Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'23 İsrail askerini öldürdük'

20.07.2014 12:00
İzzeddin Kassam Tugayları, kurdukları pusuda 23 İsrail askerinin öldürüldüğünü iddia etti. İsrail 5 askerinin öldüğünü teyit etti, 24 askerin yaralı olduğunu duyurdu

Çocukların hedef olmaya devam ettiği saldırılarda ölenlerin sayısı 358'e yükseldi. İsrail ise 5 askerin hayatını kaybettiğini, 24 askerin yaralı olduğunu açıkladı.

Dün gece Gazze yoğun top atışına tutuldu. İsrail'in gece Gazze'nin doğusuna düzenlediği saldırılarda en az 13 Filistinlinin öldüğü, 200 kişinin de yaralandığı belirtiliyor.

Hamas Siyasi Büro Şefi Meşal, Arap Birliği Genel Sekreteri Arabi'in, Mısır'ın ateşkes girişimini görüşmek üzere yaptığı Kahire davetini reddetti. Bu arada İsrail ordusundan gelen bir açıklamaya göre İsrail Gazze'de 480 noktayı vurdu.

Perşembe günü kara saldırılarının başlamasının ardından hayatını kaybedenlerin sayısı 339’a ulaştı. Son saldırılarda Hamas yetkililerinden  Halil el-Hayye'nin oğlu, gelini ve 2 torunu yaşamını yitirdi 
 
'PUSUYA DÜŞÜRDÜK'
 
Kassam Tugayları, Gazze'nin doğusunda bulunan Tufah mahallesinde 14 İsrail askerine kurulan pusu sonucu 8 İsrail askerinin daha öldürüldüğünü açıkladı. İzzeddin Kassam Tugayları'nın son açıklamasıyla birlikte öldürüldüğü iddia edilen İsrail askeri sayısı 23'e çıktı.
 
Kassam Tugaylarından yapılan yazılı açıklamada, İsrail askerlerine yönelik mayınlı pusu kurulduğu belirtilmişti.
 
İSRAİL 5 ASKERİNİN ÖLDÜĞÜNÜ AÇIKLADI
 
İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada, "Gazze'ye yönelik  "Koruyucu Hat" operasyonunun bir parçası olduğu belirtilen "kara harekatı"  kapsamında dün gece Bania Roval (20) ve Bar Rahav (21) isimli askerlerin  öldüğünü, 5 askerin de yaralandığını" kaydedildi. 
 
Açıklamada, Gazze'ye karadan yapılan saldırının başlamasından bu yana  biri yüksek rütbeli 5 İsrail askerinin öldüğü belirtildi. İsrail ordusu, askerlerin nerede öldükleri hakkında ise herhangi bir  bilgi vermedi.  Açıkladamada 2'si ağır 24 askerin de yaralı olduğu kaydedildi.
 
Gazze'ye yapılan İsrail saldırıları sırasında hayatını kaybeden  Filistinli sayısının ise 358'e, yaralı sayısının 2 bin 685'e ulaştığı  belirtilmişti.  İsrail basınında askerlerin fotoğrafları yayımlandı.
 
Al Jazeera Filistin büro müdürü Velid Ömeri, Netanyahu’nun orduyu Gazze’nin derinlerine sokmakla askeri kayıpların artmasından korktuğunu söyledi.
 
Ömeri’ye göre, askeri kayıpların artması Netanyahu’ya verilen desteği alt üst edebilir. O yüzden İsrail, Gazze’deki ilerleyişini çok sınırlı bir şekilde sürdürüyor.
 
EN ZOR GECE: EN AZ 13 ÖLDÜ, 200 YARALI
 
Gazze'deki Filistin Hükümeti Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra  yaptığı basın açıklamasında, İsrail ordusunun, Gazze'nin doğusundaki Şucaiyye,  Tuffah ve Zeytun mahallelerini hedef gözetmeksizin yaptığı top atışlarında en az  13 Filistinlinin öldüğünü, 200 kişinin de yaralandığını belirtti. 
 
Kudra, "İsrail ordusu hedef gözetmeksizin sivil yerleşim birimlerini  hedef aldığı şiddetli top atışları sırasınsa özellikle bölgeye gelen ambulansları  ve ilk yardım birimlerini vurdu." dedi. Öte yandan görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, İsrail ordusunun  Şucaiyye, Tuffah ve Zeytun mahallelerine 500 metre yakınına kadar ilerlediğini,  halkın top atışı saldırıları nedeniyle şehrin içlerine doğru kaçtığını ifade  etti. 
Aynı zaman da Hamas, İsrail ordusunun, sivillerin yaşadığı Şucaiyye,  Tuffah ve Zeytun mahallelerine düzenlediği saldırılarla "Savaş suçu" işlediğini  ilan etti. 
 
Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zuhri, "Şucaiyye'de  yaşanan bir katliam  ve savaş suçudur" dedi.  Zuhri, "İsrail'in bu saldırıları  Filistin halkını yıldıramıyacaktır. Direniş devam edecek, İsrail ordusu ağır  kayıplar verecektir."  ifadelerini kullandı. Hava ve karadan genellikle sivil yerleşim birimlerinin hedef alındığı  saldırılarda ölen Filistinlilerin sayısı 358'e yükselirken, 2 bin 685 kişi  yaralandı. 
İsrailli askeri yetkililer, şu ana kadar 34 tünelden 12'den fazlasının imha edildiğini, tünellerden birinde askerlerini hedef alan bir saldırının da geri püskürtüldüğünü bildirdi. Tel Aviv hükümeti, tünellerin Gazze sınırından İsrail’e militan, patlayıcı ve silah sokmak için kullanıldığını öne sürüyor. Gazze, bu gece son günlerin en ağır hava bombardımanlarından birisini yaşadı.
 
İsrailli yetkililer, Gazze’den gelen bir füzenin Dimona’ya düşmesi sonucu 1 kişinin öldüğünü açıkladı. İsrail, kara operasyonunun başladığı Perşembe’den bu yana 200 hedefin vurulduğunu açıkladı. Çatışmaların başından bu yana Gazze’den İsrail’e 1760 füze fırlatıldığı, füzelerin çoğunun İsrail’in hava savunma sistemi tarafından etkisiz hale getirildiği belirtiliyor. 
 
ÇOCUKLAR ÖLMEYE DEVAM EDİYOR
 
Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref Kudra, Gazze’nin kuzeyindeki Beyt Lahya bölgesini hedef alan bombardımanda 10 yaşındaki Ahmet Hammude’nin öldüğünü ve 4 kişinin de ağır yaralandığını söyledi.
Sağlık Bakanlığı kaynaklarına göre, İsrail’in Gazze’nin kuzeyinde bombaladığı evde 6 yaşında bir çocuk öldü. Ailesinden 7 kişi de yaralandı.
Perşembe günü kara saldırılarının başlamasının ardından hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısı 350'ye ulaştı. Ölenlerden 32'si kadın, 85'i ise çocuk. Saldırılardan yaralananların sayısı ise 2 bini aştı.  
 
İLAÇ SIKINTISI SÜRÜYOR
 
Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref Kudra, son günlerde hastanelere gelen çok sayıda yaralının eldeki ilaçların büyük bir kısmını tükettiğini söyledi.
Kudra, hastanelerde önemli bir ilaç ve elektrik krizi yaşandığını belirtti.
BM Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu UNRWA’nın sözcüsü Chris Gunness de Gazze’de UNRWA’nın kurduğu 43 sığınağa giden Filistinlilerin sayısının 50 bini geçtiğini söyledi.
 
Gunness, UNRWA’nın temel yardım maddelerinin tükenmek üzerinde olduğunu ifade etti
HAMAS'IN ATEŞKES TALEPLERİ...
 
Hamas Siyasi Büro Şefi Halid Meşal'in, Arap Birliği Genel  Sekreteri Nebil el-Arabi'in, Mısır'ın ateşkes girişimini görüşmek üzere yaptığı  Kahire davetini reddettiği belirtildi. Hamas'a yakın bir kaynaktan alınan bilgiye göre, Arabi, Meşal'i  arayarak, Mısır'ın ateşkes girişimini görüşmek üzere Kahire'yi ziyaret etmesini  istedi. Kaynak, Arabi'nin, Mısır'ı değil Arap Birliği'ni temsil ettiğini  belirten Meşal'in, bu teklifi resmi olmadığı gerekçesiyle reddettiğini söyledi. 
 
Arabi'nin Meşal'i, Mısır'ın ateşkes girişimine onay vermesi için ikna  etmeye çalıştığını ifade eden Kaynak, Meşal'in teklifi kabul etmediğini ve bunun  Gazze Şeridi'ndeki direniş örgütlerinin ortak duruşu olduğunu kaydettiğini  aktardı. Kaynak ayrıca, direniş örgütlerinin, ateşkes konusundaki taleplerine  ilişkin dosyayı Türkiye, Arap Birliği ve Katar'a sunduğunu belirtti. 
 
 MISIR KONVOYA İZİN VERMEDİ
 
Mısır yetkilileri, Mısır’dan Gazze’ye girmeye çalışan yardım konvoyunun geçmesine izin vermedi. 500'den fazla insan ve 11 otobüsün bulunduğu konvoy Sina'ya kadar herhangi bir engelle karşılaşmadan gelmişti. 
 
İSRAİL ORDUSU:480 NOKTAYI VURDUK
 
İsrail'in Gazze'ye karadan düzenlediği saldırılarda, 480 noktayı vurduğu, Filistinlilerin ise buna 265 roketle karşılık verdiği belirtildi.
 
İsrail Ordusu tarafından yapılan yazılı açıklamada, "kara operasyonunun başladığı günden bu yana 480 hedefin vurulduğu, buna karşılık Gazze'den İsrail'e atılan 265 roketin, 190'ının İsrail topraklarına düştüğü, 63'ünün 'Demir Kubbe füze savunma sistemi' tarafından imha edildiği" ifadelerine yer verildi.
 
Açıklamada, "Operasyonlar sırasında, 13 Filistinlinin de gözaltına alındığı" kaydedildi. 
Bu haber toplam 1710 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri