı. Örneğin katarakt ameliyatlarının, kalp anjiyolarının yüzde 25'inin gereksiz yere yapıldığı belirlendi

İHTİYACA GÖRE İLAÇ

Yeni düzenlemede üzerine gidilen bir başka konu da doktorlara 'gerekli ilaç' yazdırmaya yönelik düzenlemelere gidilmesi oldu. Gereksiz ilaç yazan doktorlara negatif performans uygulaması getirilecek. Hastanın ihtiyacına göre ilaç yazılmasına yönelik uygulanacak negatif performansta yaşanabilecek karışıklığa karşı ilacın hangi durumlarda gerekli hangi durumlarda gereksiz olduğunu Sağlık Bakanlığı belirleyecek. 

Bu haber toplam 11200 defa okunmuştur
Performans
Adnan sahin
Suanda devlet hastanelerinde ameliyat endikasyonlari ozel sektorden daha genis.ve daha fazlaoperasyon yapilmakta,doktora suphe ile bakilmakta performan sistemi ile saglik sorunlari cozulemez .boyle giderse 35 degil 135 milyarda yetmez.devlet gittice saglik performanstan uzaklasmali
16 Aralık 2012 Pazar 11:47
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri