Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'İzmir'i bu kez AK Parti kazanacak'

19.05.2011 01:39
Her seçimde CHP'nin 1. parti olduğu ve solun kalesi olarak görülen İzmir, bu seçimde bir sürprize mi hazırlanıyor?

Aziz Üstel'in Yazısı

İzmir’de AK Parti kazanacak

Neredeyse bir aydır hafta sonlarını Ege’de geçiriyorum. Hemen her kesimden insanla sohbet ediyoruz. Laf, her seferinde dönüp dolaşıp seçimlere geliyor.

İzmir ve çevresinde yerel yönetimlerin “çok kötü” olduğu konusunda, herkes fikir birliği yapmış. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın İzmir ikinci bölgeden aday olması kentin limandan yollara, körfezi yeniden sarmaya başlayan kokudan, Türkiye ortalamasının üstüne tırmanan işsizliğe değin uzanan birçok soruna çare olacağı umudunu uyandırmış İzmirli’de. Şehir planlamacısı Aydın Şengül’ün de Yıldırım’ın ardından ikinci sırayı tutması, seçim sonrası hükümetin bu kentin yeniden yapılanmasına el atacağının bir göstergesi olarak algılanıyor. Turizm olanaklarının yeterince geliştirilmediği de ciddi bir şikayet konusu. AK Parti’nin 1. Bölge adayı Ertuğrul Günay’ın da bu konuya eğileceğini, özellikle kaderine terk edilmiş fuar alanını düzenleyeceğini, İzmir’in kongreler kentine dönüşmesi yolunda çaba harcayacağını düşünüyor birçok kişi.

İzmir emekliler kenti oldu!” inancı halkta, hele de gençlerde, ciddi bir yılgınlık yaratmış. Üniversitelerden mezun olanlar, diplomalarını kaptıkları gibi İzmir’i terk ediyorlar. Bu “kara talihlerini”, günümüz koşullarında ancak AK Parti’nin değiştirebileceği, İzmir’e canlılık getireceği kanısında halk.

Kemal Kılıçdaroğlu’nu da sevenler var aralarında; ancak, “sevimli ama elinden pek iş gelmez bir akrabaları gibi” algılayanlar çoğunlukta. “Çarkçıbaşı” diye dalgasını geçenler de de yok değil ha!

Öte yandan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, yetmişli yıllardan kalma, milleti güldüren sloganları plastik yaftalara bastırıp kentin elektrik direklerine astırıyor! Yaftalar rüzgarda sallanırken de ana caddelerde açılan dev çukurlara arabalar düşüyor! Şimdi, böyle bir ortamda AK Parti’nin İzmir’de bir oy patlaması yapacağını söylemek falcılık sayılmaz herhalde.
 

 

Star 

Bu haber toplam 1876 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri