Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İzleyince ağzınız açık kalacak!

28.01.2013 16:17
En çok sevilen hayvanların başında gelen yunuslar, sergiledikleri dayanışma ruhu ile bir kez daha kalpleri fethetti.

 

Yunus balıklarının, göğüs yüzgeci hareket edemeyen yaralı bir arkadaşlarının boğulmasını önlemek için vücutlarıyla sal oluşturduğu görüntüler ilk kez internetten yayınlandı.
 
Uzmanlar, bilimsel literatürde yunuslarda genellikle anne yunusların yavrularına yardım ettiklerine ilişkin bilgiler bulunmasına karşın, grup halinde zor durumdaki diğer bir yunusa yardım ettiklerine ilişkin bir örneğe ilk kez rastlandığını vurguladı.
         
New Scientist dergisinin internet sitesinde yer alan görüntülerde 12  kadar yunusun, çırpınan, sağa sola yalpalayan ve bazen de baş aşağı suya batıp çıkan dişi bir yunus balığının etrafına toplandıkları görülüyor. Vücutlarıyla yaralı arkadaşlarına suyun altından destek veren yunuslar, vücutlarını bir çeşit sal gibi kullanarak arkadaşlarının boğulmasına mani olmaya çalışıyor.
         
Güney Kore 'nin Ulsan kentindeki Deniz Memelileri Araştırma Enstitüsü'nden Kyum Park başkanlığında, Japon Denizi'nde 2008 yılında yapılan araştırma gezisi sırasında kaydedilen görüntüler hakkında bilgi veren araştırmacılar, yunusların 30 dakika kadar süren çabalarının sonuçsuz kalmasının ardından, kendi başına su yüzünde kalmayı başaramayan yunusun suların içine gömülerek gözlerden kaybolduğunu belirtti.
         

 
Yardım amaçlı böylesi davranışların sadece zeki ve uzun ömürlü sosyal hayvan türlerinde görüldüğüne dikkati çeken uzmanlar, pek çok hayvan türünün zor durumdaki hemcinslerinin yanından çabucak ayrılarak yaralı arkadaşlarını kendi başına bıraktıklarını belirtiyor.
 
Bu haber toplam 3314 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri