Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Tarihi CAMİİ Restarasyonu HIZLA SÜRÜYOR

22.09.2011 18:38
İzmir'in Aliağa ilçesideki, en son 79 YIL ÖNCE TADİLAT GÖREN MERKEZ CAMİİ RESTERASYONU devam ediyor

İzmir’in Aliağa ilçesinde 1. Derece Kültür Varlığı olan Merkez Camii, Aliağa Belediyesi tarafından İl Özel İdaresi’nin katkılarıyla restore ediliyor. Kentin en eski yapısı olan Camii restorasyonu hızla ilerlerken vatandaşlar da restorasyonun bitmesini merakla bekliyor. Vatandaşlarda büyük memnuniyet uyandıran tadilat çalışması yapının 1. Derece kültür varlığı olması nedeniyle titizlikle yapılıyor. Tadilat nedeniyle Aliağa Belediyesi tarafından kurulan Çadır mescitte ibadetini gerçekleştiren ve yıllardır restorasyonu bekleyen cami cemaati de çalışmanın bitirilmesini dört gözle bekliyor.     

 
BAŞKAN OĞUZ; HIZLA VATANDAŞIMIZIN HİZMETİNE SUNACAĞIZ
Aliağa Belediye Başkanı Turgut Oğuz, Mülkiyeti Aliağa Belediyesi’ne ait olan ve Aralık ayına kadar restorasyon çalışmaları bitecek olan Camii’nin kültür varlığı olarak tescilli olmasından dolayı yıllardır süren girişimler sonucunda restorasyonun başladığını söyledi.
Restorasyonun belediyeye maliyetinin 129 Bin lira olduğunu belirten Aliağa Belediye Başkanı Turgut Oğuz; “Uzun yıllardır yaşanan sıkıntıyı çözmek için yoğun çaba harcadık. Yapının zamanında 1. Derece kültür varlığı olarak tescillenmesi nedeniyle aslına uygun restorasyon dışında bir seçeneğimiz olmadı. Bina 1. Derece kültür varlığı kapsamında olmasa binanın yerine daha büyük, daha kullanışlı bir cami yapma imkânımız olabilirdi. Bu konudaki girişimlerimiz sonuç vermedi; kararın değiştirilmesinin söz konusu olmadığı belirtildi. Biz de bu yapının biran önce vatandaşın hizmetine sunmak için aslına uygun olarak tadilatına başladık. Restorasyonda Çatısı, minaresi, kapı ve pencereleri ile iş ve dış duvarların yansı sıra bahçe duvarına kadar her köşesi elden geçiriliyor. Tadilatlar biter bitmez Camimizi yeniden ibadete açacağız.” dedi.  
 
CEMAATE MÜJDEYİ CAMİİ İMAMI VERMİŞTİ
Restorasyon çalışmaları hızla süren Camii’nin tadilat müjdesini cemaate geçtiğimiz aylarda Camii imamı Recep Uğraşkan vermişti. Vatandaşların yıllardır beklediği restorasyon müjdesini Cuma hutbesinde cami cemaatiyle paylaşan Uğraşkan, Aliağa Belediyesi’ne ve projeye katkı sağlayan kuruluşlara teşekkür etmişti. 
 
KUTU BİLGİ:
 
79 YIL SONRA EN KAPSAMLI RESTORASYON
1993 yılında İzmir 1. No’lu Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından korunması gereken taşınmaz kültür varlığı olarak tescillendiği için uzun yıllardır tadilatı yapılamayan, bu nedenle oldukça yıpranan Cami, Aliağa Belediyesi’nin uzun uğraşları sonucu 79 yıl aradan sonra ilk kez ciddi anlamda restorasyon görmüş olacak. Yapımı tam olarak bilinmeyen, 1928 yılından bu yana ise Camii olarak kullanılan yapının en son tadilatı 1932 yılında dönemin İzmir Valisi Kazım Dirik tarafından yaptırılmış. Restorasyon çalışmaları 3 ay içinde tamamlanarak camii ibadete açılacak
aliaga-camii1.jpg
Kaynak:
Bu haber toplam 5788 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri